GPW wprowadzi kontrakty terminowe na akcje Biomedu-Lublin, Mercatora i XTB

Omawiane walory: , ,

W październiku na GPW ruszy handel kontraktami terminowymi na akcje trzech gwiazd tegorocznej koronahossy. Dzięki tym instrumentom inwestorzy będą mogli grać "na krótko" i zarabiać na spadkach.

Biomed,Lublin,mercator,XTB,kontrakty,terminowe

GPW wprowadzi kontrakty terminowe na akcje Biomedu-Lublin, Mercatora i XTB

5 października do obrotu trafią po trzy serie kontraktów terminowych na akcje Biomedu-Lublin, Mercatora i X-Trade Brokers. Serie będą wygasać kolejno: 18 grudnia 2020 roku, 19 marca 2021 roku i 18 czerwca 2021 roku. Liczba akcji przypadających na jeden kontrakt w wypadku Mercatora wynosić będzie 10, a w wypadku Biomedu Lublin i X-Trade Brokers – 100.

a) na akcje spółki Biomed-Lublin, z liczbą akcji przypadających na jeden kontrakt wynoszącą 100:
– serię FBMLZ20, wygasającą 18 grudnia 2020 r.,
– serię FBMLH21, wygasającą 19 marca 2021 r.,
– serię FBMLM21, wygasającą 18 czerwca 2021 r.,

b) na akcje spółki Mercator Medical, z liczbą akcji przypadających na jeden kontrakt wynoszącą 10:
– serię FMRCZ20, wygasającą 18 grudnia 2020 r.,
– serię FMRCH21, wygasającą 19 marca 2021 r.,
– serię FMRCM21, wygasającą 18 czerwca 2021 r,

c) na akcje spółki X-Trade Brokers, z liczbą akcji przypadających na jeden kontrakt wynoszącą 100:
– serię FXTBZ20, wygasającą 18 grudnia 2020 r.,
– serię FXTBH21, wygasającą 19 marca 2021 r.,
– serię FXTBM21, wygasającą 18 czerwca 2021 r.

Faworyci koronahossy

Dobór spółek nie jest przypadkowy. Biomed-Lublin, Mercator i XTB to gwiazdy koronahossy. Notowania brokera foreksowego tylko w tym roku podrożały o 307 proc. Kapitalizacja XTB w szczytowym momencie przekraczała 3,4 mld zł. Obecnie wynosi już „tylko” 1,85 mld zł, ale to wciąż więcej niż np. rynkowa wartość GPW.

Stopy zwrotu Biomedu-Lublin i Mercatora robią jeszcze większe wrażenie, bo liczone są w tysiącach proc. Jeszcze na początku roku za jedną akcję producenta szczepionek płacono niewiele ponad 1 zł. Obecnie kurs Biomedu przekracza poziom 18 zł, a i tak nie jest to szczyt. Na „sierpniowej górce” płacono rekordowe 32,80 zł. Obecna kapitalizacja lubelskiej spółki wynosi 1,19 mld zł. Prawdziwym hitem tegorocznej koronahossy są akcje Mercatora, które w czwartek ustanowiły nowy historyczny rekord. Od początku roku rynkowa wycena producenta jednorazowych rękawic medycznych urosła o blisko 4.000 proc. Obecna kapitalizacja spółki sięga 4,2 mld zł.

Porównanie kursów Biomedu Lublin, Mercatora i X-Trade Brokers.

>> Promocja na abonament do strefy Premium StockWatch.pl i zniżka na Portfel Cztery Fazy Rynku

Jak zarabiać na shortach?

Na giełdzie można zarabiać na wzrostach i spadkach. Kontrakty to sposób na wykorzystanie spadków. Zajęcie pozycji krótkiej (short) jest zobowiązaniem do sprzedaży w przyszłości określonej liczby instrumentu bazowego po ustalonej cenie. Efektem zajęcia pozycji krótkiej jest oczekiwanie inwestora spadku cen instrumentu bazowego. Gdy cena instrumentu bazowego spada inwestor zarabia, ponieważ w momencie wygaśnięcia kontraktu jego cena będzie niższa od ceny w momencie jego zawarcia. Należy pamiętać o tym, że sprzedając kontrakt (pozycja krótka) posiadamy na rachunku ujemną jego wartość (np. -1 FKGHM21). Gdy chcemy zrealizować zysk bądź też ustawić zlecenie obronne dla krótkiej pozycji, odwrotnie niż w przypadku długiej, wystawiamy zlecenie kupna (K), aby odkupić kontrakt i posiadać „zero” kontraktów. To właśnie różnica pomiędzy ceną sprzedaży (otwarcia pozycji krótkiej) a ceną odkupienia stanowi zysk inwestora.

W realiach GPW kontrakty na akcje kuleją pod kątem spreadów i płynności. „Dziury” w arkuszu zleceń i niewielkie zainteresowanie instrumentami często przekreślają sens ekonomiczny inwestycji. Czy kontrakty terminowe na akcje Biomedu-Lublin, Mercatora i XTB będą wyjątkiem? Raczej nie, ale chętnie się pomylimy. Wszystkie trzy walory zyskały na pandemii COVID-19 i w dużej mierze od tego będzie zależała ich popularność.

>> Zobacz także: Gra na krótko, czyli jak zarobić na GPW przy użyciu kontraktów terminowych

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, mercator, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR