GTC zamierza odwołać się od niekorzystnej decyzji ws. Galerii Wilanów

Omawiane walory:

Prezydent Miasta St. Warszawy znów odmówiła deweloperowi udzielenia pozwolenia na budowę Centrum Handlowego w Wilanowie. Spółka zamierza odwołać się od decyzji. Zdaniem ekspertów, dobrym rozwiązaniem dla GTC byłaby sprzedaż działki lub budowa ok. 1,5 tys. mieszkań.

Stołeczni urzędnicy kolejny raz zablokowali budowę galerii w Wilanowie. Globe Trade Centre (GTC) nie zamierza jednak składać broni i już zapowiada złożenie odwołania. Według zarządu, decyzja pozostaje bez wpływu na wartość aktywa wykazaną w sprawozdaniach finansowych.

Powodem odmowy jest rozbieżność w interpretacji prawa pomiędzy spółką, a włodarzami miasta w zakresie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rozbieżności pomiędzy deweloperem a miastem w kwestii Centrum Handlowego Wilanów znane są od dłuższego czasu.

– W 2016 r. GTC złożyło wniosek o wznowienie postępowania na budowę Galerii Wilanów, zawieszonego w 2014 r. Wg spółki wniosek maił uwzględniać w całości 11 z 19 postulatów, częściowo 4 postulaty miałyby zostać zrealizowane, natomiast 4 miały być odrzucone. Radni dzielnicy Wilanów preferują inwestycję o charakterze lokalnym, a nie ponadlokalnym i woleliby podział obiektu na 3 części, przedzielone ogólnodostępnymi alejkami. GTC od 4-5 lat opracowuje koncepcję zabudowy działki, w tym i budowy Galerii Wilanów. Wg wypowiedzi Rafała Twarowskiego (członek zarządu GTC i dyrektor zarządzający CH Wilanów) z początku 2016 r., spółka może rozważyć wystąpienie z wnioskiem o zrekompensowanie strat i wycofać się z realizacji uzgodnionego z miastem układu drogowego o wartości 66 mln zł. Przeciągająca się rozbieżność stanowisk pomiędzy spółką a miastem wydłuża okres dewelopowania gruntu. – przyznaje Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

(Źródło: Google Maps)

(Źródło: Google Maps)

Neutralnie komunikat z GTC odebrali analitycy DM BDM. Ich zdaniem galeria, o ile zostanie otwarta, może być uruchomiona najwcześniej w 2021 r. – zakładając dwuletni okres budowy. Biuro dodaje, że wcześniej deweloper informował, że nie akceptuje pomysłu o wybudowaniu dwóch osobnych budynków, tłumacząc to brakiem efektywności i spadkiem zainteresowania ze strony potencjalnych najemców.

Obecna sytuacja wpisuje się w scenariusz niedawnej rekomendacji DM PKO BP. Biuro utrzymało w niej zalecenie trzymaj i podwyższyło cenę docelową z 7,14 zł do 8,66 zł. W raporcie analitycy napisali, że szanse na realizację Galerii Wilanów w ramach obecnego projektu maleją i projekt ten staje się raczej dodatkową opcją do wyceny.

– Galeria Wilanów była do tej pory oprócz galerii Północnej najistotniejszym projektem GTC, który miał dodać do NAV ponad 120 mln EUR. Obecnie w naszej opinii szanse na realizacji Galerii Wilanów w dającej się przewidzieć perspektywie w ramach obecnego projektu maleją (zakładamy, że wniosek o pozwolenie na budowę będzie ostatecznie rozstrzygany na drodze sądowej) i projekt ten staje się raczej dodatkowa opcją do wyceny. W przypadku sprzedaży działki zysk z transakcji wyniósłby wg naszych szacunków ok. 2 mln EUR. Jako alternatywna inwestycja możliwa jest realizacja projektu deweloperskiego na ok. 1500 mieszkań. Zakładamy, że byłby on realizowany w formule JV z deweloperem mieszkaniowym. W takim przypadku zdyskontowane zyski mogłyby wynieść szacunkowo kilkanaście milionów EUR. – czytamy w ostatniej rekomendacji DM PKO BP.

Informacja o braku zgodny na budowę galerii w Wilanowie popchnęła czwartkowe notowania spółki w dół. Dziś kurs walczy na psychologicznym poziomie 8 zł. Od początku roku akcje GTC zyskały około 12 proc. i głównie jest to efekt wzrostów na przestrzeni sierpnia i września.

wykres_gtc

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gtc, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR