Gwiazdy hossy w odwrocie. Mocno w dół Orlen, Lotos i CD Projekt

Omawiane walory: , ,

Początek tygodnia na warszawskiej giełdzie stoi pod znakiem przeceny wśród dużych i średnich spółek. W poniedziałek największe straty ponieśli akcjonariusze giełdowych rafinerii oraz producenta gier o przygodach Wiedźmina.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Świetna końcówka ubiegłego tygodnia na Wall Street i poniedziałkowe wzrosty na giełdach w Azji przygotowały grunt pod zielony start głównych parkietów w Europie. Niestety, optymizm szybko ulotnił się i już w okolicach południa indeksy zaczęły zmieniać barwy na czerwone. Na koniec dnia niemiecki DAX i francuski CAC 40 traciły po ok. 0,3 proc. Jednak największe spadki obserwowaliśmy dziś na giełdzie w Budapeszcie, gdzie BUX cofnął się aż o 1,7 proc.

Symptomy końca hossy w sektorze rafineryjnym >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Na tle europejskich indeksów słabo wypadł WIG20. Jego kurs spadł o 0,91 proc. i wrócił poniżej 2.400 pkt. Przecena na mWIG40 zatrzymała się w okolicach 0,4 proc., natomiast sWIG80 zakończył dzień na symbolicznym plusie. Obroty na całym rynku wyniosły blisko 0,75 mld zł i były niemal identyczne jak w piątek.

Segment blue chipów w dół pociągnęły przede wszystkim giełdowe rafinerie: Orlen i Lotos. Notowania płockiego koncernu spadły o 7,8 proc. do 102,40 zł i są najtańsze od czerwca br. Z kolei akcje Lotosu straciły na wartości blisko 7 proc. i kosztowały na koniec dnia 56,15 zł. Obie spółki jeszcze w połowie października biły historyczne rekordy cenowe. Teraz walczą z silną korektą, głównie za sprawą presji na rentowność w rafineriach i spadek marż.

– Dodatkowym problemem dla sektora w regionie jest spadek dyferencjału Ural/Brent w okolice 0,5 USD/Bbl. Jeśli kolejne odczyty EIA będą równie negatywne dla benzyny co ostatni, należy spodziewać się dalszego spadku modelowej marży na przerobie. – zwracają uwagę maklerzy z DM mBanku.

Listę najmocniejszych spółek w segmencie blue chipów otwierają akcje CCC i Eurocashu. W obu wypadkach wzrosty przekraczały 4 proc. Dobrze wypadły też spółki energetyczne – PGE (+1,4 proc.) i Energa (+1 proc.). >> Zobacz także: Na rynek wraca moc – analiza techniczna PGE, Energi, Tauronu i Enei

Balastem w segmencie średnich spółek był dzisiaj CD Projekt. Notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina spadły o ponad 4,8 proc. do 89,50 zł. Dzienne minimum na kursie wypadło na 89,10 zł, czyli zaledwie 74 grosze wyżej niż długoterminowa średnia z 200 sesji (SMA200). Notowania CD Projektu spisują się słabo od połowy listopada. W obecnej sytuacji test wsparcia w postaci długoterminowej średniej wydaje się kwestią najbliższych sesji. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom CD Projektu

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Lotos, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR