Inwestorzy wyprzedają akcje dużych spółek, gorąco na Emperii i Bumechu

Omawiane walory: , ,

W czarny piątek giełdowe blue chipy nieco spuściły z tonu. W roli przodowników wzrostów zastąpiły ich spółki średnie. W centrum uwagi znalazła się przede wszystkim Emperia.

10 najmocniej przecenionych spółek z WIG20

Pierwsze godziny piątkowego handlu na giełdzie w Warszawie upływają pod znakiem niewielkich, korekcyjnych, spadków indeksu WIG20, który po ponad godzinie tracił 0,33 proc., cofając się do 2.495,7 pkt. Jednocześnie lepiej radzi sobie mWIG40, rosnąc o 0,48 proc. do 4328 pkt. Niewielkie zmiany są za to udziałem indeksów WIG (-0,11 proc.) i sWIG80 (+0,01 proc.).

W centrum uwagi inwestorów są dziś przede wszystkim akcje Emperii. Litewska Maxima Grupe wezwała do sprzedaży 100 proc. akcji właściciela m.in. sieci supermarketów Stokrotka. Wezwanie jest następstwem podpisania umowy inwestycyjnej. Cena w wezwaniu to 100 zł. Zapisy rozpoczną się 14 grudnia i potrwają do 21 lutego 2018 roku. W związku z podpisaniem umowy i wezwaniem zarząd Emperii zobowiązał się do rekomendowania niewypłacania dywidendy za 2017 rok.

W reakcji na wezwanie akcje Emperii drożeją o 5,6 proc. do 99,11 zł, ciągnąc tym samym w górę indeks mWIG40. Pomaga też Medicalgorithmics, którego akcje drugi kolejny dzień mocno rosną (+5,2 proc., po tym jak wczoraj podrożały o 8,2 proc.), reagując na zaskakująco dobre wyniki.

notowania

Swoją cegiełkę do wzrostów na mWIG40 dokłada także CD Projekt, którego akcje drożeją o 1,8 proc. do 106,60 zł.

Obok Emperii gorąco jest na Bumechu. Spółka złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego. U źródeł tego wniosku znalazła się m.in. nadmierna uciążliwość windykacji skarbowej, ostatnie wypowiedzenia kredytów i żądania przedterminowego wykupu obligacji. Akcje Bumechu tracą dziś na giełdzie 6,9 proc., taniejąc do 0,54 zł.

W gronie dwudziestu największych spółek pozytywnie wyróżnia się KGHM (+1,5 proc.), a liderem spadków jest Pekao (-1,6 proc.). Te pierwsze akcje drożeją w ślad za ostatnimi wzrostami cen miedzi na świecie. Kurs Pekao SA spada korygując ostatnie silne wzrosty.

Na szerokim rynku wyróżnia się Gino Rossi, które po czwartkowym cofnięciu, dziś drożeją o 10,9 proc. do 1,12 zł. Wzrosty te wciąż jednak należy traktować jako korektę w trendzie spadkowym, który trwa już od początku 2015 roku.

W piątek do gry wracają Amerykanie, co może pośrednio wpłynąć na wzrost aktywności na GPW. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że dzisiejsza sesja na Wall Street, z uwagi na Czarny Piątek i start sezonu przedświątecznych zakupów w USA, będzie skrócona do godziny 19:00.

Marcin Kiepas

Na wzrost aktywności mogą też wpłynąć publikowane dziś dane ze świata. Po tym jak o godzinie 10:00 został opublikowany indeks Ifo dla Niemiec, który w listopadzie nieoczekiwanie wzrósł do 117,5 pkt. z 116,8 pkt. (prognoza: 116,5 pkt.), po południu zostaną opublikowane wstępne odczyty listopadowych indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego w USA. Powinny one pozostać na wysokich poziomach, poprawiając nastroje inwestorów.

Oprócz indeksu Ifo, inwestorzy poznali też dane nt. bezrobocia w Polsce. W październiku, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, stopa bezrobocia obniżyła się do 6,6 proc. z 6,8 proc. Duży wpływ na to tym razem miało obniżenie wieku emerytalnego i masowe odejścia na emeryturę, a nie poprawiająca się kondycja polskiego rynku pracy. Dane nie wpłynęły jednak na nastroje na GPW.

W piątek nie zadebiutowały na warszawskim parkiecie akcje NanoGroup, firmy działającej w sektorze biotechnologicznym. Z powodów formalnych debiut został przełożony na poniedziałek 4 grudnia.

Obserwowana w ostatnim czasie poprawa nastrojów na GPW, w połączeniu z relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach globalnych, a także w oczekiwaniu na prawdopodobnie pozytywne dzisiejsze dane z USA i zwykle budzący optymizm start sezonu przedświątecznych zakupów za oceanem, ma szanse przełożyć się na wzrostowe zamknięcie dzisiejszej sesji w Warszawie. Dotyczy to też korygującego rano indeksu WIG20.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Bumech, emperia, medicalg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR