Kerdos jest bankrutem, zarząd korespondencyjnie wystąpił o likwidację

Omawiane walory:

Wrześniowa wypowiedź prezesa Kamila Kliniewskiego na temat niejasnej przyszłości giełdowej sieci drogerii właśnie nabrała nowego znaczenia. W piątek Kerdos Group wysłał do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku.

Piątek trzynastego okazał się wyjątkowo pechowy dla akcjonariuszy i obligatariuszy Kerdosu. Giełdowy operator sieci drogerii po zamknięciu sesji poinformował o zaistnieniu stanu niewypłacalności i opóźnieniu publikacji raportu za III kwartał. W komunikacie władze spółki zasygnalizowały, że 13 listopada złożą do sądu wniosek o upadłość. Następnego dnia zarząd doprecyzował, że korespondencyjnie wystąpił o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Znamienny w całej historii jest m.in. fakt, że władze spółki nie podjęły próby porozumienia z wierzycielami w ramach postępowania układowego. Kamil Kliniewski w odpowiedzi na pytanie redakcji StockWatch.pl o możliwość rozmowy z wierzycielami powiedział jedynie, że obecnie nie widzi takiej możliwości.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Kerdosu

– Spółka posiada większość długu w obligacjach, nie widzę na ten moment takiej możliwości – powiedział Kamil Kliniewski, CEO Kerdos Group.

Prezes spółki dodał, że wniosek o upadłość nie wpłynie na termin walnego, które zaplanowano na najbliższą środę, 18 listopada.

Kerdos wywiesił białą flagę, po tym jak ING Bank Śląski wezwał spółkę zależną – Dayli Polska – do uregulowania zaległych płatności. Giełdowa spółka była poręczycielem zaciągniętych kredytów. 30 października bank wezwał Grupę Kerdos do spłaty zobowiązania i wyznaczył 5-dniowy termin płatności. Dodatkowo, 10 listopada 2015 r. minął termin wymagalności zapłaty faktury VAT wystawionej dla Kerdos przez ING Lease Polska z tytułu leasingu sprzętu IT oraz oprogramowania.

– Zarząd Kerdos Group (…) w dniu 12 listopada 2015 r. stwierdził zaistnienie stanu niewypłacalności spółki w rozumieniu przepisów ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, a co za tym idzie, konieczności złożenia przez spółkę wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki, co nastąpi dnia 13 listopada 2015 r. W związku z tym zdarzeniem w dniu dzisiejszym nie zostanie opublikowany skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał 2015 r. Zarząd dołoży starań żeby publikacja przedmiotowego raportu okresowego nastąpiła do dnia 30 listopada 2015 r. – czytamy w piątkowym komunikacie Kerdos Group.

Źródło: sprawozdanie Kerdos Group za I półrocze 2015 roku.

Źródło: sprawozdanie Kerdos Group za I półrocze 2015 roku.

Bankructwo Kerdosu to podwójny cios dla inwestorów. Spółka posiada pięć serii obligacji notowanych na Catalyst. W oddzielnym komunikacie Kerdos przedstawił uprawnienia posiadaczy papierów dłużnych w związku ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Dodatkowo papiery w ramach dual listingu są obecne na giełdzie w Niemczech.

O problemach Kerdosu głośno zrobiło się pod koniec września bieżącego roku, gdy prezes Kamil Kliniewski w krótkim okresie czasu upłynnił na rynku cały posiadany pakiet akcji operatora sieci drogerii. Dopiero po transakcji przyznał, że sprzedał udziały z powodu fiaska rozmów z inwestorem, który miał objąć akcje nowej emisji w Meng Drogerie+. Dodał, że jego zdaniem przyszłość spółki jest niejasna. Dla inwestorów to był niemały szok, a kurs akcji w ekspresowym tempie pogrążył się na poziomach groszowych. Wcześniej szef spółki wielokrotnie zapewniał, że akwizycja jest już blisko finalizacji. Pod koniec października impulsem do wyprzedaży okazały się odwołane prognozy finansowe na 2015 rok, których realizacja uzależniona była m.in. od dopięcia akwizycji luksemburskiej sieci Meng.

Aktualizacja – wykres z godziny 10:32

wykres_kerdos

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kerdos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Krajobraz rynku obligacji korporacyjnych Catalyst po I półroczu 2018 r.

  Pierwsze półrocze 2018 r. było okresem pełnym wyzwań dla polskiego rynku obligacji korporacyjnych. Afera GetBack nadszarpnęła zaufanie inwestorów i negatywnie wpłynęła na postrzeganie wiarygodności pozostałych emitentów. Mimo to, spadki na rynku akcji oraz otoczenie niskich stóp procentowych nadal przyciągają inwestorów do rynku Catalyst, a jego całkowita wartość wzrosła w porównaniu z końcem poprzedniego roku.

 • 19 kwietnia akcje Kerdosu znikną z GPW

  Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) postanowił wykluczyć z obrotu giełdowego akcje spółki KERDOS Group w upadłości od czwartku 19 kwietnia.

 • Kapitał spekulacyjny ruszył na łowy, w grze Serinus i Rank Progress

  Początek tygodnia na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności i symbolicznych obrotów. Największy ruch widać dzisiaj na spółkach powszechnie uznawanych za ulubiony cel kapitału spekulacyjnego.

 • Inwestorzy walczą o jak najwyższe zamknięcie, w grze CCC i banki

  Giełda bez fajerwerków żegna się z chudym 2015 rokiem. Dzisiejsza sesja to ważny moment dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcąc podciągnąć wyniki mogą pokusić się o tzw. window dressing.

 • Giełdy zaliczają mini rajd św. Mikołaja, w grze KGHM, PZU i Lotos

  W Europie inwestorzy wykorzystują ostatnią sesję przed feriami świątecznymi do kupowania akcji. Największe indeksy, takie jak DAX, FTSE, CAC czy Euro Stoxx, rosną dzisiaj o blisko 1,5 proc. Na mini rajd łapią się także główne wskaźniki warszawskiego parkietu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR