Inwestorzy walczą o jak najwyższe zamknięcie, w grze CCC i banki

Giełda bez fajerwerków żegna się z chudym 2015 rokiem. Dzisiejsza sesja to ważny moment dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcąc podciągnąć wyniki mogą pokusić się o tzw. window dressing.

Na rynkach akcji trwa grudniowy mini rajd. We wtorek WIG20 zyskał 0,9 proc. i zakończył dzień blisko poziomu 1.900 pkt. Jeszcze lepiej wypadły małe i średnie spółki, których indeksy podskoczyły o 1,3-1,4 proc. Tym razem cały ruch miał miejsce przy obrotach na poziomie 0,5 mld zł. Na ostatniej w tym roku sesji entuzjazm jest nieco mniejszy. Około południa główne indeksy GPW krążą w okolicach poziomów odniesień. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsze ceny zamknięcia będą cenami rozliczeniowymi dla funduszy inwestycyjnych. Można zatem liczyć, że część graczy pokusi się o tzw. window dressing, czyli podciągnie wyników na ostatniej prostej.

Na warszawskim rynku szeroko komentowanym wydarzeniem są zmiany legislacyjne. W nocy Sejm uchwalił projekt ustawy autorstwa PiS o tzw. podatku bankowym. Ostatecznie przegłosowany projekt przewiduje wyższą niż pierwotnie zapowiadano stawkę – zamiast 0,39 proc. w skali roku jest 0,4392 proc. Posłowie zdecydowali też o wyłączeniu spod podatku skarbowych papierów wartościowych. Drugie wyłączenie dotyczy 50 proc. aktywów nabytych od NBP a stanowiących zabezpieczenie kredytu refinansowanego udzielonego przez NBP. Nowa danina ma wejść w życie od lutego 2016 r. i obejmie banki, SKOK-i oraz firmy ubezpieczeniowe. Podatek bankowy ma przynieść budżetowi państwa 4,4 mld zł rocznie.

– Informacja obniżająca podatek o co najmniej 5 proc. dla: ING Banku Śląskiego, mBanku, Banku Handlowego, BZ WBK i Banku Pekao. Informacja podwyższająca podatek o co najmniej 5 proc. dla Idea Banku i Banku BPH. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Notowania banków

Notowania banków

Uchwalenie projektu to dla inwestorów – mimo wyższej stawki – to dobra wiadomość, ponieważ ucina spekulacje i gasi kolejny tzw. czynnik polityczny. Rynek już od dawna szykował się na wprowadzenie nowej daniny, czego wyrazem była mocna wyprzedaż akcji giełdowych banków. Skalę przeceny obrazuje subindeks WIG-Banki, który w ciągu roku spadł o 22 proc. W ostatnich tygodniach wśród ekspertów przybyło głosów, że podatek z nawiązką jest już w cenach i pora na pierwsze ostrożne zakupy najatrakcyjniejszych walorów.

Gorącym tematem są też doniesienia i spekulacje na temat zmian kadrowych w zarządach spółek energetycznych. W Enerdze od 4 stycznia stanowisko prezesa obejmie Dariusz Kaśków, wiceprezesem ds. finansowych zostanie Mariusz Rędaszek, a wiceprezesem ds. strategii i rozwoju Roman Pionkowski. Zmiana szykuje się też w PGE. Minister skarbu poinformował wczoraj, że Henryk Baranowski jest poważną kandydaturą, a zmiana ma nastąpić w styczniu przyszłego roku (na przełomie stycznia i lutego mają być znane szczegóły w sprawie NKW). W środę akcje Energi tracą 1,9 proc., a PGE zyskują 0,5 proc.

W gronie blue chipów najmocniejszym walorem CCC. Akcje przy najwyższych obrotach na rynku drożeją o 2,5 proc. Zdaniem ekspertów, sentyment do spółki poprawia mocna zmiana pogody. Spadek temperatur powinien pozytywnie przełożyć się na sprzedaż kolekcji jesienno-zimowej.

Na 1-proc. plusie utrzymuje się kurs akcji JSW. Spółka poinformowała, że EDF Paliwa nie przedłuża umowy zakupu węgla. Dotychczasowe porozumienie ulegnie rozwiązaniu z końcem 2017 r. Szacunkowa wartość kontraktu pozostała do realizacji w latach 2016 – 2017 wynosi 0,4 mld zł.

O 3 proc. rośnie kurs akcji Kerdosu. Zarząd spółki poinformował, że 29 grudnia 2015 roku otrzymał odpis postanowienia warszawskiego sądu o umorzeniu postępowania w sprawie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej. Przypomnijmy, że wniosek o bankructwo złożył zarząd kierowany przez poprzedniego prezesa – Kamila Kliniewskiego.

O kilka procent drożeją też akcje Wawelu. Małopolski producent słodyczy potwierdził, że współpraca z Jeronimo Martins Polska będzie kontynuowana. Portugalski partner jest ważnym odbiorcą Wawelu – dotychczasowe obroty z siecią sklepów Biedronka stanowiły około 1/4 wartości całkowitych przychodów ze sprzedaży.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bankbph, bzwbk, ccc, energa, handlowy, Ideabank, ingbsk, jsw, Kerdos, mBank, Pekao, PGE, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR