Kapitał spekulacyjny ruszył na łowy, w grze Serinus i Rank Progress

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności i symbolicznych obrotów. Największy ruch widać dzisiaj na spółkach powszechnie uznawanych za ulubiony cel kapitału spekulacyjnego.

Udana piątkowa sesja na europejskich giełdach to zasługa dynamicznych wzrostów na rynku ropy naftowej. Notowania WTI dotarły do okolic 39,50 USD za baryłkę, a w poniedziałek rano kurs surowca otarł się o 40 USD za baryłkę. Ostatecznie opór okazał się zbyt silny i kurs poddał się delikatnej korekcie. Duże wahania na rynku ropy w ostatnim czasie to efekt dwóch czynników: zaskakującego spadku stanu zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych oraz obaw, że szczyt OPEC i producentów spoza OPEC w Doha nie przyniesie oczekiwanej decyzji o zamrożeniu produkcji. Spotkanie zaplanowano na 17 kwietnia.

W tym tygodniu w Stanach rusza sezon wyników za I kwartał. Jeszcze dzisiaj swój raport opublikuje Alcoa, a w kolejnych dniach tuzy amerykańskiego sektora bankowego: J.P. Morgan Chase & Co. (w środę), Wells Fargo & Co., Bank of America (w czwartek) i Citigroup (w piątek). Eksperci nie spodziewają się pozytywnych niespodzianek. Według prognoz, wyniki w sektorze finansowym, energetycznym, przemysłowym i technologicznym będą rekordowo słabe, a cały sezon może okazać się najgorszy od kryzysowego 2009 r.

W poniedziałek główne indeksy na giełdach w Paryżu, Londynie, Warszawie i we Frankfurcie kontynuują wzrosty. Ruch ma jednak bardziej charakter rozpędu po piątkowym odbiciu, ponieważ póki co nie pojawiły się żadne argumenty przemawiające za aktywnym angażowaniem się w akcje. Około południa na GPW na symbolicznym plusie utrzymują się segmenty WIG20 i sWIG80. Najaktywniej handlowanym walorem jest dzisiaj KGHM. Co ciekawe, notowania miedziowej spółki rosną na przekór nieznacznie taniejącej miedzi i nowej, obniżonej rekomendacji. Analitycy Credit Suisse ścięli wycenę akcji KGHM z 53 zł do 48 zł za sztukę. Jednocześnie biuro podtrzymało zalecenie poniżej rynku. Niewykluczone, że dzisiejszy ruch to chęć nadrobienia dystansu po piątkowej sesji. Na koniec ubiegłego tygodnia akcje spółki potaniały o 1,3 proc., mimo wzrostów cen miedzi i kursów akcji zagranicznych konkurentów m.in. Glencore, Antofagasty i Rio Tinto.

(Fot: DP/StockWatch.pl)

(Fot: DP/StockWatch.pl)

W segmencie średnich spółek warto zwrócić uwagę na notowania Kruka (-2,8 proc.). Notowania spółki windykacyjnej jeszcze w piątek podbiła informacja na temat wstępnych wyników za I kwartał 2016 r. Według raportu, w minionym okresie spłaty z portfeli urosły r/r o 16 proc. do 216 mln zł, a nakłady inwestycyjne o ponad 40 proc. do 64 mln zł.

Ponad 3-proc. przecenę zalicza dzisiaj kurs akcji Medicalgorithmics. Spółka poinformowała o drugim orzeczeniu sądu rejonowego w Teksasie zawierającym tymczasowy zakaz wykonania transakcji nabycia udziałów w Medi-Lynx Cardiac Monitoring LLC. Zdaniem władz spółki, transakcja została przeprowadzona poprawnie i zgodnie z prawem.>> Szczegóły w komunikacie

O blisko 2 proc. tanieją akcje Monnari. W raporcie sprzedażowym za ubiegły miesiąc grupa wykazała 17,3 mln zł przychodów ze sprzedaży (+6,1 proc. r/r). Eksperci zwracają uwagę, że marcowa dynamika jest dużo niższa niż za okres styczeń-luty 2016 r. (ponad 30 proc.), co ma związek z efektem statystycznym, wynikającym z przesunięcia Świąt Wielkanocnych z kwietnia na marzec.

Z poniedziałkowej flauty korzysta kapitał spekulacyjny. Trzecią sesję z rzędu rosną notowania Serinus Energy, a pretekstem jest odbicie na kursie ropy i gazu. O ponad 7 proc. drożeją akcje Kerdosu. Pod koniec ubiegłego tygodnia na rynek trafiła informacja, że w ratowanie grupy zaangażował się zespół związany z Moniką Nowakowską, właścicielką RDM Partners, firmy zajmującej się restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz prezes giełdowego Miraculum. Kilkuprocentowe wzrosty notuje też Biomed-Lublin. Marcus Preston, członek zarządu ds. restrukturyzacji w wywiadzie prasowym powiedział, że najpierw chce zrobić porządek w spółce, a dopiero potem ewentualnie poszukać inwestora zewnętrznego. Dodał, że jedną z opcji branych pod uwagę jest zaangażowanie państwa jako inwestora. Równocześnie spółka poinformowała o porozumieniu z Bankiem Millennium w sprawie spłaty 2,15 mln euro akredytywy. Na koniec warto odnotować ponad 10-proc. wzrost na kursie Rank Progress. Kursami akcji każdej ze spółek od dłuższego czasu rządzi kapitał spekulacyjny, co oznacza, że angażowanie się w walory niesie za sobą duże ryzyko.>> Tutaj dziś się spekuluje na GPW

Mapa rynku - stan na godzinę 12:20

Mapa rynku – stan na godzinę 12:20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, Kerdos, kghm, medicalg, MONNARI, rankprogr, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR