Koelner chce dalej śrubować wyniki, kurs rośnie wbrew rynkowi

Omawiane walory:

Giełdowy producent mocowań budowlanych chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami i zapowiada dalszą poprawę wyników. Rynek z gigantycznym optymizmem przyjął obietnice zarządu.

Tylko pojedyncze spółki oparły się silnej wtorkowej przecenie. Jednym z pozytywnych bohaterów okazał się Kolener, którego kurs w drugiej połowie zyskał blisko 10-proc. wzrostem kursu w reakcji na zapowiedź znaczącej poprawy fundamentów.

Notowania dźwignęły deklaracje złożone przez zarząd. Prezes spółki Radosław Koelner poinformował na konferencji, że będzie rekomendował wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Według zapowiedzi środki przekazane na wypłatę dla akcjonariuszy mają być znaczące. Dodał, że firma chciałaby co roku dzielić się  zyskiem z akcjonariuszami.

– Jako zarząd będziemy rekomendować wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Pod koniec tego miesiąca przedstawimy naszą propozycję radzie nadzorczej. Będą to dosyć znaczące środki, ale dokładną kwotę zakomunikujemy poprzez giełdę. Będzie to pierwsza dywidenda w historii spółki, do tej pory wszystkie środki szły na rozwój. Uznaliśmy jednak, że przy stabilnej rentowności naszego biznesu możemy podzielić się już zyskiem z akcjonariuszami. – powiedział Radosław Koelner, cytowany przez PAP.

>> Koelner dołącza do elitarnej grupy spółek dywidendowych. Zobacz, które spółki mogą okazać się najhojniejsze. >> Gwiazdy sezonu dywidend wypłacą inwestorom miliardy.

W 2011 roku grupa wypracowała 662,2 mln zł przychodów (+18 proc.) oraz 50,4 mln zł zysku operacyjnego (+177 proc.). Zysk netto przekroczył 72 mln zł (w 2010 roku niespełna 0,9 mln zł). Według deklaracji zarządu, w ciągu kilku tygodni spółka planuje opublikować prognozy finansowe na 2012 rok. Póki co władze oznajmiły, że spodziewają się w tym roku kilkunastoprocentowej dynamiki wzrostu przychodów wobec wartościowego wzrostu rynku o ok. 3 proc. Dwucyfrowo, ale znacznie szybciej od sprzedaży ma rosnąć zysk operacyjny. Poprawie ma ulec także marża brutto ze sprzedaży, która w 2011 roku wyniosła 32,7 proc.

– Nasze dynamiczne wzrosty będą wynikały z ożywienia inwestycji przemysłowych, a także zwiększenia udziału sprzedaży produktów wyżej przetworzonych o lepszych marżach. Chcemy również oferować naszym klientom serwis posprzedażowy. – dodał prezes.

Jednocześnie Koelner podtrzymał zamiar dziesięciokrotnego wzrostu wartości przychodów grupy na przestrzeni 10 lat od debiutu na warszawskiej giełdzie, który miał miejsce pod koniec 2004 roku. Sprzedaż spółki wynosiła wówczas ok. 150 mln zł. Porównywalne wzrosty mają dotyczyły także EBITDA oraz zysku netto.

Nakłady inwestycyjne Grupy Koelner mają wynieść w tym roku 45-65 mln zł. Najwięcej, bo około 30 mln zł zainwestowane zostanie w Łańcucką Fabrykę Śrub. Natomiast około 4 mln USD ma pochłonąć pierwszy etap inwestycji na Bliskim Wschodzie. Prezes zaznaczył, że jeśli w I kwartale br. obroty grupy w tamtym regionie sięgną 3,5-4 mln USD, to może ruszyć również pierwszy etap inwestycji w zakład produkcyjny w którymś z krajów Zatoki Perskiej.

– Jeżeli nie osiągniemy takiej sprzedaży, to będziemy czekali na taki okres, kiedy pułap ten zostanie jednak przekroczony. Wówczas wystartowałby pierwszy etap inwestycji w zakład produkcyjny w Dubaju lub na terenie Arabii Saudyjskiej. Pochłonąłby on około 4 mln USD. Całość obejmowałaby dwa-trzy etapy. Jeśli obroty w tamtym regionie doszłyby w ciągu 3 lat do około 30 mln USD, wówczas CAPEX na rozbudowanie zakładu wyniósłby 10-12 mln USD. Środki te zostałyby przeznaczone na substancje produkcyjną, czyli maszyny i urządzenia. – podał Koelner.

Obecnie Grupa Koelner dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi w Łańcucie, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Kaliningradzie.

Na wtorkowej sesji akcje Koelnera są jednym z liderów wzrostów. Jednak trzeba dodać, że mają za sobą słabą końcówkę lutego i początek marca, a w ciągu ostatnich 3 miesięcy szły pod prąd, tracąc 5 proc. przy wzroście WIGu o ponad 5 proc.

>> Koelner ma bardzo korzystne wyniki ekonomiczne, a notowany jest bez premii majątkowej. Wskaźnik EV/EBITDA na podstawie danych historycznych jest bardzo bliski średniej sektora. >> Pełna analiza fundamentalna na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT koelner, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Cztery nowe spółki w portfelu DM AmerBrokers

  Rynkowa zapaść zmusiła biuro maklerskie do poczynienia roszad. Z portfela usunięto CD Projekt RED, Graal, PEP i Robyg, a na ich miejsce wybrano cztery nowe spółki. Sprawdź na kogo stawiają w trudnych czasach eksperci z AmerBrokers.

 • 9 ciekawych spółek wg metody CANSLIM Williama O’Neila

  Oto druga odsłona poszukiwań ciekawych spółek metodami znanych inwestorów. Tym razem na warsztat trafiła strategia podobno najskuteczniejsza pod kątem długoterminowego inwestowania. Jak się jednak okazuje, nasz rynek docenia tylko niektóre spółki spełniające ostre kryteria CANSLIM. Zobacz czy warto zainteresować się tymi, których nie dostrzegli inni.

 • Wiosna w portfelu AmerBrokers: 7 nowych ciekawych misiów

  Broker przeprowadził już drugą w tym roku rewizję swojego legendarnego portfela. Miejsce straciło aż 6 spółek, w tym Boryszew, Hawe i Synthos. W zamian pojawiły się nowalijki. Zobacz na kogo stawiają teraz eksperci biura maklerskiego.

 • 8 zapomnianych przez rynek spółek z szansą na dobre wyniki

  Rynek znowu zebrał siły i żwawo ruszył do przodu. Na rynku widać grę pod wyniki, bo wzrosty są wybiórcze, za to miejscami bardzo mocne. Przy pomocy ekspertów poszukaliśmy takich spółek, których rynek jeszcze nie dostrzegł, a które mają dużą szansę pozytywnie zaskoczyć w nadchodzącym sezonie wyników.

 • Podsumowanie wrześniowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

  Na trudnym rynku dużo się działo w portfelach znaczących inwestorów. Stroną sprzedającą były najczęściej TFI, akcje odkupowały OFE, menedżerowie spółek oraz same spółki w ramach buy backów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR