Podsumowanie wrześniowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

Na trudnym rynku dużo się działo w portfelach znaczących inwestorów. Stroną sprzedającą były najczęściej TFI, akcje odkupowały OFE, menedżerowie spółek oraz same spółki w ramach buy backów.

We wrześniu bardzo dużo się działo w portfelach dużych inwestorów. StockWatch.pl prześledził ostatnie ruchy giełdowe i przetasowania w akcjonariatach spółek.

Mimo znaczących spadków i zawirowań na rynku, sporo było transakcji kupna z udziałem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Będąc z założenia inwestorami długoterminowymi, korzystały one z przecen zwiększając zaagażowanie w wybranych spółkach. W odwrocie były natomiast Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które sypały akcjami, często schodząc poniżej progu 5 proc., co stwarza możliwość dalszej, już cichej sprzedaży.

Inwestorzy związani ze spółkami regularnie kupowali akcje. Trudno o wniosek, że akcje są tanie, a perspektywy świetne. Menadżerowie spółek raczej puszczali w ten sposób oko do inwestorów, angażując w akcje własne pieniądze. Na masową skalę realizowane też były buy backi, czyli skup akcji przez spółki z ich środków.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne regularnie kupowały akcje

We wrześniu fundusze emerytalne gustowały w małych i średnich spółkach. Bardzo aktywnym graczem okazał się ING OFE. Fundusz powiększył posiadany pakiet akcji w Azotach Tarnów do 10,5 proc. Oprócz tego dokupił akcji CEDC i teraz posiada 5,7 proc. (wcześniej 4,65 proc.). Podobny ruch wykonał w Pozbudzie – zwiększył udziały z 4,84 proc. do 6,30 proc. ING OFE dokupił jeszcze pakiet Kopeksu – tu udział skoczył z 4,99 do 5,92 proc. Jednym z ostatnich ruchów funduszu był zakup akcji spółki Koelner (wzrost udziału z 4,71 do 8,73 proc.) oraz w AB (zwiększenie z 12,3 do 14 proc.). >> Sprawdź aktualny portfel ING OFE

Inne fundusze emerytalne też nie próżnowały. W Almie zwiększył udziały OFE PZU Złota Jesień do 10,21 proc. z 9,98 proc. Z kolei Generali OFE dokupiło akcji Kredyt Inkaso ( wzrost z 4,87 proc. do 5,7 proc.).

TFI sprzedawały z powodu umorzeń i chowały się poniżej progu 5 proc.

Dokładnie odwrotnie zachowywały się we wrześniu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Giełdowa panika najwyraźniej przełożyła się na masowe umorzenia, stawiając TFI pod ścianą. I tak fundusz zarządzany przez ING TFI ograniczył udział w kapitale zakładowym spółki AB do 2,14 proc. z 5,17 proc. Podobny ruch wykonał w spółce Berling, gdzie jego udziały stopniały do 4,97 proc. z 5 proc. wcześniej. To samo TFI równie nieznacznie ograniczyło udziały w TIM. Natomiast Quercus TFI sprzedał część posiadanych akcji PEP w związku z czym jego udziały spadły do 4,8 proc. z 5,07 proc. >> Sprawdź portfel Quercus TFI

Wśród zmniejszających zaangażowanie znalazły się także fundusze Ipopema TFI. Mieliśmy m.in. zejście w udziałach Pol-Mot Warfama (z 5,03 proc. do 4,91 proc.). Z kolei Skarbiec TFI nieznacznie zredukował swoje pozycje w Pozbudzie.

Duża aktywność zakupowa insiderów

W mijającym miesiącu przecenione akcje własnych firm kupowało wielu menadżerów. Akcje nabywali przedstawiciele dużych i małych spółek. Praktycznie nie było dnia bez kilku komunikatów o zwiększeniu zaangażowania przez członków zarządów i rad nadzorczych. Ciekawą rozgrywkę obserwowaliśmy na akcjach IDM, dla odmiany rozpoczętą od sprzedaży. Najpierw wiceprezes Rafał Abratański poinformował o zbyciu 783 667 akcji (transakcje realizowane w okresie od 3.11.2010 do 15.09.2011), ale jak się okazało, zastawione akcje sprzedawał jeden z banków po średniej cenie 2,08 zł. Następnie podobna liczba akcji zostałą odkupiona w trzech transzach po średniej cenie 1,48 oraz 1,49 zł. W połowie sierpnia własne akcje kupował także Grzegorz Leszczyński, prezes IDM, płacąc średnio 1,49 zł.

Przetasowania w akcjonariatach popularnych spółek

Tak intensywne transakcje spowodowały zmianę struktury akcjonariatu wielu spółek. Roszady z udziałem instytucji wystąpiły w akcjonariacie Boryszewa. Pioneer Pekao Investment Management poinformował, że zszedł z 5,01 proc. udziałów w kapitale i głosach do 4,87 proc. Ostatnio Bank Polskiej Spółdzielczości przekroczył próg 5 proc. w kapitale Boryszewa. W transakcjach pakietowych kupił 75 mln akcji spółki i obecnie posiada ponad 170,7 mln sztuk, co daje 7,57 proc. udziałów. Notowania spółki Romana Karkosika od wielu tygodni nie mają dobrej passy, choć w połowie września silna przecena została zastopowana.

Spółki na wyścigi skupują akcje własne

W ostatnim czasie prawdziwy renesans przeżywają buy backi. Jest ich o wiele więcej niż emisji akcji w hossie. Spółki zaczęły masowo wprowadzać skup własnych akcji, traktując to jako oręż w walce z rynkową przeceną. Efekty są jednak różne. Wzmożona aktywność w zakresie buy backów jest widoczna szczególnie na ostatnich sesjach – bywa, że jednego dnia program skupu akcji realizuje kilkanaście spółek. Wśród najintensywniej przeprowadzających ostatnio buy backi są Alchemia, Calatrava Capital, MCI, Complex, Drozapol, Ferrum, Hawe, Bakalland i wiele innych. Kolejne spółki planują przegłosowywać zgodę na kupowanie akcji, wśród nich m.in. Boryszew.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, alchemia, alma, berling, boryszew, calatrava, cedec, idmsa, koelner, Kopex, kredytin, mci, pep, pozbud, tim, warfama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • TIM osiągnął rekordowe 800 mln zł obrotów w 2019 r.

  Ze wstępnych szacunków wynika, że przychody TIM ze sprzedaży netto towarów i usług związanych bezpośrednio ze sprzedażą towarów osiągnęły w 2019 r. najwyższy w ponad 32-letniej historii spółki poziom 799,6 mln zł, co oznacza wzrost o 6,2 proc. w stosunku do 2018 r. Ponad 70 proc. tej kwoty (562 mln zł, +11,8 proc. rdr.) przyniosła sprzedaż online. Kurs akcji dystrybutora materiałów elektrotechnicznych rośnie o ponad 5 proc.

 • Boryszew ma przedwstępną umowę sprzedaży Impexmetalu. Spółka trafi w ręce Szwedów

  Spółki z grupy BORYSZEW mają przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki Impexmetal. Kupującym jest szwedzka spółka Gränges AB, globalny dostawca walcowanych produktów aluminiowych. Transakcja będzie stanowiła kolejny krok zmierzający do planowanego przez zarząd uporządkowania skomplikowanej struktury grupy kapitałowej BORYSZEW.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • TIM sypnie groszem na święta

  Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych w ramach zaliczki na poczet dywidendy wypłaci 17,76 mln zł. Gotówka trafi do akcjonariuszy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 • GPW zawiesiła do końca roku obrót akcjami 14 spółek

  Wszystkie zawieszone spółki łączą dwie cechy: od dawna są kwalifikowane do listy alertów, a ich zarządy nie robią nic, aby ten stan zmienić.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR