Podsumowanie wrześniowych transakcji insiderów i dużych inwestorów

Na trudnym rynku dużo się działo w portfelach znaczących inwestorów. Stroną sprzedającą były najczęściej TFI, akcje odkupowały OFE, menedżerowie spółek oraz same spółki w ramach buy backów.

We wrześniu bardzo dużo się działo w portfelach dużych inwestorów. StockWatch.pl prześledził ostatnie ruchy giełdowe i przetasowania w akcjonariatach spółek.

Mimo znaczących spadków i zawirowań na rynku, sporo było transakcji kupna z udziałem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Będąc z założenia inwestorami długoterminowymi, korzystały one z przecen zwiększając zaagażowanie w wybranych spółkach. W odwrocie były natomiast Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które sypały akcjami, często schodząc poniżej progu 5 proc., co stwarza możliwość dalszej, już cichej sprzedaży.

Inwestorzy związani ze spółkami regularnie kupowali akcje. Trudno o wniosek, że akcje są tanie, a perspektywy świetne. Menadżerowie spółek raczej puszczali w ten sposób oko do inwestorów, angażując w akcje własne pieniądze. Na masową skalę realizowane też były buy backi, czyli skup akcji przez spółki z ich środków.

Powszechne Towarzystwa Emerytalne regularnie kupowały akcje

We wrześniu fundusze emerytalne gustowały w małych i średnich spółkach. Bardzo aktywnym graczem okazał się ING OFE. Fundusz powiększył posiadany pakiet akcji w Azotach Tarnów do 10,5 proc. Oprócz tego dokupił akcji CEDC i teraz posiada 5,7 proc. (wcześniej 4,65 proc.). Podobny ruch wykonał w Pozbudzie – zwiększył udziały z 4,84 proc. do 6,30 proc. ING OFE dokupił jeszcze pakiet Kopeksu – tu udział skoczył z 4,99 do 5,92 proc. Jednym z ostatnich ruchów funduszu był zakup akcji spółki Koelner (wzrost udziału z 4,71 do 8,73 proc.) oraz w AB (zwiększenie z 12,3 do 14 proc.). >> Sprawdź aktualny portfel ING OFE

Inne fundusze emerytalne też nie próżnowały. W Almie zwiększył udziały OFE PZU Złota Jesień do 10,21 proc. z 9,98 proc. Z kolei Generali OFE dokupiło akcji Kredyt Inkaso ( wzrost z 4,87 proc. do 5,7 proc.).

TFI sprzedawały z powodu umorzeń i chowały się poniżej progu 5 proc.

Dokładnie odwrotnie zachowywały się we wrześniu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Giełdowa panika najwyraźniej przełożyła się na masowe umorzenia, stawiając TFI pod ścianą. I tak fundusz zarządzany przez ING TFI ograniczył udział w kapitale zakładowym spółki AB do 2,14 proc. z 5,17 proc. Podobny ruch wykonał w spółce Berling, gdzie jego udziały stopniały do 4,97 proc. z 5 proc. wcześniej. To samo TFI równie nieznacznie ograniczyło udziały w TIM. Natomiast Quercus TFI sprzedał część posiadanych akcji PEP w związku z czym jego udziały spadły do 4,8 proc. z 5,07 proc. >> Sprawdź portfel Quercus TFI

Wśród zmniejszających zaangażowanie znalazły się także fundusze Ipopema TFI. Mieliśmy m.in. zejście w udziałach Pol-Mot Warfama (z 5,03 proc. do 4,91 proc.). Z kolei Skarbiec TFI nieznacznie zredukował swoje pozycje w Pozbudzie.

Duża aktywność zakupowa insiderów

W mijającym miesiącu przecenione akcje własnych firm kupowało wielu menadżerów. Akcje nabywali przedstawiciele dużych i małych spółek. Praktycznie nie było dnia bez kilku komunikatów o zwiększeniu zaangażowania przez członków zarządów i rad nadzorczych. Ciekawą rozgrywkę obserwowaliśmy na akcjach IDM, dla odmiany rozpoczętą od sprzedaży. Najpierw wiceprezes Rafał Abratański poinformował o zbyciu 783 667 akcji (transakcje realizowane w okresie od 3.11.2010 do 15.09.2011), ale jak się okazało, zastawione akcje sprzedawał jeden z banków po średniej cenie 2,08 zł. Następnie podobna liczba akcji zostałą odkupiona w trzech transzach po średniej cenie 1,48 oraz 1,49 zł. W połowie sierpnia własne akcje kupował także Grzegorz Leszczyński, prezes IDM, płacąc średnio 1,49 zł.

Przetasowania w akcjonariatach popularnych spółek

Tak intensywne transakcje spowodowały zmianę struktury akcjonariatu wielu spółek. Roszady z udziałem instytucji wystąpiły w akcjonariacie Boryszewa. Pioneer Pekao Investment Management poinformował, że zszedł z 5,01 proc. udziałów w kapitale i głosach do 4,87 proc. Ostatnio Bank Polskiej Spółdzielczości przekroczył próg 5 proc. w kapitale Boryszewa. W transakcjach pakietowych kupił 75 mln akcji spółki i obecnie posiada ponad 170,7 mln sztuk, co daje 7,57 proc. udziałów. Notowania spółki Romana Karkosika od wielu tygodni nie mają dobrej passy, choć w połowie września silna przecena została zastopowana.

Spółki na wyścigi skupują akcje własne

W ostatnim czasie prawdziwy renesans przeżywają buy backi. Jest ich o wiele więcej niż emisji akcji w hossie. Spółki zaczęły masowo wprowadzać skup własnych akcji, traktując to jako oręż w walce z rynkową przeceną. Efekty są jednak różne. Wzmożona aktywność w zakresie buy backów jest widoczna szczególnie na ostatnich sesjach – bywa, że jednego dnia program skupu akcji realizuje kilkanaście spółek. Wśród najintensywniej przeprowadzających ostatnio buy backi są Alchemia, Calatrava Capital, MCI, Complex, Drozapol, Ferrum, Hawe, Bakalland i wiele innych. Kolejne spółki planują przegłosowywać zgodę na kupowanie akcji, wśród nich m.in. Boryszew.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, alchemia, alma, berling, boryszew, calatrava, cedec, idmsa, koelner, Kopex, kredytin, mci, pep, pozbud, tim, warfama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • TIM sypnie groszem na święta

  Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych w ramach zaliczki na poczet dywidendy wypłaci 17,76 mln zł. Gotówka trafi do akcjonariuszy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

 • GPW zawiesiła do końca roku obrót akcjami 14 spółek

  Wszystkie zawieszone spółki łączą dwie cechy: od dawna są kwalifikowane do listy alertów, a ich zarządy nie robią nic, aby ten stan zmienić.

 • Roman Karkosik wycofuje spółki z giełdy

  Kolejny znany inwestor wycofuje się z giełdy. Dziś ALCHEMIA i Impexmetal wystąpiły do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zezwolenie na przywrócenie ich akcjom formy dokumentu (tzw. zniesienie dematerializacji akcji). Obie spółki najprawdopodobniej jeszcze w tym roku pożegnają się z warszawskim parkietem.

 • 9 znanych spółek, które odwlekają publikację raportów półrocznych

  Odkładanie ważnych spraw na ostatnią chwilę to polska specjalność, także wśród giełdowych spółek. StockWatch.pl znalazł 9 znanych firm, które istotnie opóźniły publikację wyników półrocznych lub celują w raportowy pik. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR