Koniec obaw?

Kolejne potwierdzenia skuteczności szczepionki Pfizera, dopuszczenie do użytku w USA preparatu Johnson&Johnson czy informacje o tym, że Moderna wprowadziła już zmiany we własnym, by sprawdzał się lepiej przeciwko południowoafrykańskiej odmianie COVID, zdecydowanie wygrywają na razie z negatywnymi doniesieniami pandemicznymi z niektórych krajów europejskich (Czechy, Francja). Pytanie, czy tak samo będzie w marcu, gdyby okazało się, że powrót do normalności w Europie opóźnia się jeszcze bardziej.

kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wprawdzie we wczorajszych godzinach porannych na szeregu rynków dominowała niepewność, którą pogłębiała wyprzedaż w Hong Kongu, ale po niezwykle nerwowym początku tygodnia zobaczyliśmy uspokojenie. Główne europejskie indeksy zyskiwały od 0,2 proc. do 0,8 proc., a Polska od początku dnia wyglądała lepiej. WIG20 wzrósł o 0,8 proc., mWIG40 o 1,7 proc., a sWIG80 o 0,9 proc. Zwyżki miały szeroki charakter, w głównym indeksie najsilniej zyskiwały Lotos (+3,9 proc.) i Santander (+3,5 proc.), średnie spółki w górę ciągnęło przede wszystkim ING (+5 proc.), a najsilniej zyskiwały Mabion (+6,4 proc.) i Mercator (+6,2 proc.). Po drastycznej wtorkowej wyprzedaży odreagowanie zobaczyliśmy też na Huuuge. S&P500 wzrósł o 1,1 proc., a NASDAQ o 1 proc., kończąc dzień w okolicach sesyjnych maksimów. Sesja zaczynała się na minusach, ale popyt stopniowo zyskiwał przewagę, na co niebagatelny wpływ mogła mieć wiara w to, że wsparciem ponownie będzie J. Powell, występujący tym razem przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów. O ile prezes Fed nie powiedział nic nowego, szerokim echem odbił się wywiad z Cathie Wood, prezes ARK Invest, największej gwiazdy obecnej hossy. Informacje, że spółka wykorzystała korektę, by zwiększać zaangażowanie w Tesli zahamowały spadki cen akcji producenta elektrycznych samochodów (+6,2 proc.). Solidne wzrosty po dwudniowej wyprzedaży notowały też kryptowaluty.

Wykres godzinny Tesla

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Zachowanie rynków azjatyckich i kontraktów futures jednoznacznie sugeruje, że zwyżki powinny być dziś kontynuowane, co nie dziwi o tyle, że korekta miała mocno techniczny charakter i rozpoczęła się bez wyraźnego pretekstu. Jeżeli jednak przyjmiemy, że wzrost rentowności jest realnym problemem, to bynajmniej nie zniknął on wczoraj, a wręcz się nasila i to pomimo retoryki prezesa Fed, który nie będzie codziennie interweniował werbalnie. Kolejne potwierdzenia skuteczności szczepionki Pfizera, dopuszczenie do użytku w USA preparatu Johnson&Johnson czy informacje o tym, że Moderna wprowadziła już zmiany we własnym, by sprawdzał się lepiej przeciwko południowoafrykańskiej odmianie COVID, zdecydowanie wygrywają na razie z negatywnymi doniesieniami pandemicznymi z niektórych krajów europejskich (Czechy, Francja). Pytanie, czy tak samo będzie w marcu, gdyby okazało się, że powrót do normalności w Europie opóźnia się jeszcze bardziej.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 25 lutego 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR