Leszek Czarnecki chce pozwać Polskę o miliard euro za straty w wyniku afery KNF

Omawiane walory: , ,

Według ustaleń Gazety Wyborczej, prawnicy Leszka Czarneckiego szykują pozew do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Milioner zamierza oskarżyć Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny o działanie na szkodę jego banków oraz próbę ich przejęcia.

Milioner zamierza oskarżyć Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny o działanie na szkodę jego banków oraz próbę ich przejęcia.

Według dziennika, pozew ma zostać złożony w ciągu kilku tygodni i dotyczyć co najmniej dwóch instytucji państwowych. Wcześniej rząd ma otrzymać list-wezwanie z określoną wartością sporu. Czarnecki chce wystąpić w imieniu jednej ze swoich spółek zarejestrowanych w Holandii.

– Jak się dowiadujemy, czarę goryczy właściciela grupy Getin (Getin Bank i Idea Bank) przelało postępowanie prokuratury, która od listopada 2018 r. prowadzi śledztwo z jego zawiadomienia ws. korupcyjnej propozycji Chrzanowskiego. Zawiadomienie w tej sprawie złożył bankier – informuje Gazeta Wyborcza.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przypomnijmy, że w 2018 r. Czarnecki nagrywał rozmowy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas jednego ze spotkań Marek Chrzanowski zaproponował „przychylność” urzędu w czasie realizacji programu naprawczego Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze prawnika na okres 3 lat. Jego wynagrodzenie miało być powiązane z wynikiem banku. Szef KNF miał zasugerować 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł. W przeciwnym wypadku Czarnecki miał stracić bank na mocy nowych przepisów, które wówczas były procedowane w Sejmie (chodzi o tzw. „plan Zdzisława” i przejęcie banku za symboliczną złotówkę). Pełnomocnik Czarneckiego mec. Roman Giertych złożył zawiadomienie do prokuratury 7 listopada. Od tego momentu Czarnecki był kilkukrotnie przesłuchiwany, ale póki co nie uzyskał statusu pokrzywdzonego. To oznacza, że ani bankier, ani jego pełnomocnik Roman Giertych nie mają dostępu do akt oraz nie mogą brać udziału w przesłuchaniach w sprawie tzw. afery KNF. Śledczy nie zgodzili się także na ujawnienie Czarneckiemu wyników badań na wykrywaczu kłamstw, które przeprowadzono na jego wniosek.

Zdaniem Prokuratury Krajowej, propozycja Chrzanowskiego nie powodowała dla niego żadnej szkody i nie naruszyła żadnego dobra prawnego Leszka Czarneckiego.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że propozycja złożona przez Marka Ch. Leszkowi Czarneckiemu nie powodowała dla niego żadnej szkody, jak również nie doszło do naruszenia żadnego dobra prawnego Leszka Czarneckiego. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo – mówiła w czerwcu prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Czarnecki jeszcze w ubiegłym roku miał status miliardera i zajmował 22. miejsce na prestiżowej liście tygodnika Wprost. Jego majątek wyceniono na 1,5 mld zł. W tym roku ledwo załapał się na listę zajmując 99. miejsce, z niecałymi 400 mln zł. Biznes bankowy Czarneckiego topnieje od dawna, a jednym z głównych problemów okazała się afera GetBack.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR