LPP tanieje po wynikach, JSW drożeje w oczekiwaniu na nie

Rynki akcji na chwilę przestały martwić się najwyższymi od lat rentownościami amerykańskiego długu, koncentrując się na innych czynnikach. Ten temat jednak prędzej czy później wróci, wywołując spadki na giełdach. W tym także, a może nawet przede wszystkim, na GPW.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Rentowności amerykańskich obligacji pozostają najwyższe od lat. Coś co jeszcze dwa dni wcześniej razem z mocnym dolarem wywoływało strach na giełdach, zwłaszcza na giełdach rynków wschodzących, obecnie wydaje się być ignorowane. W środę amerykańskie indeksy wzrosły pociągnięte w górę przez branże technologiczną i firmy detaliczne. Wzrostami również zakończyła się dzisiejsza sesja w Tokio, gdzie prym wiodły firmy finansowe. Wzrosty też dominują rano na większości europejskich parkietów, którym przewodzi giełda w Mediolanie.

Znacznie bardziej ostrożna pod tym względem jest giełda w Warszawie, gdzie początek czwartkowego handlu upływa pod znakiem umiarkowanych spadków. I słusznie. Wysokie rentowności amerykańskiego długu i wciąż mocny dolar to mocna zachęta do odpływu zagranicznych funduszy z polskiego rynku kapitałowego. Szczególnie narażone na spadki są spółki surowcowe, które dodatkowo będą tracić na fali niższych cen surowców wynikających z mocnego dolara.

>> 5 wskazówek, które pozwolą wprowadzić Twój handel na akcjach na wyższy poziom

O godzinie 10:08 indeks WIG20 miał wartość 2261 pkt., spadając o 0,65 proc., po tym jak w końcówce wczorajszej sesji wybronił się przed mocną przeceną i zakończył dzień na poziomach zbliżonych z dnia poprzedniego. Indeks WIG tracił w tym samym czasie 0,6 proc., cofając się do 59437,2 pkt., mWIG40 spadał o 0,6 proc. do 4589,7 pkt., a sWIG80 o 0,3 proc. do 13978 pkt.

W gronie 20. największych spółek drugi kolejny dzień pozytywnie wyróżnia się JSW. Jego akcje drożeją o 3,8 proc. do 88 zł, po tym jak wczoraj podrożały o 4,1 proc. Węglowa spółka poinformowała dziś przed sesją, że stara się o dofinansowanie programu inwestycyjnego o wartości 208 mln zł z Unii Europejskiej. Prawdziwych przyczyn wzrostów jednak należy upatrywać w zaplanowanej dziś po sesji publikacji wyników kwartalnych za okres pierwszych trzech miesięcy roku. Wprawdzie oczekiwany jest spadek zysku netto o 19 proc. rok do roku do 697 mln zł, ale na rynku pojawiają się spekulacje, że wynik ten może być lepszy od oczekiwań.

Najsłabiej w WIG20 zachowuje się LPP. Akcje odzieżowego giganta tanieją o 2,5 proc. do 9310 zł w reakcji na opublikowane rano wyniki finansowe. W I kwartale LPP miało 104,8 mln zł straty netto wobec 117 mln zł straty rok wcześniej, przy wzroście przychodów o 16 proc. rok do roku do 1,58 mld zł. W wynikach zwraca uwagę, że marża brutto w I kwartale obniżyła się do 45,1 proc. z 45,6 proc. rok wcześniej.

Raporty kwartalne opublikowało też kilka innych spółek. W tej grupie była m.in. Getin Noble Bank. W I kwartale bank miał stratę netto na poziomie 47,7 mln zł wobec 96,5 mln zł straty rok wcześniej. Był to jednak wynik lepszy od konsensusu. Rynkowe prognozy mówiły o stracie na poziomie 61 mln zł. Spotkało się to z pozytywną reakcją inwestorów. Kurs akcji banku idzie w górę o 3,4 proc. do 1,22 zł, wciąż jednak pozostając w 3-tygodniowym trendzie bocznym.

Raport finansowy opublikował też Braster. W I kwartale spółka miała 5,38 mln zł straty netto, co jest porównywalnym poziomem z rokiem ubiegłym. Przychody sięgnęły 0,15 mln zł wobec 0,12 mln zł przed rokiem. Raport stał sie pretekstem do kupna akcji, które wykonując zwrot z poziomu kwietniowego dołka, drożeją aż o 18,4 proc. do 4,31 zł. Gdyby oceniać perspektywy Brastera tyko na podstawie analizy technicznej, to w kolejnych dniach trzeba liczyć się z dalszym wzrostem kursu.

Dyskontowanie opublikowanych wczoraj świetnych wyników trwa natomiast cały czas na akcjach Dino Polska. Po ponad godzinie handlu drożeją one o 1,3 proc. do 108,50 zł, po tym jak wczoraj podrożały aż o 7,1 proc.

Realizacja zysków dotknęła zaś spółki gamingowe. Przede wszystkim PlayWay, którego notowania w środę wyskoczyły w górę aż o 17 proc. Dziś jego akcje tanieją o 2,7 proc. do 164,50 zł. Notowania innej gwiazdy ostatnich sesji, czyli 11 bit studios, spadają o 0,9 proc. do 495,50 zł. Kurs Ten Square Games spada o 2,6 proc. do 62 zł. Vivid Games o 3,1 proc. do 4,31 zł. CI Games traci 1 proc. i cofa się do 0,97 zł.

Drożeje za to CD Projekt. Akcje rosną o 1,3 proc. do 146,90 zł, wracając w pobliże rekordowo wysokich poziomów.

Rolę lidera wśród producentów gier przejęła, notowana na NewConnect, spółka The Farm 51 Group. Jej akcje rosną o 11,65 proc. do 23 zl, wyznaczając już dziś nowy historyczny rekord na poziomie 23,90 zł. Wczoraj walory tej spółki podrożały aż o 36,4 proc. Emocje inwestorów rozpala zaplanowane na 21 maja walne spółki, podczas którego zaprezentuje ona swoim akcjonariuszom materiały marketingowe oraz grywalnościowe przygotowywanej gry World War 3.

Podsumowując, wyniki spółek wciąż budzą duże emocje na giełdzie w Warszawie, ale największym zagrożeniem dla niej, podobnie jak i dla innych giełd emerging markets, są wysoki rentowności amerykańskiego długu i mocny dolar. To w tej chwili zdecydowanie podstawowa zmienna decydująca o wycenie akcji.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, CDPROJEKT, CIgames, dinopl, Getinoble, jsw, lpp, TSGAMES, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR