LUG okupił słabe wyniki za IV kwartał bolesną przeceną

Omawiane walory:

Notowany na NewConnect producent opraw oświetleniowych miał słabą końcówkę 2012 roku. Duży spadek zysków w IV kwartale sprawił, że całoroczne wyniki mocno rozminęły się z jego prognozami. W efekcie kurs tracił w czwartek nawet 13 proc.

W czwartek LUG opublikował raport za IV kwartał oraz korektę prognozy wyników za 2012 rok. W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku grupa zanotowała blisko 6-proc. wzrost przychodów w ujęciu r/r do 31,6 mln zł. Niestety wyższa sprzedaż odbyła się na niższych marżach. Skonsolidowany zysk EBIT spadł z 2,6 mln zł do 0,6 mln zł, a wynik netto z 1,3 mln do 0,4 mln zł. >> Wszystkie komunikaty spółki znajdziesz tutaj.

Narastająco po czterech kwartałach 2012 roku przychody poprawiły się o blisko 8 proc. Jednak tu także mieliśmy do czynienia ze spadkiem zysków. Wynik operacyjny uszczuplił się z 5,9 mln zł do 3,1 mln zł, a zysk netto z 3,7 mln zł do 3,1 mln zł. Spółka tłumaczy gorsze wyniki kryzysem i pogarszającą się sytuacją gospodarczą.

– W grudniu 2012 roku nastąpiło nasilenie wszystkich negatywnych sygnałów i załamanie gospodarki w kontekście inwestycyjnym. Hurtowy rynek elektrotechniczny, będący jednym z naszych podstawowych kanałów dystrybucji w kraju, uległ medialnej presji nadchodzącego kryzysu drastycznie zmniejszając zakupy w ostatnich tygodniach 2012 roku. Zakupy te w poprzednich latach miały znaczący udział w naszej sprzedaży w końcówce roku. Mimo wielkiej motywacji i pełnej mobilizacji do ostatnich dni IV kwartału, nie osiągnęliśmy założonych poziomów prognozowanych wyników. – czytamy w komentarzu prezesa LUG.

Słabszy IV kwartał sprawił, że spółce nie udało się wykonać całorocznej prognozy. Dla przychodów stopień realizacji wyniósł 95,7 proc, EBIT niewiele ponad 50 proc., a zysku netto 66,5 proc. Wśród przyczyn takiego stanu spółka ponownie obwinia kryzys, wysokie koszty utrzymywania dużych zasobów produkcyjnych w IV kwartale oraz wzrost kosztów związanych z rozwojem na rynkach zagranicznych w stosunku do 2011 roku.

Rynek nie spodziewał się takich wyników. Reakcja była natychmiastowa – kurs LUG na czwartkowej sesji tracił nawet 13 proc. We wcześniejszych dwóch miesiącach na akcjach spółki dominował trend wzrostowy, a notowania zyskały ponad 20 proc. W lutym natomiast doszło do scalenia walorów w stosunku 25:1.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny LUG po wynikach za IV kwartał w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT lug, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR