9 spółek na dywidendowe dożynki

Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

dywidendy, gotowka, zyski, terminarz

Prawdziwe dywidendowe ostatki szykują się w indeksie WIG20. Z 13 spółek, które w tym roku na wypłatę zarezerwowały 12,3 mld zł, 10 ma już dzień ustalenia prawa do zysku za sobą. Na liście pozostały tylko Lotos, JSW i CCC, które łącznie wypłacą ok. 780 mln zł. W CCC tegoroczna dywidenda będzie wyjątkowo symboliczna. Właściciel sieci sklepów z obuwiem do podziału przeznaczył zaledwie 20 mln zł. Stawka 0,48 zł na akcję daje stopę w okolicach 0,3 proc. Jest to najmniejsza dywidenda wśród wszystkich blue chipów oraz najniższa w historii spółki.

Sumy liczone w setkach milionów złotych przygotowali za to dwaj kolejni reprezentanci WIG20. Lotos podzieli rekordowe 554,6 mln zł, co daje stawkę 3 zł na akcję i stopę 3 proc. Dzień dywidendy ustalono na 12 września. Warto dodać, że tegoroczna wypłata będzie czwartą w historii Lotosu. Gdańska rafineria reaktywowała politykę dywidendy w 2017 r., płacąc skromne 1 zł na akcję. Pierwszą po 6-letniej przerwie wypłatę funduje JSW. Producent węgla 27 sierpnia ustali prawo do 1,71 zł na akcję. Z uwagi na ostatnią przecenę akcji (od kwietnia kapitalizacja skurczyła się aż o o 46 proc!) stopa dywidendy wzrosła do 4,9 proc. Stosunkowo wysoki wskaźnik jest tu jednak marnym pocieszeniem dla akcjonariuszy. Jeśli koniunktura na światowym rynku węgla koksującego będzie słabła, kolejne lata mogą upłynąć pod znakiem zawieszenia wypłat.

Na dywidendowych dożynkach nie zabraknie małych spółek przemysłowych. Końcówka bieżącego tygodnia będzie kluczowym momentem dla akcjonariuszy Fasingu. Dzień dywidendy wypada 26 sierpnia, więc zgodnie z zasadą T+2, podział gotówki nastąpi według stanu (liczby akcji na rachunku maklerskim) na koniec czwartkowej sesji. Producent łańcuchów płaci po 0,80 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 5 proc. Fasing dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 2010 r. W poprzednich czterech latach spółka również płaciła po 80 zł na akcję.

Jeszcze w sierpniu groszem sypnie Instal Kraków. Spółka wypłaci rekordowe 1,70 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 9,6 proc. Dla porównania warto dodać, że na przestrzeni dekady spółka corocznie płaciła 20-30 groszy na akcję. Skąd tak duży skok? Odpowiedzią jest hossa w branży deweloperskiej. To właśnie dzięki tej działalności Instal Kraków odnotował dynamiczny wzrost przychodów i zysku netto w 2018 r.

Rekordowo wysoką dywidendę oferuje też Cognor, ale wypłaci ją dopiero w przyszłym roku. Spółka hutnicza jeszcze w październiku podzieli 35,7 mln zł. Na każdy walor przypadnie 0,29 zł, co przy obecnym kursie daje ponad 17-proc. stopę dywidendy. Zarząd zastrzegł, że wysokość stawki może ulec zmianie na skutek konwersji obligacji zamiennych na akcje. Akcjonariusze muszą też uzbroić się w cierpliwość, bo wypłatę gotówki zaplanowano dopiero na styczeń 2020 r.

>> W obliczu presji konkurencyjnej – omówienie sprawozdania finansowego Cognor Holdingu

Dywidendę na otarcie łez wypłaci LUG. Od początku roku notowania producenta opraw oświetleniowych spadły o blisko 60 proc. W sierpniu kurs akcji zszedł nawet poniżej 2,50 zł, czyli najniższego poziomu od 2011 r. W tym roku spółka wypłaci 0,14 zł na walor, co po ostatnich spadkach daje stopę dywidendy na poziomie 4 proc.

Oferty z 5-proc. stopą oferują jeszcze trzy spółki: MEX Polska, NTT System i Dębica. Pierwsza płaci w tym roku 0,19 zł, czyli 2 grosze więcej niż przed rokiem, a druga 0,11 zł na walor – o grosz mniej r/r. Dużo większą pulę do podziału zarezerwowała Dębica. W tym roku producent opon wypłaci 67,35 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 4,88 zł. Dębica to spółka, która może się pochwalić jedną z najdłuższych serii wypłat na GPW.

Spółka Dyw. na akcję DY (wg kursu z 22 sierpnia) Dzień dywidendy Dzień wypłaty
Fasing 0,80 zł 4,94 proc. 26 sierpnia 10 września
Instal Kraków 1,70 zł 9,34 proc. 27 sierpnia 10 września
JSW 1,71 zł 4,86 proc. 27 sierpnia 10 września
LUG 0,14 zł 4,05 proc. 12 września 19 września
Lotos 3 zł 3,8 proc. 12 września 27 września
MEX Polska 0,19 zł 5,43 proc. 17 września 8 października
Dębica 4,88 zł 5,8 proc. 23 września 18 grudnia
NTT System 0,11 zł 4,89 proc. 25 września 16 października
Cognor 0,29 zł 17,37 proc. 23 października 17 stycznia 2020 r.

Kalendarium dywidend StockWatch.pl

Dywidendowa karuzela wciąż się kręci. Aby nie przeoczyć ważnego terminu lub ciekawej oferty, albo zwyczajnie ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniej dywidendy, warto skorzystać z Kalendarium dywidend StockWatch.pl. W jednym miejscu możemy posortować i porównać wszystkie oferty pod względem wysokości stawki na akcję, stopy dywidendy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

Dzięki Kalendarium dywidend StockWatch.pl możesz bez problemu posortować i porównać wszystkie dywidendy pod względem wysokości stawki na akcję, stopy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ccc, COGNOR, debica, FASING, instalkrk, jsw, Lotos, lug, MEXPOLSKA, nttsystem)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR