Lotos rośnie po wynikach, w grze Grupa Azoty i Qumak

Omawiane walory: , , , , ,

Dużym spółkom udało się wykorzystać okres prosperity w polskiej gospodarce do poprawy wyników. Potwierdza to Lotos, którego akcje drożeją dziś po publikacji wstępnych wyników. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w wypadku mniejszych firm.

Źródło: ATTrader.pl

Przedpołudniowa część środowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem umiarkowanych wzrostów. O godzinie 12:00 indeks WIG20 rósł o 0,34 proc. do 2.416,69 pkt., WIG o 0,34 proc. do 61.355,81 pkt., mWIG40 o 0,39 proc. do 4.142,29 pkt., a sWIG80 o 0,39 proc. do 11.454,48 pkt., co plasowało rodzimy parkiet w połowie europejskiej stawki. Łącznie drożały akcje ponad 39 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy walory 36 proc. taniały.

Warszawskiej giełdzie sprzyjają dobre nastroje na większości europejskich parkietów oraz udana sesja na Wall Street. Wtorkowe wzrosty za oceanem wywindowały amerykańskie indeksy na 2-miesięczne maksima.

Bohaterem dnia na GPW jest Lotos, którego akcje rosną o 1,7 proc. do 93,72 zł. To druga najmocniejsza spółka w indeksie WIG20 (mocniej rosną tylko akcje Alior Banku). W IV kwartale 2018 r. szacunkowa oczyszczona skonsolidowana wartość zysku EBITDA LIFO Lotosu wyniosła 0,89 mld zł, a przychody ukształtowały się na poziomie 7,92 mld zł. Finalny raport za IV kwartał Lotos opublikuje 7 marca.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przed jutrzejszą publikacją wyników drożeją również akcje mBanku. Za jedną trzeba zapłacić 450,80 zł, czyli o 1,3 proc. więcej niż wczoraj. Rynek oczekuje, że w ostatnim kwartale 2018 roku mBank zanotował wzrost zysku netto o 4 proc. r/r, poprawę wyniki odsetkowego o 11,5 proc. r/r, stabilizację dochodów z prowizji i opłat, przy jednoczesnym wzroście odpisów o 21,4 proc. r/r, ale przy spadku o 8,1 proc. kw/kw.

Lutowa korekta będzie okazją na tanie akcje małych spółek >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Gra pod wyniki blue chipów i innych dużych giełdowych spółek jest zrozumiałą strategią. Te spółki potrafiły wykorzystać okres prosperity w polskiej gospodarce do poprawy wyników i zdobywania rynku. Gorzej pod tym względem prezentują się spółki mniejsze, które nie tylko musiały radzić sobie z konkurencją, ale przede wszystkim z szybko rosnącymi kosztami pracy. Dlatego powoli rozpędzający się sezon publikacji wyników finansowych jest raczej zagrożeniem niż szansą dla warszawskiej giełdy na kontynuację zainicjowanych w końcówce ubiegłego roku wzrostów.

Na szerokim rynku skala spadków wyróżnia się LUG. Jak wynika z opublikowanych wstępnych szacunków, spółka w IV kwartale zanotowała stratę netto na poziomie 0,7 mln zł, przy spadku zysku operacyjnego o prawie 69 proc. r/r do 1,16 mln zł i wzroście przychodów o 27,2 proc. do 50,17 mln zł. Powodem kiepskiego rezultatu było zrealizowanie jednego dużego projektu oświetleniowego na ujemnej marży. Akcje LUG tanieją o 5,6 proc. do 57,80 zł.

Pozytywnie wyróżnia się dziś Ceramika Nowa Gala i Grupa Azoty. Kurs akcji producenta płytek ceramicznych, póki co bez znanej przyczyny, wystrzelił o 28 proc. do 0,68 zł. Wzrostom towarzyszą dużo wyższe niż zazwyczaj obroty. Środowy ruch oficjalnie kończy ponad 2-miesięczną konsolidację notowań Ceramiki Nowa Gala.

Akcje Grupy Azoty drożeją o 6,9 proc. do 42,68 zł, kontynuując wzrosty rozpoczęte pod koniec października i testując poziomy nieoglądane od ponad pół roku. Również w tym wypadku powód dzisiejszej zwyżki pozostaje zagadką.

W środę głośno także o Qumaku. Akcje spółki informatycznej tanieją o 18,2 proc. do 0,18 zł, spadając już dziś do 0,11 zł, czym wyznaczyły nowe historyczne dno. We wtorek po sesji spółka poinformowała, że Sąd w Warszawie ogłosił jej upadłość i wezwał wierzycieli do zgłaszania swych wierzytelności. >>> Czytaj więcej

W drugiej połowie dnia tematy spółkowe wciąż będą dominować, spychając m.in. na dalszy plan posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, czy zachowanie giełd europejskich. To może być ważna druga połowa dnia z uwagi na sytuację na wykresie indeksu WIG20, który dotarł do szczytu z drugiej połowy stycznia. Bliskość tego oporu może rodzić pokusę realizacji zysków, ale też może zachęcić popyt do działania i przebicia oporu, co dodatkowo poprawiłoby układ sił na wykresie. Warto więc obserwować GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Lotos, lug, mBank, Nowagala, qumak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR