Majówka na indeksach. CCC i Lotos pod presją podaży

Omawiane walory: , , , , ,

Początek poniedziałkowej sesji na GPW upływa pod znakiem mocniej przeceny akcji CCC. Znacznie gorsze od konsensusu szacunki wyników za I kwartał wystraszyły inwestorów. Nieco ciekawiej jest jeszcze na niektórych spółach gamingowych. Szeroki rynek żyje już majówką.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwszy kwartał był ciężki dla CCC. Spółka odnotowała w tym okresie 155,5 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. To więcej niż przed rokiem, gdy strata sięgnęła 145,7 mln zł. Przede wszystkim jednak strata była znacząco wyższa od prognoz. Oczekiwano bowiem niespełna 111 mln zł straty. Poniżej rynkowych szacunków były też wypracowane przez spółkę marże: EBITDA (2 proc vs. 6,7 proc.), EBIT (-14,1 proc. vs. -8,2 proc.) i marża netto (-15 proc. vs. -10,7 proc.). CCC nie rozczarowała jedynie na poziomie osiągniętych przychodów, które wyniosły w pierwszych trzech miesiącach roku 1,04 mld zł (prognoza: 1,03 mld zł), rosnąc o 57,7 proc. w skali roku.

Reakcja na wyniki CCC była zdecydowana. Akcje obuwniczej spółki taniały o 9,6 proc. do 208,80 zł, przejściowo spadając już do 200,20 zł i testując poziomy nieoglądane od ponad miesiąca. Sam spadek to jednak nie wszystko. Otworzona rano luka bessy na wykresie CCC, nie tylko oznacza definitywne zakończenie impulsu wzrostowego z lutego, ale też może zapowiadać późniejsze spadki notowań właśnie do wspomnianego dołka sprzed dwóch miesięcy, czyli do 171 zł.

Na szczęście przecena CCC nie ma aż tak znaczącego wpływu na zachowanie indeksu WIG20. O godzinie 9:47 indeks ten miał wartość 2.372 pkt., czyli prawie taką samą jak w piątek na zamknięciu. W gronie 20 giełdowych blue chipów, oprócz CCC, taniały akcje jeszcze 5 spółek. Pozostałe natomiast drożały. Najmocniej zyskiwał mBank (+1,8 proc.) i Santander Bank Polska (+1,2 proc.). Obie instytucje jutro opublikują wyniki kwartalne.

Pod presją podaży jest także Lotos. Akcje gdańskiej spółki tanieją dziś o 2,7 proc. i są drugim najsłabszym ogniwem w WIG20. Inwestorzy sceptycznie podchodzą do opcji zaangażowania kapitałowego w dużą inwestycję Grupy Azoty. Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia Lotos podpisał list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po ponad trzech kwadransach handlu blisko piątkowego zamknięcia znajdowały się też pozostałe warszawskie indeksy. WIG miał wartość 61.021 pkt. (+0,05 proc.), mWIG40 4.208,78 pkt. (+0,26 proc.), a sWIG80 11.975,58 pkt. (+0,01 proc.). To plasowało GPW dokładnie w środku europejskiej stawki.

Na szerokim rynku w poniedziałek rano wyróżniają się spółki gamingowe. Notowania CI Games rosną o 8,2 proc. do 1,082 zł, 11 bit studios o 2,2 proc. do 389 zł, Ten Square Games spadają o 2 proc. do 124 zł, a Vivid Games tanieją po publikacji wyników o 0,7 proc. do 1,49 zł.

Rok 2018 Vivid Games zamknął stratą netto w wysokości 5,45 mln zł. To wynik zgodny z wstępnymi szacunkami. Był to kolejny rok na minusie. W 2017 roku spółka odnotowała 8,25 mln zł straty. W ubiegłym roku spadły też przychody. Wprawdzie nieznacznie, ale jednak. Sięgnęły one 17,49 mln zł wobec 17,65 mln zł rok wcześniej. Dziś akcje Vivid Games drożeją o 1 proc. do 1,50 zł. Od początku roku podrożały one o 16,3 proc., ale w ostatnich 12-miesiącach zostały one przecenione o 65,7 proc.

Ten tydzień będzie dla inwestorów z warszawskiej giełdy wyjątkowo krótki. W środę 1 maja i piątek 3 maja giełda będzie zamknięta, a w czwartek obroty prawdopodobnie będą śladowe. Dlatego normalny handel zarezerwowany będzie jedynie na dziś i jutro. Przynajmniej teoretycznie, bo patrząc na to jak wyglądał handel w pierwszych minutach dzisiejszej sesji można odnieść wrażenie, że majówka na parkiecie już trwa. Jutro pewnie będzie podobnie. Aczkolwiek z uwagi na nagromadzenie publikacji makroekonomicznych zmienność może być większa. Potencjalny wpływ na nastroje mogą mieć publikowane dziś w nocy kwietniowe indeksy PMI dla Chin, dane o inflacji w kwietniu we Francji, Włoszech, Niemczech i Polsce, raporty o PKB za I kwartał 2019 roku w strefie euro, Hiszpanii, Francji i Włoszech oraz amerykańskie indeksy Chicago PMI, zaufania konsumentów i S&P/Case-Shiller.

Drugim ważnym czynnikiem, a kto wie, czy przypadkiem nie ważniejszym niż dane makro, będą wyniki spółek. Raporty za I kwartał 2019 roku opublikuje m.in. mBank, Lotos i Santander Bank Polska, a cała grupa firm notowanych na GPW i NewConnect opublikuje w ostatnim możliwym terminie raporty za cały 2018 rok. Rynki światowe będą natomiast jutro żyły publikowanymi dziś po sesji na Wall Street wynikami Alphabet (dawne Google) oraz jutrzejszymi raportami ConocoPhillips, General Electric, General Motors, MasterCard, McDonald’s, Merck i Pfizer oraz czekaniem na wyniki Apple i AMD.

W perspektywie natomiast całego tygodnia rodzimi inwestorzy powinni uwzględnić, że w środę odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a dzień później już dużo mniej istotne posiedzenie Banku Anglii, natomiast głównymi wydarzeniami na rynkach będą comiesięczne dane z rynku pracy w USA, a także indeksy PMI (w USA dodatkowo ISM) dla największych gospodarek świata.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, ccc, CIgames, Lotos, TSGAMES, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR