Mocne wzrosty na GPW, w grze CD Projekt, Farm 51 i Lubawa

Omawiane walory: , ,

Mniejsza dynamika zgonów we Francji i Włoszech tchnęła w giełdy nową nadzieję. Indeks WIG20 testuje najwyższe poziomy od 11 marca. Dalej gorąco jest na spółkach gamingowych i tych, które mogą zyskać na epidemii koronawirusa.

cdprojekt, farm51, lubawa, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Od mocnych wzrostów rozpoczęły tydzień europejskie giełdy. Zazieleniło się na wszystkich parkietach. Impulsem do kupna akcji stały się obiecujące statystyki z Francji i Włoch, gdzie dynamika przyrostów nowych zarażeń i ofiar śmiertelnych wyhamowała, co daje nadzieję na zbliżający się szczyt epidemii w tych i kilku innych krajach.

Niestety ten szczyt jest jeszcze daleko przed Polską. Rząd zakłada, że szczyt zachorowań będzie w maju lub w czerwcu. Na chwilę obecną liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 4,1 tys., a liczba zgonów sięgnęła 98. To jednak nie przeszkadza warszawskiej giełdzie, która wzorem innych europejskich parkietów również mocno rośnie.

Po 1,5 godz. handlu indeks WIG20 rósł o 2,9 proc. do 1.550 pkt., wspinając się już dziś do 1.557 pkt., testując poziomy nieoglądane od 11 marca i rosnąc od marcowego dołka już 24,8 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 2,75 proc. do 42.673 pkt., mWIG40 o 2,26 proc. do 2.924 pkt., a sWIG80 o 2,39 proc. do 10.428 pkt.

Dla porównania niemiecki DAX wspinał się o 3,7 proc., zbliżając się do 9.900 pkt., ale wciąż pozostawał poniżej silnej strefy oporu zlokalizowanej powyżej poziomu 10.000 pkt. Francuski CAC40 rósł o 3 proc., a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 o 3,5 proc. Jest spora szansa, że te dobre nastroje uda się giełdowym bykom „dowieźć” do końca sesji. Ale i nie tylko…

Europejskie giełdy rozpoczęły ten przedświąteczny tydzień w dobrych nastrojach. Tydzień, który zakończy się w czwartek, bo piątek na bardzo wielu parkietach jest dniem wolnym. I jest pewna mała szansa, że do Wielkanocy nastroje te się nie popsują. Nadzieje na bliski szczyt epidemii koronawirusa w Europie, ale też odbicie na rynku ropy, przemawia przeciwko sprzedaży akcji. Niestety bardzo szybko rosnące statystyki zachorowań i zgonów w USA, przemawiają przeciwko inwestowaniu w akcje. Z tej układanki wychodzi więc coś na kształt trendu bocznego w szerokim przedziale wahań, który to trend będzie moderowany nie tylko doniesieniami nt. zachorowań, ale również czwartkowymi danymi nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, czy zaplanowaną również na czwartek wideokonferencją OPEC (przeniesioną z dziś).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

A co po świętach? Oczywiście cały czas statystyki odnośnie koronawirusa będą odgrywać dużą rolę, ale jeszcze większą rolę na giełdach odegra startujący 14 kwietnia sezon wyników na Wall Street, a także publikowane w tym samym czasie twarde dane makroekonomiczne z Europy i USA za marzec, co łącznie pokaże faktyczny wpływ epidemii na koniunkturę gospodarczą w poszczególnych krajach. A to już może na nowo popsuć nastroje na giełdach, zwiększając awersję do ryzyka.

Wracając do dzisiejszej sesji i rodzimego rynku akcji, to giełdę w górę ciągną przede wszystkim duże spółki. W indeksie WIG20 liderem wzrostów są PGE (+7,6 proc.) i CCC (+7,6 proc.), ale w największym stopniu do wzrostu indeksu przykłada się CD Projekt, którego akcje drożeją o 3,7 proc. do 308 zł, testując dziś poziomy najwyższe od końca lutego i pozostając zaledwie 9,1 proc. poniżej swojego historycznego szczytu.

W centrum uwagi znalazły się dziś też inne spółki gamingowe. I to niekoniecznie pokazując się z tej pozytywnej strony. Akcje The Farm 51 spadają o 4 proc. do 18,60 zł, po tym jak rynek dotarła informacja, że prezes i dwóch wiceprezesów firmy sprzedali akcje za łącznie 3,8 mln zł. Wszyscy trzej zeszli też poniżej 5 proc. głosów na WZ. Tym samym w akcjonariacie The Farm 51 nie ma ani jednego podmiotu, który przekraczałby próg 5 proc. Oficjalnie sprzedaż ta miała zabezpieczyć środki na działalność spółki.

Obok gamingu, tradycyjnie gorąco jest na spółkach, które w sposób bezpośredni mogą zyskać na epidemii lub też po prostu inwestorzy mają nadzieje, że tak się stanie. W piątek do tego grona dołączyła Lubawa. Kurs spółki wystrzelił wówczas w górę o 50,5 proc., a dziś dołożył do tego 44,2 proc. i za jedną akcję trzeba zapłacić 1,615 zł. Można się domyślać, że inwestorzy liczą, że ten dostawca m.in. wyposażenia dla służb mundurowych i materiałów BHP, poprawi wyniki finansowe w związku z epidemią.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, farm51, lubawa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych za ćwierć miliarda złotych

  CD Projekt rozpoczyna skup do 516.700 akcji własnych z maksymalnym limitem 500 zł za walor. Skupione w ten sposób akcje zostaną zaoferowanie osobom uprawnionym w ramach realizacji uprawnień przyznanych w ramach programu motywacyjnego. W czwartek rano kurs akcji studia rośnie dziś o 1,2 proc. do 405,80 zł.

 • Akcjonariusze The Farm 51 zwierają szyki przed walnym ws. emisji

  Na sierpniowym walnym gliwickiego producenta gier będą głosowane projekty uchwał, które wśród drobnych inwestorów budzą spore kontrowersje. Sprawą zainteresowało się Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 • Odczyt produkcji przemysłowej dał kopa GPW, w grze PGE, Tauron i XTB Zaskakująco mocny odczyt czerwcowej produkcji przemysłowej w Polsce okazał się dobrym paliwem do wzrostów na GPW. Przed południem WIG20 rośnie o ponad 1 proc. i wraca powyżej 1.800 pkt. W centrum uwagi są akcje CD Projektu i spółek energetycznych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR