Notowania Jujubee szukają dna po nieudanej premierze Kurska

Omawiane walory:

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów w polskiej branży gamedev okazał się wielkim rozczarowaniem. Kurs akcji Jujubee drugi dzień z rzędu mocno spada. W sumie od premiery gry Kursk kapitalizacja katowickiego studia skurczyła się o blisko połowę.

Gra Kursk (Fot. Jujubee/mat. prsowe)

Kursk to sztandarowy projekt katowickiego studia, który od początku wzbudzał olbrzymie emocje, szczególnie wśród rosyjskich internautów. Survivalowa gra oparta o historię katastrofy rosyjskiego okrętu podwodnego szybko zyskała miano najbardziej kontrowersyjnego projektu w branży gamedev. Zamieszanie wokół gry znakomicie wykorzystał Jujubee, który w tym czasie wchodził na NewConnect (początek 2015 r.). Prawa do akcji zadebiutowały z dwucyfrową przebitką względem ceny z oferty publicznej, a w kolejnych miesiącach urosły nawet o kilkaset procent.

Źródło: Steam

Niestety, pierwsze reakcje graczy po premierze Kurska sugerują, że gra dzieli los okrętu podwodnego. Na platformie Steam jest tylko 47 recenzji, z czego tylko 56 proc. jest pozytywnych. Tytuł w dniu debiutu dotarł jedynie do TOP30 listy globalnych bestsellerów Steam, a obecnie jest na 424 pozycji. Z kolei w serwisie Metacritic grę oceniło tylko 13 użytkowników, a średnia ocen wynosi 6,7/10. Gracze chwalą głównie grafikę, odwzorowanie samej łodzi podwodnej, klimat oraz warstwę audio. Wad produkcji upatrują w kiepskiej optymalizacji, krótkiej kampanii, nudnej rozgrywce, słabej mimice i animacji postaci, oraz bugach.

Serwis SteamSpy podaje, że w szczycie zainteresowania w Kursk grało tylko 110 osób. Po dwóch dniach od premiery w tytuł gra średnio 40 graczy. To bardzo mało jak na oczekiwany przez prawie 4 lata flagowy produkt Jujubee. Koszt produkcji studio szacuje na ok. 2 mln zł, ale przy tak małym zasięgu gry zwrot tej sumy może się okazać trudny do osiągnięcia.

Inwestorzy i sama spółka liczyli na dużo więcej. Jeszcze w maju 2015 roku w wywiadzie dla StochWatch.pl prezes zarządu i dyrektor kreatywny Jujubee, Michał Stępień prognozował, że gra na wszystkich platformach rozejdzie się w nakładzie 100-200 tys. egzemplarzy.

– Planujemy dystrybucję w skali minimum 50-100 tys. sztuk na PC i Mac oraz 50-100 tys. na konsole cyfrowe. Są to jednak liczby mocno zachowawcze i nie uwzględniają ewentualnej dystrybucji w pudełkach, a zainteresowanie wydawców już teraz jest spore i wszystko wskazuje na to, że gra będzie również dostępna w wersji pudełkowej – mówił w 2015 r. Michał Stępień, szef Jujubee.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Chłodne przyjęcie tytułu odbiło się na kursie akcji katowickiego studia. Nie dość, że notowania w czwartek otworzyły się z 3-godzinnym opóźnieniem, to jeszcze na 34 proc. minusie. Ostatecznie czwartkową sesję zakończyły przeceną o 39,6 proc. W piątek rano kurs akcji spadł o prawie 13 proc. do 5,10 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Jujubee)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR