X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

OFE będą musiały wyjść ze swoich inwestycji na NewConnect

Opublikowano: 2014-01-07 09:11:18

Podczas zmian w ustawie o OFE doszło do brzemiennego w skutkach przeoczenia. Nowe przepisy zabraniają funduszom emerytalnym inwestowania w akcje spółek notowanych poza rynkiem regulowanym, a więc także na NewConnect. To może być bolesny cios dla alternatywnego systemu obrotu.

Po zmianach przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość wpłacać na subkonto w ZUS. (Fot. stockwatch.pl)

U schyłku ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Losy ustawy jeszcze nie są pewne, ponieważ dokument trafił w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, który zbada kwestię zgodności aktu z ustawą zasadniczą. Jeżeli zostanie podpisany, może to oznaczać dużą podaż na akcjach spółek z NewConnect, w które zaangażowane są OFE.

Wśród zmian w ustawie przeważają te dotyczące zasad funkcjonowania funduszy emerytalnych, co w istotny sposób wpłynie na wysokość emerytur. Przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość wpłacać na subkonto w ZUS. Nowe przepisy przesądzają także los obligacji Skarbu Państwa zgromadzonych przez OFE. Zgodnie z wolą ustawodawcy zostaną one przetransferowane do ZUS, a następnie umorzone. OFE nie będą już mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W ustawie przewidziano także minimalny poziom inwestycji funduszy w akcje, który do końca bieżącego roku wyniesie 75 proc. W latach 2015-2017 zmaleje odpowiednio do 55 proc., 35 proc. i 15 proc. To niewątpliwie wymusi na funduszach przebudowę portfeli. Co ciekawe, całkowicie na uboczu pozostała kwestia rynku NewConnect, na którym OFE również są obecne. W tym zakresie na uwagę zasługuje punkt 25, który odnosi się do ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zmiany dotyczą portfeli inwestycyjnych funduszy.

Źródło: sejm.gov.pl

>> Duże spółki giełdowe i fundusze zastanawiają się, czy wykorzystać zmiany w OFE jako okazję do ciekawych przejęć. >> Raport: Reforma OFE okazją do przejęć i nowej hossy.

Z przytoczonych przepisów jasno wynika, że fundusze emerytalne będą mogły inwestować tylko na rynku regulowanym, zarówno w obrocie wtórnym jak i w ofertach publicznych. Tymczasem NewConnect nazywany potocznie małym parkietem ma status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony jest przez GPW poza rynkiem regulowanym w formule Alternatywnego Systemu Obrotu.

Oznacza to, że fundusze będą musiały sprzedać posiadane przez siebie pakiety akcji spółek z NC. Oprócz tego nie będą mogły brać udziału w ofertach prywatnych, które dominują wśród spółek ubiegających się o wprowadzenie na NewConnect. Z pewnością utrudni to przeprowadzanie większych ofert, ponieważ spółki będą zdane wyłącznie na inwestorów indywidualnych i TFI. Opcją dla emitentów z małego parkietu będą przenosiny na rynek główny. Niewykluczone, że w 2014 roku z tej ścieżki skorzysta część spółek. W ubiegłym roku na przeprowadzkę zdecydowało się łącznie siedmiu emitentów, a w 2012 r. zaledwie dwówch. Z danych firmy Analizy Online wynika, że pod koniec grudnia w akcjonariatach pięciu spółek z małego parkietu zasiadają łącznie kilka funduszy z udziałem powyżej 5 proc. Przeprowadzka na główny parkiet może okazać się jedynym wyjściem dla zachowania dotychczasowych pozycji.

Przedstawiciele kilku Otwartych Funduszy Emerytalnych odmówili komentarza w powyższej sprawie. Nie udało nam się też uzyskać stanowiska Giełdy Papierów Wartościowych odnośnie nowych zapisów ustawy o OFE.

>> Szukasz przekrojowych analiz i bieżących wiadomości o funduszach? >> Odwiedź portal Analizy.pl

Zachowanie kursów akcji pięciu spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Najlepszy styczeń od 1987 roku?

  Czwartkowa sesja w USA zdominowana była przez temat amerykańsko-chińskich negocjacji. Artykuł z Wall Street Journal o tym, że S.Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, planuje zniesienie ceł nałożonych na Chiny w celu ułatwienia rozmów wywołał falę optymizmu, przerwaną przez stanowcze dementi. W końcówce sesji indeksy jednak ponownie odbiły, a dziś toczą walkę o zamknięcie powyżej kluczowego oporu - 2.650 pkt. na S&P500.

 • WIG20 oddaje zyski, gorąco na Getin Noble Banku i Idea Banku

  Nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe USA i Chin ponownie zazieleniło giełdy. Początkowo skorzystała na tym też GPW, ale później rozczarowujące dane z polskiej gospodarki i strach przed korektą na Wall Street zredukowały zyski. 

 • Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

  Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

 • DNB Bank zwróci klientom pieniędze za wyższą marżę i opłaty

  Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), klienci DNB Banku otrzymają zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto. Wcześniej do UOKiK docierały skargi na to, że DNB podwyższa marżę objętych promocją kredytów hipotecznych i opłaty za konto w pakiecie Personale.

 • NSA odrzucił skargę Bogdanki w sprawie złoża K 6-7

  Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Lubelskiego Węgla Bogdanka w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Środowiska wniosku koncesyjnego na obszar K 6-7. Prairie Mining Limited na tym obszarze realizuje projekt kopalni Jan Karski.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku