Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

OFE będą musiały wyjść ze swoich inwestycji na NewConnect

Opublikowano: 2014-01-07 09:11:18

Podczas zmian w ustawie o OFE doszło do brzemiennego w skutkach przeoczenia. Nowe przepisy zabraniają funduszom emerytalnym inwestowania w akcje spółek notowanych poza rynkiem regulowanym, a więc także na NewConnect. To może być bolesny cios dla alternatywnego systemu obrotu.

Po zmianach przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość wpłacać na subkonto w ZUS. (Fot. stockwatch.pl)

U schyłku ubiegłego roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Losy ustawy jeszcze nie są pewne, ponieważ dokument trafił w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, który zbada kwestię zgodności aktu z ustawą zasadniczą. Jeżeli zostanie podpisany, może to oznaczać dużą podaż na akcjach spółek z NewConnect, w które zaangażowane są OFE.

Wśród zmian w ustawie przeważają te dotyczące zasad funkcjonowania funduszy emerytalnych, co w istotny sposób wpłynie na wysokość emerytur. Przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość wpłacać na subkonto w ZUS. Nowe przepisy przesądzają także los obligacji Skarbu Państwa zgromadzonych przez OFE. Zgodnie z wolą ustawodawcy zostaną one przetransferowane do ZUS, a następnie umorzone. OFE nie będą już mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W ustawie przewidziano także minimalny poziom inwestycji funduszy w akcje, który do końca bieżącego roku wyniesie 75 proc. W latach 2015-2017 zmaleje odpowiednio do 55 proc., 35 proc. i 15 proc. To niewątpliwie wymusi na funduszach przebudowę portfeli. Co ciekawe, całkowicie na uboczu pozostała kwestia rynku NewConnect, na którym OFE również są obecne. W tym zakresie na uwagę zasługuje punkt 25, który odnosi się do ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zmiany dotyczą portfeli inwestycyjnych funduszy.

Źródło: sejm.gov.pl

>> Duże spółki giełdowe i fundusze zastanawiają się, czy wykorzystać zmiany w OFE jako okazję do ciekawych przejęć. >> Raport: Reforma OFE okazją do przejęć i nowej hossy.

Z przytoczonych przepisów jasno wynika, że fundusze emerytalne będą mogły inwestować tylko na rynku regulowanym, zarówno w obrocie wtórnym jak i w ofertach publicznych. Tymczasem NewConnect nazywany potocznie małym parkietem ma status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony jest przez GPW poza rynkiem regulowanym w formule Alternatywnego Systemu Obrotu.

Oznacza to, że fundusze będą musiały sprzedać posiadane przez siebie pakiety akcji spółek z NC. Oprócz tego nie będą mogły brać udziału w ofertach prywatnych, które dominują wśród spółek ubiegających się o wprowadzenie na NewConnect. Z pewnością utrudni to przeprowadzanie większych ofert, ponieważ spółki będą zdane wyłącznie na inwestorów indywidualnych i TFI. Opcją dla emitentów z małego parkietu będą przenosiny na rynek główny. Niewykluczone, że w 2014 roku z tej ścieżki skorzysta część spółek. W ubiegłym roku na przeprowadzkę zdecydowało się łącznie siedmiu emitentów, a w 2012 r. zaledwie dwówch. Z danych firmy Analizy Online wynika, że pod koniec grudnia w akcjonariatach pięciu spółek z małego parkietu zasiadają łącznie kilka funduszy z udziałem powyżej 5 proc. Przeprowadzka na główny parkiet może okazać się jedynym wyjściem dla zachowania dotychczasowych pozycji.

Przedstawiciele kilku Otwartych Funduszy Emerytalnych odmówili komentarza w powyższej sprawie. Nie udało nam się też uzyskać stanowiska Giełdy Papierów Wartościowych odnośnie nowych zapisów ustawy o OFE.

>> Szukasz przekrojowych analiz i bieżących wiadomości o funduszach? >> Odwiedź portal Analizy.pl

Zachowanie kursów akcji pięciu spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • DM mBanku wycenił jedną akcję 11 bit studios na 518 zł

  Biuro rozpoczęło wydawanie rekomendacji dla akcji 11 bit studios od zalecenia kupuj i ceny docelowej blisko 30 proc. wyższej od rynkowej.

 • 6 deweloperów mieszkaniowych z najwyższą stopą dywidendy w 2019 r.

  Na warszawskiej giełdzie nie ma drugiej takiej branży, w której tak wiele spółek w tym roku płaci tak szczodre dywidendy. StockWatch.pl znalazł 6 deweloperów oferujących wypłaty o stopie w przedziale 7-12 proc. oraz sprawdził, czy w kolejnych latach będą w stanie powtórzyć ponadprzeciętne wypłaty.

 • Udany debiut Art Games Studio na NewConnect

  Do grona spółek gamingowych z NewConnect dołączyło założone zaledwie 2 lata temu Art Games Studio. W piątek kurs akcji debiutanta rośnie o ponad 50 proc. 

 • Zielona końcówka tygodnia, CD Projekt po wynikach atakuje nowe szczyty

  Lepsze od prognoz wyniki kwartalne, nadzieje związane z GOG Galaxy 2.0 oraz wieści odnośnie gry Cyberpunk2077 windują kurs akcji CD Projektu w stronę nowych historycznych szczytów. Po wynikach drożeje również Asseco Poland. Cała warszawska giełda natomiast odreagowuje czwartkową przecenę, podążając śladem innych europejskich parkietów.

 • PKO Leasing nabyło ok. 94,4 proc. akcji PCM w I fazie wezwania

  PKO Leasing nabyło w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Prime Car Management (PCM) 11.244.402 akcji spółki, stanowiących ok. 94,4 proc. kapitału zakładowego, na które zapisy złożono w ramach I fazy wezwania (tj. od dnia 13 maja 2019 r. do dnia 22 maja 2019 r. włącznie). Kurs akcji spółki rośnie o blisko 6 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku