Onde z Grupy Erbud złożyło do KNF prospekt wz. z planowaną ofertą publiczną akcji

Omawiane walory:

Onde (dawne PBDI) - spółka z Grupy Erbud - złożyło do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt w związku z planowaną ofertą publiczną akcji. IPO jest jedną z analizowanych ścieżek pozyskania kapitału na realizację strategii Grupy Erbud.

erbud, onde, akcje, emisja, knf,

Onde z Grupy Erbud złożyło do KNF prospekt wz. z planowaną ofertą publiczną akcji

Onde jest krajowym liderem w segmencie budowy instalacji dla sektora energii odnawialnej (OZE) w Polsce, w szczególności farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych pod względem liczby wybudowanych megawatów. Spółka była i jest obecnie zaangażowana w budowę instalacji farm wiatrowych o łącznej mocy 2 456 MW. W segmencie farm fotowoltaicznych Onde łącznie zbudowało lub jest w trakcie budowy instalacji o mocy 185 MW. Przychody z realizacji projektów budowy instalacji dla OZE stanowiły 82% przychodów Onde w 2020 roku.

– Nasz rozwój w ostatnich latach przyspieszył w niezwykłym tempie. Przez lata wypracowaliśmy pozycję rynkową, reputacje i kompetencje, które pozwalają nam generować coraz wyższe przychody i marże. Ewentualne wejście spółki na Giełdę Papierów Wartościowych byłoby kolejnym krokiem w budowie naszej pozycji rynkowej i dalszego dynamicznego rozwoju spółki – powiedział prezes Onde Paweł Średniawa, cytowany w komunikacie.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

IPO i wejście na GPW nie jest jednak jedyną opcją rozważaną przez Erbud. Równolegle prowadzony jest również proces poszukiwania dla Onde inwestora strategicznego w ramach transakcji M&A. Erbud ma obecnie pakiet ok. 88 proc. akcji spółki. W każdym rozważanym scenariuszu Erbud utrzyma pełną kontrolę nad Onde.

– Onde jest bardzo cennym aktywem dla grupy. Działa na niezwykle perspektywicznym rynku, gdzie ma silną pozycję. Jest firmą przyszłości, bo model biznesowy spółki idealnie wpisuje się w nabierające rozpędu trendy w energetyce odnawialnej. Wiążą się on naturalnie z planem – właściwie ogólnoświatowym – odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat z pewnością nie zabraknie Onde pracy. Jest to więc idealny moment dla inwestorów, aby partycypować w jego dynamicznym rozwoju – dodał wiceprezes Erbudu Jacek Leczkowski.

Środki ze sprzedaży akcji Onde mają zostać przeznaczone na realizację strategicznej dywersyfikacji biznesu Erbudu.

– Chcemy poszerzyć swoją działalność o produkcję drewnianych modułów do budowy takich obiektów jak: biura, apartamentowce, hotele, szpitale czy urzędy. Będą one oferowane w szczególności na rynku niemieckim, gdzie Erbud obecny jest od lat i ma tam silną pozycję. Aby wystartować z produkcją w zakładanym wymiarze potrzebujemy 80-100 mln zł. Nowa ‚noga’ biznesowa ma przynosić docelowo około 1,5 mld zł przychodów rocznie – powiedział prezes Erbudu Dariusz Grzeszczak.

Pozostałe środki pozyskane ze sprzedaży walorów Onde zostaną przeznaczone na rozwój działalności serwisowej Erbudu zagranicą poprzez akwizycje.

Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2019 r. miała 2,31 mld zł skonsolidowanych przychodów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Erbud)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR