Parszywa trzynastka spółek zesłana do kolonii karnej

Zarząd Giełdy zaczął porządki. Na pierwszy ogień poszły spółki, które nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych. W środę zawieszono notowania akcji trzynastu spółek z rynku NewConnect oraz obligacji pięciu na Catalyst. Dodatkowo niepokorni otrzymali kary pieniężne w wysokości od 5 do 10 tys. zł.

Giełda ukarała zawieszeniem handlu akcjami spółki City Angels, East Pictures, Ecotech Polska, Edison, IQ Medica, Marsoft, Polski Holding Rekrutacyjny oraz Religa Development. Powodem było nieprzekazanie w regulaminowym czasie raportów rocznych za 2011 r. Z kolei za niedostarczenie opinii z badania sprawozdania finansowanego zawieszone zostały notowania Cerabud, EastSideCapital, KCSP, Photon Energy oraz Serenity. Handel papierami ww. spółek będzie niemożliwy aż do czasu przekazania do publicznej wiadomości wymaganych dokumentów. Na tym nie koniec reprymendy, dodatkowo zarząd giełdy nałożył kary pieniężne w wysokości od 5 do 10 tys. zł.

Zdaniem StockWatch.pl jest to krok w dobrą stronę, jednak reperkusje dotykają także inwestorów indywidualnych, którzy nie są tutaj niczemu winni. Brak obrotu uniemożliwia zawieranie transakcji, a nałożenie kar pieniężnych pogarsza wyniki spółek. Decyzja zarządu giełdy jest słuszna, jednak trzeba pamiętać, że wycelowana jest w spółkę i jej akcjonariuszy, podczas gdy odpowiedzialne za nie wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych są konkretne osoby, które to raczej powinny być przedmiotem restrykcji.

Brak raportów rocznych pociągnął za sobą również zawieszenie obrotu obligacjami na rynku Catalyst. Tutaj tym bardziej dotyka to obligatariuszy, czyli osoby nie związane z emitentem. Z wymienionej trzynastki, na tym rynku notowane są papiery dłużne Religa Development oraz East Pictures.

>> Na temat obligacji piszemy przekrojowo i kompleksowego. >> Wszystkie kluczowe informacje na temat papierów dłużnych znajdziesz w dedykowanym serwisie przygotowanym przez StockWatch.pl

W praktyce brak raportu lub jego opóźnienie nie wróży nic dobrego, toteż decyzję Giełdy trzeba potraktować jako sygnał ostrzegawczy. Religa Development pierwotnie miał przekazać raport za ubiegły rok dnia 31 maja 2012 r. Niestety nie doszło do tego, a kolejne daty były przesuwane aż trzy razy. Warto zauważyć, że deweloperska spółka, która na Catalyst posiada obligacje o łącznej wartości 5,66 mln zł, nie zapłaciła też czerwcowych odsetek. Inwestorzy zastanawiają się teraz, czy i kiedy odzyskają swoje oszczędności, bo spółka lakonicznie tłumaczy przyczyny incydentu.

– Z uwagi na przesunięcie w czasie transakcji finansowych spółki, odsetki na koniec II kwartału od obligacji serii A, B, C, D, F, H zostaną obsłużone w najkrótszym możliwym czasie wraz z odsetkami umownymi. – czytamy w komunikacie. >> Zobacz komunikat.

>> To już drugi w ostatnim okresie niepokojący sygnał z rynku papierów dłużnych. >> Religa Development nie wypłacił w terminie odsetek z obligacji.

W wyniku zawieszenia notowań na obu rynkach, inwestorzy zostali pozbawieni z jednej strony możliwości wycofania się ze stratą z inwestycji, a z drugiej strony spekulacyjnej możliwości kupna przecenionych walorów pod możliwe rozwiązanie problemów spółki. Sytuacja może jeszcze bardziej się skomplikować, ponieważ w lipcu łączna suma wypłat na rzecz obligatariuszy sięgnie 285 tys. zł. Cieniem na finansową kondycję spółki kładzie się ostatnie zdanie komunikatu.

– Jednocześnie zarząd informuje, że spółka dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego aktualnie prowadzi rozmowy z inwestorami strategicznymi. – czytamy w komunikacie.

>> Jesteś posiadaczem obligacji Religa Development? >> Zobacz co mówią o nich inwestorzy na forum portalu StockWatch.pl.

Obowiązkiem giełdowych spółek jest transparentność – inwestorzy mają bezapelacyjne prawo do nieutrudnionego dostępu do informacji na temat finansowej kondycji firmy. Jaka by ona nie była, należy informować rzetelnie i terminowo. Czekamy na kolejne działania Giełdy, bo póki co ukarane spółki to kropla w morzu toksycznych zjawisk szczególnie na alternatywnym parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cerabud, cityange, eastpict, eastside, ecotech, edison, iqmedica, kcsp, marsoft, photon, religadev, serenity, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Photon Energy podłączył na Węgrzech 8 elektrowni fotowoltaicznych

  PHOTON Energy Solutions - węgierska spółka zależna PHOTON Energy - podłączył osiem elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,4 MWp na Węgrzech, zwiększając portfel elektrowni własnych do 57,1 MWp w skali globalnej. Kurs akcji spółki rośnie dziś o ponad 13 proc.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Giełda upomniała 35 nierzetelnych spółek

  Blisko co dziesiąta spółka z NewConnect ma problem z publikacją na czas raportu za IV kwartał 2018 r. 

 • Giełda zawiesiła notowania akcji i obligacji piętnastu spółek

  Zarząd Giełdy nie odpuszcza spóźnialskim i niechlujnym spółkom notowanym na alternatywnym parkiecie NewConnect. Od środy zawieszono handel akcjami piętnastu spółek, które nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych. Dwie z nich to równocześnie emitenci notowanych na Catalyst obligacji. 

 • Giełda zawiesiła handel akcjami i obligacjami 23 spółek

  Zarząd GPW zabrał się za nierzetelnych emitentów akcji i obligacji. W tym roku kary zawieszenia notowań powędrowały do aż 20 spółek z rynku NewConnect oraz trzech emitentów obligacji obecnych na Catalyst. Dodatkowo Giełda upomniała spółkę Milmex.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR