PKM Duda zwiększa potencjał produkcyjny dzięki akwizycji za 28 mln zł

Omawiane walory:

Akwizycja mięsnego koncernu ma zwiększyć potencjał produkcyjny żywca wieprzowego o około 20 proc. Finansowanie tej inwestycji zapewni kredyt oraz środki własne.

Znany z wcześniejszych przejęć PKM Duda kupił od Cargill Poland 100 proc. udziałów w spółce Agro Provimi. Nabyty podmiot zajmuje się produkcją roślinną oraz hodowlą bydła mięsnego i trzody chlewnej. Spółka dzięki tej transakcji mogłaby zwiększyć potencjał produkcyjny żywca wieprzowego o około 20 proc.

Początkowo wartość transakcji miała wynosić 30 mln zł, ale w drodze negocjacji obniżono ją do 28,1 mln zł. PKM Duda jako wkład własny wyłożył 2,8 mln zł, a pozostałe 25,3 mln zł z kredytu inwestycyjnego udzielonego przez BZ WBK. Na koniec czerwca mięsny koncern dysponował środkami pieniężnymi w kwocie 19,4 mln zł wobec 18,9 mln zł rok wcześniej. W tym okresie dług netto spadł o 19,1 proc. do 144,3 mln zł. Trzeba też zaznaczyć, że w II kwartale tego roku na poziomie wyniku netto pojawiła się strata i dalszy spadek przychodów. W całym I półroczu 2015 r. spółka osiągnęła 6 mln zł zysku netto oraz 708,27 mln zł przychodów wobec 8,57 mln zł i 875 mln zł rok wcześniej. Spadek przychodów wynika z dużo niższych cen na rynku, zarówno zbóż jak i mięsa. W dalszym ciągu piętno na wynikach odciska rosyjskie embargo.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PKM Duda

– Negatywnie odbieramy spadek zysku operacyjnego o 25,1 proc. r/r z 16,6 mln zł w do 12,5 mln zł, co wpłynęło na spadek marży EBIT do 3,2 proc. vs 3,3 proc. Na spadek rentowności na najniższym poziomie wyników w I półroczu 2015 r. wpłynęła strata netto wypracowana w II kwartale 2015 r. Wpływ na to miało ujemne saldo działalności finansowej, które wyniosło 3 mln zł oraz konieczność zapłaty odroczonego podatku dochodowego w wysokości 1,3 mln zł. Pozytywnie odbieramy wzrost przepływów operacyjnych, które wyniosły 27,5 mln zł wobec 19,3 mln zł rok wcześniej, na co wpływ miał wzrost zobowiązań handlowych. – ocenia DM BPS.

Hodowla trzody chlewnej. (Źródło: Agro Provimi)

Hodowla trzody chlewnej. (Źródło: Agro Provimi)

W lipcu spółka opublikowała strategię na kolejne lata. Grupa chce rozwijać się terytorialnie. Chodzi o zaistnienie w Polsce północno-wschodniej i północno-zachodniej. W związku z tym w planach jest uruchamianie hurtowi w miastach od 50 do 100 tys. mieszkańców. Możliwe są też akwizycje. Ponadto spółka chce zwiększyć ubój we własnych zakładach produkcyjnych o 25 proc. PKM Duda zacieśnia tez współpracę ze swoim głównym akcjonariuszem Cedrobem, m.in. planuje stworzenie wspólnego brandu w segmencie wędliniarskim.

W tym roku pogarszające się wyniki koncernu przekładają się na spadające notowania. Od początku stycznia kurs akcji PKM Duda stracił ponad 14 proc. W podobnej skali akcje zostały przecenione w minionych 12 miesiącach.

wykres_duda

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT duda, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR