Giełda po wynikach: 8 spółek spożywczych w nowych smakach

Omawiane walory: , , , , , , ,

Sezon wyników za I kwartał pokazał, że giełdowi producenci żywności mają problem z utrzymaniem rentowności. StockWatch.pl sprawdził kogo najmocniej dotyka kompresja marży i czy jest szansa odbudować ją w kolejnych kwartałach.

Sezon wyników za I kwartał mocno namieszał w tegorocznym trendzie indeksu WIG-Spożywczy. Jednym z kluczowych czynników, które przesądziły o majowej przecenie w branży, był spadek rentowności. Problem w największym stopniu dotyczył producentów słodyczy, co dobrze widać na przykładzie spółki Wawel. Wprawdzie jej przychody wzrosły o 4 proc. r/r, ale EBIT spadł o 10 proc., a zysk netto o 6 proc. do 26,2 mln zł. Analitycy zwracają też uwagę, że marża brutto spadła o 4,7 p.p. do 36,7 proc. To może sugerować, iż spółce wraz z początkiem roku nie udało się przełożyć ubiegłorocznego wzrostu cen surowców na klientów, jak to miało miejsce w I kwartale 2015 r. Z drugiej strony udało się zanotować 100-proc. wzrost przychodów z eksportu.

Problem topniejących marż wystąpił też w Colianie. Choć przychody grupy utrzymały się na poziomie identycznym jak rok wcześniej, to zysk EBIT spadł o 14 proc., a netto o blisko 7 proc. Osłabienie wyników było pochodną gorszych wyników dywizji słodyczy, która zanotowała spadek r/r zarówno na poziomie przychodów jak i marży. Z kolei dynamiczny, tj. ponad 15-proc., wzrost r/r przychodów dywizji napojów pozwolił częściowo zniwelować niekorzystny wpływ wzrostu cen surowców w I kwartale 2016 roku.

– Wawel i Colian pokazali słabsze wyniki za miniony kwartał. Obie spółki zmagały się ze spadkiem marż. Z drugiej strony można zauważyć, że ich wyceny giełdowe nie są wygórowane. Oceniam, że tegoroczne wyniki Wawelu i Coliana powinny być raczej płaskie, co najwyżej do 10 proc. gorsze w ujęciu r/r. Główną bolączką branży jest fakt, że krajowy rynek nie rośnie. Widzą to spółki i próbują rozwijać eksport. Jednak nie jest to łatwe zadanie. Niedawno Colian chcąc zdobywać rynek brytyjski przejął dostawcę wyrobów czekoladowych, spółkę Elizabeth Shaw Limited. – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Colian - przychody, ZBNS oraz rentowność. Źródło: Omówienie przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Colian – przychody, ZBNS oraz rentowność. Źródło: Omówienie przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Chudy okres mają za sobą też spółki mięsne. Wszystko przez trudną sytuację na rynku mięsnym w Polsce oraz ograniczenia eksportowe dla rodzimych producentów. Negatywne tendencje pojawiły się m.in. w PKM Duda, w której segment trzody chlewnej cierpiał pod presją niskich cen, które w I kwartale spadły w ujęciu r/r o około 5 proc. W rezultacie grupa odczuła pogorszenie wyników na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. EBIT wyniósł 5 mln zł zysku wobec 8,6 mln zł przed rokiem. Wyniki za miniony kwartał wpisują się w kontynuację tendencji spadkowej zapoczątkowanej wiele kwartałów temu. >> Zobacz szczegółowe omówienie sprawozdania finansowego PKM Duda

– Grupie co prawda nadal jeszcze udaje się utrzymywać na względnie stabilnym i relatywnie wysokim poziomie marżę brutto na sprzedaży, przy czym w odniesieniu do pozostałych wskaźników rentowności sytuacja prezentuje się już znacznie gorzej – warto tu pamiętać, że wyższe ostatnio poziomy dot. obszaru operacyjnego są zasługą wyłącznie zdarzeń jednorazowych związanych z zyskiem na zbyciu oraz nabyciu jednostek zależnych, o czym wspomniano w poprzedniej analizie. Uwarunkowania działalności Grupy PKM Duda pozostają zbliżone do tych, jakie nakreślono w poprzednim omówieniu, czyli niezbyt korzystne – problem z afrykańskim pomorem świń, ograniczenia eksportowe, spadek cen wieprzowiny oraz zaostrzająca się konkurencja. Jednocześnie trudno liczyć tu na jakieś istotne zmiany w najbliższym czasie, tak więc i przerwanie dotychczasowej negatywnej tendencji wynikowej jest dość niepewne, w tym także rentowności. – ocenia Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.

duda_1kw

Spadające ceny trzody chlewnej są za to na rękę spółkom Tarczyński i Kania, które w ten sposób pozyskują tańszy surowiec do produkcji wędlin. Niemniej pierwsza ze spółek pokazała za miniony kwartał niższy zysk EBIT i netto. Negatywnie odbiło się tutaj zdarzenie jednorazowe. W zeszłym roku grupa zaksięgowała dodatkowe 3,1 mln zł z tytułu otrzymanego odszkodowania za zapasy. Po oczyszczeniu zysk EBIT byłby zbliżony do bazowego. W ocenie analityków StockWatch.pl, w szerszej perspektywie Tarczyński będzie budował wynik poprzez wzrost skali działalności. Jednak nie spodziewają się oni w bieżącym roku znaczącej poprawy rezultatów.

– Ostateczne roczne zyski wyniosą 18-20 mln zł. Potencjał do wzrostu akcji GK Tarczyński został utrzymany, jednakże w moim odczuciu jest on niższy niż rok temu i będzie systematycznie spadać w wypadku wzrostu cen żywca rzeźnego. – dodaje Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj dalej

ZM Kania przy 18-proc. poprawie przychodów zwiększył zysk EBIT o 26 proc. Ważne dla rozwoju było m.in. poszerzanie portfolio produktowego oraz rozwijanie oferty w oparciu o nowo uruchomioną linię do plastrowania. Producent kabanosów i szynek teraz chce mocniej zaistnieć w segmencie parówek. W minionym kwartale spółka zanotowała 13,3 mln zł dodatnich przepływów finansowych z działalności operacyjnej, podczas gdy w pierwszym kwartale 2015 r. było to 5,1 mln zł na minusie. >> W serwisie znajdziesz szczegółową analizę raportu za I kwartał ZM Kania

– Tarczyński i Kania pokazali dobre wyniki za I kwartał 2016 r. Obie spółki są przetwórcami mięsa i korzystają z utrzymującego się trendu spadkowego cen surowca mięsnego. W II kwartale ceny surowca są stabilne, co powinno sprzyjać utrzymaniu wysokich marż. W utrzymaniu dobrych wyników powinna też sprzyjać coraz większa popularność sezonu grillowego. Kolejnym czynnikiem wsparcia może okazać się piłkarskie EURO 2016. Tarczyński już wcześniej wykazywał, że przy tego typu imprezach rośnie im sprzedaż. Teraz spółka też przygotowała działania promocyjne przed mistrzostwami. – mówi Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ BNP.

Naturalnym beneficjentem EURO 2016 powinien być też Żywiec. W I kwartale giełdowy producent piwa zarobił na czysto 59,8 mln zł wobec 4,1 mln zł straty z analogicznego okresu 2015 r. W nadchodzących miesiącach Żywiec chce wprowadzać nowości do oferty oraz rozwijać program marketingowy zaplanowany na sezon piwny.

W I kwartale nie łatwo mieli natomiast przetwórcy rybni. Seko nie udało się powtórzyć wysokich dynamik z IV kwartału 2015 r. W tym roku na zyskach odbił się wzrost cen surowca oraz słaby złoty. Seko częściowo rekompensowało to podnosząc własny cennik produktów. Pierwszy kwartał 2016 r. przyniósł wzrost zysku netto o nieco ponad 1 proc. r/r do poziomu 1,57 mln zł. Wzrost na poziomie EBIT był 15-proc., co dało blisko 2 mln zł wyniku operacyjnego. Przypomnijmy, że w IV kwartale dynamika na obu poziomach wyniosła około 120 proc. Graal w I kwartale przy 9-proc. wzroście postraszył dwucyfrowym spadkiem zysków. Do tego pojawiła się strata na pierwszej marży w spółce zależnej Koral, który odczuł umocnienie EUR i wzrost cen łososia. Z drugiej strony znacząco poprawił się cash flow operacyjny. W kolejnym kwartale duże znaczenie dla wyników będzie miał dalsze kształtowanie się cen surowca rybnego oraz kursu złotego względem euro.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, duda, graal, kania, seko, tarczynski, Wawel, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR