7 gorących spółek na rozkręcenie sezonu wynikowego

Omawiane walory: , , , , , ,

Nabierający tempa sezon wyników za III kwartał odsuwa na dalszy plan tematy polityczne, tym bardziej że w najbliższych dniach na rynek trafi ponad setka sprawozdań. StockWatch.pl sprawdził najnowsze prognozy wyników dla najciekawszych spółek.

Dotychczas początek nowego sezonu wyników stał w cieniu wyborów parlamentarnych i rozstrzygnięć politycznych, które w kolejnych latach będą miały przełożenie na gospodarkę kraju. Jednak karuzela z raportami zaczyna się rozkręcać. Z wyliczeń StockWatch.pl wynika, że do końca przyszłego tygodnia na rynek trafi ponad 100 sprawozdań finansowych za III kwartał.

Już w czwartek poznamy wyniki Bogdanki. Mocny spadek notowań w drugiej połowie października każe być ostrożnym. Wymowna jest też środowa rekomendacja analityków Societe Generale, którzy radzą sprzedaż walorów Bogdanki. Ich zdaniem, największym ryzykiem dla lubelskiej kopalni jest Enea, która w każdej chwili może narzucić niższe ceny kupowanego węgla. Prognoza biura na III kwartał 2015 r. to 481 mln zł przychodów, 172 mln zł zysku EBITDA oraz 58,4 mln zł zysku netto. Broker spodziewa się, że II połowa tego roku będzie lepsza niż pierwsza. Źródłem poprawy mają być wyższe wolumeny sprzedaży. W minionym kwartale produkcja węgla handlowego w Bogdance wyniosła w spółce 2,04 mln ton, wobec 2,38 mln ton rok wcześniej. Zrealizowana sprzedaż to 2,19 mln ton, w stosunku do 2,5 mln ton w III kwartale 2014 roku. Dodać należy, że uzyskane w III kwartale 2015 r. poziomy wydobycia i sprzedaży były wyższe od osiągniętych w II kwartale tego roku – odpowiednio 1,9 mln ton i 1,88 mln ton. >> Aktualny terminarz raportów znajdziesz tutaj

W tym sezonie szczyt publikacji przypada w połowie listopada. (Fot. DP/stockwatch.pl)

W tym sezonie szczyt publikacji przypada w połowie listopada. (Fot. DP/stockwatch.pl)

W czwartek raport publikuje też Orbis. Operator sieci hoteli część kart odkrył już wcześniej. Według szacunkowych wyników, III kwartale Orbis zanotował wzrost frekwencji o 6,5 p.p. oraz 11-proc. zwyżkę przychodów na każdy dostępny pokój. Należy też pamiętać, że III kwartał jest najlepszym sezonowo okresem dla spółki. Dodatkowym wsparciem może okazać się wyjątkowo upalna pogoda. Należy pamiętać, że blisko 28-proc. przychodów Orbisu to jedzenie i napoje (F&B). Analitycy DM BPS oczekują, że w całym 2015 roku spółka nie będzie miała problemów z osiągnięciem zysku EBITDA w przedziale 310-320 mln zł, zapowiedzianym przez zarząd. Nie wykluczają też, że prognoza zostanie lekko przekroczona.

Na 1 listopada publikację wyników zaplanował Kruk. Trzeci kwartał przyniósł grupie windykacyjnej spłatę z obsługi portfeli wierzytelności na poziomie 206 mln zł wobec 168 mln zł rok wcześniej. W analizowanym okresie nakłady na wierzytelności nabyte przez Kruka wyniosły 71 mln zł. Kwota ta posłużyła do kupna portfeli o wartości nominalnej 607 mln zł na wszystkich rynkach działalności, również w Niemczech.

– W III kwartale 2015 roku spodziewamy się, że spółka wypracuje 48 mln zł zysku netto, co byłoby spadkiem o 16 proc. kw/kw. i wzrostem o 85 proc. r/r. Nasza prognoza na cały rok przewiduje blisko 200 mln zł czystego zysku i oceniamy, że jest ona niezagrożona. To 31 proc. powyżej wyniku z 2014 r. W tym roku Kruka należy wyróżnić za wysokie inwestycje w nowe portfele i wysokie spłaty z obecnych portfeli. – wskazuje Łukasz Jańczak, analityk Haitong Banku.

Przyszły tydzień przyniesie wysyp raportów spółek z branży spożywczej. Zapowiada się ciekawie, bo w tym roku sektor produkcji żywności jest najsilniejszy na giełdzie – indeks WIG-Spożywczy zyskał od początku roku 50 proc. Spośród producentów słodyczy, jako pierwsi zaprezentują się Otmuchów i Wawel. Pierwsza ze spółek ma za sobą słabe I półrocze, w którym zysk netto skurczył się z 5,3 mln zł do 1,6 mln zł. Natomiast z dużo lepszej strony pokazał się Wawel, notując w tym okresie 24-proc. wzrost zysku netto do 41 mln zł. Otmuchów publikuje wyniki 5 listopada, Wawel dzień później, a konkurencyjny Colian uczyni to 16 listopada.

– Nasza prognoza dla Otmuchowa na III kwartał 2015 roku to 11-proc. spadek sprzedaży r/r. Przychody powinny oscylować w okolicach 61 mln zł. Marże były pod presją rosnących cen cukru i kakao. Do tego spółce nie udało się odbudować przychodów w związku ze zmniejszeniem obrotów z Biedronką. W Colianie oczekujemy bardzo dobrych wyników, na co główny wpływ będzie miał segment napojów. Sprzyjały temu wysokie temperatury w sezonie letnim, analogicznie do zaprezentowanych w środę dobrych wyników Grupy Żywiec za III kwartał, gdzie sprzedaż piwa również jest skorelowana z temperaturą. Dla Coliana prognozujemy 19 mln zł zysku EBIT za miniony kwartał. Stabilnych wyników oczekujemy po Wawelu. Najlepszy dla spółki jest jak zwykle IV kwartał. Podtrzymujemy prognozę 100 mln zysku netto w całym roku 2015. – ocenia Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

W przyszłym tygodniu wynikami podzielą się dwaj przedstawiciele branży mięsnej – PKM Duda i Tarczyński. Pierwsza ze spółek ma za sobą spadkowe pierwsze półrocze. W tym okresie zysk netto spadł o 30 proc. Niekorzystny wpływ miały niższe ceny wieprzowiny i zbóż. W dalszym ciągu piętno na wynikach odciska rosyjskie embargo. Natomiast dla Tarczyńskiego, który jest przetwórcą mięsa, niższe ceny surowca są bardzo pożądane. Ta spółka w półroczu 2015 roku osiągnęła ponad 4-proc. wzrost przychodów i trzycyfrowy wzrost zysku netto. Pierwszy raport przedstawi PKM Duda – przyszły czwartek. Publikacja Tarczyńskiego to przyszły piątek. Trzeci z branżowych przedstawicieli – ZM Kania ma wyznaczony termin na 16 listopada.

– Z mięsnych spółek wyróżniłbym ZM Kania i Tarczyńskiego. W obu spółkach korzystnie na wyniki wpływał m.in. sezon grillowy. Nasza prognoza dla ZM Kania na III kwartał to 290 mln zł przychodów (+20 proc. r/r) i 17 mln zł zysku EBIT (+28 proc.). W Tarczyńskim oczekujemy 130 mln zł przychodów (+2,5 proc.) i 7 mln zł zysku operacyjnego (+1 proc.). Natomiast PKM Duda powinien zaliczyć kolejny spadkowy kwartał, na co wpływ miał brak poprawy w eksporcie (zablokowanie rynków azjatyckich) i embargo rosyjskie oraz brak współpracy z odbiorcami w kanale nowoczesnym. – prognozuje analityk DM BPS.

>> Zobacz także nasz raport: Po wyborach na giełdzie szansa na mocne wzrosty

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, duda, Kruk, orbis, otmuchow, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR