Kurs akcji PKM Duda z apetytem przyjął tłusty wynik kwartalny

Omawiane walory:

Po serii słabych kwartałów spółka mięsna PKM Duda w końcu zaczęła pomnażać zyski i to skokowo, głównie dzięki wzrostowi cen trzody chlewnej.

Polski Koncern Mięsny Duda próbuje odwrócić spadkowy trend wyników z minionych kwartałów. W II kwartale 2016 r. zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 15 proc. do 43,7 mln zł, zysk operacyjny o 100 proc. do 7,7 mln zł, a zysk netto poprawił się z 0,4 mln zł do 5,3 mln zł. Nadal jednak topniały przychody, jednak w minionym kwartale już tylko o 0,5 proc. do 354,1 mln zł. >> Komunikat z pełnym raportem finansowym znajdziesz tutaj.

Do tej pory zmorą dla wyników były niskie ceny trzody chlewnej, lecz w tym roku tendencja zaczęła się odwracać w konsekwencji spadku pogłowia. W maju 2016 roku przeciętna cena skupu wyniosła 4,50 zł/kg czyli o 10 proc. niż w kwietniu i 6 proc. w ujęciu r/r. W czerwcu krajowe ceny żywca dalej rosły – na przełomie czerwca i lipca zakłady płaciły 5,23 zł/kg, o 8 proc. drożej niż na przełomie maja i czerwca 2016 roku i o 21 proc. r/r.

Niestety, drugą stroną medalu są lekko kurczące się przychody PKM Duda. W całym 2016 roku na poziomie grupy spadły one o 2,4 proc. do 691,9 mln zł. Natomiast poprawił się zysk operacyjny do 12,7 mln zł, a zysk netto aż o 22 proc. do 7,3 mln zł. Na koniec czerwca spółka miała 32,2 mln zł środków pieniężnych wobec 19,4 mln zł rok wcześniej. Dług netto wzrósł natomiast o 6,4 proc. do 153,5 mln zł.

Równolegle z raportem spółka poinformowała o zawarciu warunkowej umowy kupna wałbrzyskich spółek Bekpol i Meat-Pac. Cenę ustalono odpowiednio na 15,6 mln zł i 3 mln zł. Dzięki tym akwizycjom grupa chce poszerzyć sieć dystrybucji. >> Więcej w komunikacie pod tym linkiem.

Na fali poprawiających się wyników akcje PKM Duda zyskują na czwartkowej sesji, próbując wyjść z widocznej w ostatnich tygodniach konsolidacji. Od początku roku notowania zyskały wprawdzie już 18 proc., ale długofalowo utrzymuje się trend boczny z niewielkim spadkiem o 14 proc. w skali trzyletniej.

wykres_DUDA

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT duda, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR