Podręcznik zawodowego spekulanta – „Trader Vic” Victora Sperandeo [RECENZJA]

Jeśli za kryterium oceny książek dotyczących rynków finansowych brać szerokie spektrum poruszanych aspektów, to "Trader Vic" należy do absolutnej czołówki. Victor Sperandeo zadbał o potężną dawkę informacji przydatnych dla każdego spekulanta jak i długoterminowego inwestora.

Trader,Vic,książka

Fot. maklerska.pl

Victor Sperandeo nazywany również w amerykańskich mediach jako „Trader Vic” urodził się w 1945 roku w Nowym Jorku. Zanim związał się z rynkiem kapitałowym, próbował swoich sił trenując baseball, a następnie jako zawodowy gracz pokera. Pierwszą jego pracą związaną z rynkiem finansowym była posada w Pershing & Co. jako chłopak od notowań. To tam poznał pierwsze aspekty tradingu i „mądrość taśmy” (czyli arkusza notowań) od Miltona Leedsa. Pracując już na swój rachunek jako trader na surowcach, akcjach i indeksach w latach 1978-1987 osiągnął średnia stopę zwrotu na poziomie 70,71 proc. rocznie (nie uwzględniając prowizji).  Najlepszy rok w jego karierze to 1987. Osiągnął on wtedy ponad 165 proc. zysku, m.in skutecznie grając na spadki.

To właśnie przewidzenie gwałtownych spadków na kilka tygodni przed krachem z 1987 roku zapewniło Victorowi Sperandeo nieśmiertelną sławę na Wall Street. Na kartach książki wielokrotnie przypomina to wydarzenie i analizuje różne aspekty ówczesnego rynku, które doprowadziły go do konkluzji zajęcia dużych krótkich pozycji. 16 października 1987 roku, czyli podczas Black Monday, Sperandeo zarobił na shortach blisko 300 proc. w ciągu zaledwie jednego dnia. Indeks Dow Jones w ciągu jednej sesji spadł aż o 20 proc. Obecnie „Trader Vic” jest prezesem Alpha Financial Technologies oraz komentatorem finansowym.

Pierwsze wydanie Trader Vic – Methods of a Wall Street Master – książki napisanej wspólnie z T. Sullivanem Brownem ukazało się 1993 roku. Rok później wydana została druga część (Trader Vic II : Principles of Professional Speculation). Najnowsze polskie wydanie to czwarta edycja książki. Pozycja ta dla wielu spekulantów z lat 90-tych stała się podstawą w codziennym tradingu.

Tytuł składa się z dwóch części. W pierwszej autor opisuje swoją historię na rynkach finansowych, metody jakich używał jak i daje wykład dotyczący działań FEDu (których nie jest fanem). W drugiej (znacznie krótszej) czytelnik może się natomiast zapoznać z aspektami psychologicznymi, jakim poddawana jest psychika giełdowego gracza. Sperandeo na bazie przemyśleń m.in. Ayn Rand, Van K. Tharpa czy Jesse Livermoore’a stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak niewielu zawodowym spekulantom udaje się osiągnąć sukces zarówno na giełdzie jak i w życiu osobistym.

Największą siłą książki jest znakomicie wyłożona teoria Charlesa Dowa, dotycząca kształtowania się trendów (krótko, średnio i długoterminowych) na rynkach. Czytelnik oprócz cennej lekcji inwestowania z panującym trendem otrzymuje ścisłe metody mierzenia panującego kierunku na rynku. Od prawidłowego rysowania linii trendu aż po statystyczne ujęcie tego, jak długo dany rodzaj trendu trwa. Wskazówki dotyczące prawidłowego prowadzenia i zarządzania pozycją, wielkości branych zysków i strat, prawidłowego stosunku zysku do ryzyka czy też psychologicznego podłoża porażek uczestników rynku przydadzą się nie tylko osobom trudniącym się spekulacją, ale i długoterminowym inwestorom.

>> Zamów „Trader Vic – Metody Mistrza Wall Street” Victora Sperandeo w księgarni Maklerska.pl

Z rozdziałów dotyczących psychologii najwięcej cennych uwag mogą dla siebie wyciągnąć młodsi stażem inwestorzy. Wykonanie ćwiczeń proponowanych przez autora, aby odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytania dotyczące własnej obecności na rynku oraz motywacji pozwolą na późniejsze dopasowanie dla siebie skutecznego systemu inwestycyjnego. Co więcej, skupienie się na dyscyplinie emocjonalnej, które proponuje „Trader Vic” jest ponadczasową radą dla każdego, kto chce, aby wypracowane w hossie zyski nie stały się tylko odległym wspomnieniem.

Podsumowując, „Trader Vic” to komplementarny podręcznik zarówno dla spekulujących w krótkim i średnim terminie jak i cenna lektura uzupełniająca warsztat dla inwestorów długoterminowych. Zawarta w książce wiedza z zakresu działania trendów na rynkach, zarządzania pozycją czy też finansowej psychologii okazują się nadal niezmiernie aktualne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • PKN Orlen złożył w UOKiK wniosek ws. przejęcia PGNiG

  PKN Orlen złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek stanowiący zgłoszenie zamiaru koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.

 • KGHM rekomenduje wypłatę 1,50 zł dywidendy na akcję za 2020 r. Zarząd KGHM Polska Miedź zdecydował się rekomendować walnemu zgromadzeniu przeznaczenie 300 mln zł na dywidendę, tj. wypłatę 1,50 zł na akcję.
 • Master Pharm sygnalizuje poprawę zysku w I kwartale 2021 r.

  Master Pharm osiągnął 1,29 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. 2021 r., 6,75 mln zł zysku operacyjnego, przy przychodach wysokości 22,36 mln zł, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

 • Live Motion Games jest o krok od debiut na NewConnect

  Warszawski producent gier wideo liczy na debiut na NewConnect jeszcze w maju. W kwietniu br. spółka złożyła dokument informacyjny do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie GPW finalizuje rozpatrywanie wniosku.

 • Triggo pozyskało 6,3 mln zł z publicznej emisji akcji

  W zakończonej ofercie publicznej spółki złożono zapisy na akcje o wartości 11,6 mln zł, co przewyższa o 84 proc. oferowane 45,5 tys. sztuk akcji o wartości 6,3 mln zł brutto. Środki posłużą realizacji produkcji pilotażowej, uzyskaniu homologacji europejskiej oraz prac nad wdrożeniem produkcji seryjnej. Triggo planuje debiut na NewConnect w ciąg najbliższych miesięcy.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR