Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku zarobił ponad 30 proc. w 2020 r.

Rok 2020 zapewnił inwestorom prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Od dramatycznych spadków w marcu aż po mocne wzrosty w drugim kwartale roku. W takim otoczeniu Portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” prowadzony przez Wojciecha Kręckiego osiągnął stopę zwrotu na poziomie aż 31,35 proc. W ciągu minionych 3 lat jego wartość wzrosła już o ponad 145 proc.

portfel,stockwatch,cztery,fazy,rynku,2020

Portfel StockWatch.pl Cztery Fazy Rynku zarobił ponad 30 proc. w 2020 r.

Realne zyski na realnym rynku

Portfel StockWatch.pl „Cztery Fazy Rynku” to nie demo czy transakcje robione w Excelu. Od początku inwestujemy realne środki na GPW, a stopa zwrotu uwzględnia koszty takie jak prowizje maklerskie. Portfel CFR to przede wszystkim projekt edukacyjny prowadzony przez Wojciecha Kręckiego, znanego na forum StockWatch.pl pod nickiem Wojetek. Portfel wystartował w styczniu 2017 roku z pulą 20 tys. zł i jak dotąd co roku bije rynek na głowę. Po 4 latach jego wartość wzrosła o 145 proc. do ponad 49 tys. zł. W tym samym czasie szeroki rynek (WIG) zaliczył ledwie 10-proc. wzrost.

Pandemiczny 2020 rok również był bardzo udany dla portfela, gdyż jego wartość wzrosła o blisko 12 tys. zł, co przełożyło się na stopę zwrotu w wysokości 31,35 proc.

Celem projektu jest edukacja inwestorów w zakresie budowy i praktycznego wykorzystania strategii inwestycyjnych. Każda transakcja jest szczegółowo omawiana pod kątem zysku, ryzyka jak i możliwych scenariuszy rynkowych. Wyznaczane są też limity dopuszczalnych strat (stop loss) oraz poziomy oczekiwanych zysków (take profit). Nie wszystkie transakcje są zyskowne, ale zawsze są uważnie analizowane pod kątem wniosków na przyszłość.

Dwa razy w tygodniu publikowany jest biuletyn omawiający zachowanie rynku i zajętych pozycji. To właśnie dzięki obserwacji realnych transakcji i analiz prowadzącego subskrybenci mogą poznać specyfikę inwestycji na polskiej giełdzie i wykorzystać praktyczną wiedzę w swoich inwestycjach. Poza regularnym omówieniem sytuacji w portfelu, Wojetek odpowiada na pytania subskrybentów dotyczące innych walorów, a także tłumaczy tajniki analizy technicznej i mechanizmy rynkowe.

Rok Wojciech „Wojetek” Kręcki
WIG
2020 +31,35 proc. -1,40 proc.
2019 +38,25 proc. +0,25 proc.
2018 +7,87 proc. -9,50 proc.
2017 +29,60 proc. +23,17 proc.
2016 +14,06 proc. +11,38 proc.
2015 +1,25 proc. -9,62 proc.
2014 +3,00 proc. +0,26 proc.
2013 +68,79 proc. +8,06 proc.
2012 +160,41 proc. +26,24 proc.

Prowadzący portfel Wojciech Kręcki od 2012 roku nieprzerwanie bije giełdowy indeks polskiego rynku WIG. Dla jasności należy dodać, że osiągnięty wynik uwzględnia prowizje maklerskie (0,38 proc.).

portfel,cztery,fazy,tynku

Krzywa kapitału za lata 2017-2020. Kliknij, aby powiększyć.

>> Dołącz już teraz do grona subskrybentów Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Poniżej garść statystyk portfela CFR za 2020 rok (z uwzględnieniem prowizji maklerskiej 0,38 proc.):

 • Średni zysk dla pozycji: +24,16 proc.
 • Średnia strata dla pozycji: -9,63 proc.
 • Trafność: 43,79 proc. pozycji zyskownych
 • Wynik względem indeksu WIG (alfa): +32,75 proc.

Na czym zarobiliśmy najwięcej w 2020 roku?

To nie był łatwy rok dla inwestorów, szczególnie tych którzy skupiali się na trzymaniu indeksów. Można było jednak znaleźć prawdziwe „perełki” wśród mniejszych podmiotów, które dały bardzo dobre stopy zwrotu. W prowadzonym przez Wojciecha Kręckiego portfelu w 2020 roku najwięcej zarobiły akcje spółek z mWIG40 i sWIG80. Były to odpowiednio Livechat (+96,91 proc.), Sunex (64,56 proc.) oraz Ten Square Games (+33,86 proc.). Wynik portfela poprawiła również skuteczna spekulacja na kontraktach terminowych na spadki akcji m.in CCC, PKO BP czy JSW.

LiveChat (+96,91 proc.)

Wykres tygodniowy

Najlepsza pozycja portfela z ubiegłego roku, której wyniki dodatkowo poprawiła wypłacona przez spółkę dywidenda. W tym wypadku zaprocentował zakup po spadkach spowodowanych pandemią COVID-19 i konsekwentne prowadzenie pozycji.

Sunex (+64,56 proc.)

Wykres tygodniowy

Inwestycja w Sunex to był szybki „strzał”, który dał świetny zysk. Powodem wzrostów był split akcji, co przełożyło się na spory ruch notowań kursu w ciągu mniej niż dwóch tygodni. Jednocześnie korzystny moment wejścia wskazała analiza techniczna, na bazie dawnego szczytu kursu, spełniającego później rolę wsparcia.

FCCC – pozycja krótka na CCC (+109,6 proc. względem depozytu)

Wykres dzienny

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Portfel Cztery Fazy Rynku to nie tylko długie pozycje, ale i wykorzystanie przy pomocy kontraktów terminowych możliwości zarabiania na spadkach kursów akcji. Tak było w przypadku CCC, którego notowania spadały przez zdecydowaną większość 2020 roku.

Kontrola ryzyka

Oczywiście nie każda inwestycja w portfelu kończyła się zyskiem. Dlatego kluczową kwestią jest zawsze ścisła kontrola ryzyka. Dzięki ograniczeniu strat zleceniami stop loss, jak i kontrolą wielkości zajmowanej pozycji, średnią stratę udało się ograniczyć do -9,63 proc., co przy średnim zysku w wysokości +24,16 proc. pozwoliło zachować wysoką zyskowność portfela, pomimo najszybszego w historii krachu giełdowego, jaki miał miejsce wiosną minionego roku.

Marvipol (-15,8 proc.)

Wykres tygodniowy

Akcje Marvipolu, mimo iż początkowo rosły w portfelu okazały się jedną z najsłabszych inwestycji w 2020 roku „Czterech Faz Rynku”. Przejście przez rynki „covidowej paniki” spowodowało jednak ich gwałtowny zwrot w dół. Postawiony wcześniej stop loss obronił portfel przed znacznie dotkliwszą stratą niż blisko 16 proc. Gdyby go nie było, na odrobienie w pełni strat trzeba by było czekać aż do października.

Opinie obecnych użytkowników portfela

– Od kilku miesięcy jestem stałym czytelnikiem portfela 4FR, a wcześniej miałem okazję śledzić publiczne portfele Wojtka. Rozpoczynając subskrypcję portfela liczyłem oczywiście na dużą dawkę praktycznej wiedzy. Dzisiaj, z absolutną pewnością, mogę stwierdzić, że dostałem to na co liczyłem. Zdobyta tutaj wiedza i doświadczenie, praktyczne porady Wojtka oraz kolektywna nauka wraz z innymi użytkownikami forum pozwoliły mi podejmować bardziej świadome decyzje inwestycyjne. A to ma przełożenie na wymierne korzyści – więcej niż zadowalającą stopę zwrotu z portfela! Dlatego biorąc to wszystko pod uwagę, bez chwili wahania, powiem, że decyzja o zakupie subskrypcji portfela 4FR była moją najlepszą decyzją inwestycyjną w roku 2019 – ocenia użytkownik Fidiasz.

– Niespełna rok temu zainteresowała mnie koncepcja Twojego portfela. Z małymi przerwami siedzę już aktywnie na rynku kapitałowym ok 20 lat. Przez ten czas spotkałem się z wieloma technikami inwestowania i nie ukrywam, że podejście stosowane w portfelu jest naprawdę godne uwagi i przy konsekwentnym działaniu pozwala zarobić. Nawet osoba, która aktywnie inwestuje niewielką kwotę może odzyskać środki przeznaczone na abonament z dużą nawiązką – ocenia użytkownik Przemek S.

– Korzystam z usług portfela „Cztery Fazy Rynku” od ponad roku. Jestem z tej usługi bardzo zadowolony. W szczególności dlatego, że realizowana strategia portfelowa daje satysfakcjonujące stopy zwrotu, które regularnie pobijają benchmark. Strategia ‚4FR’ w czytelny sposób opisuje sygnały wejścia/wyjścia z pozycji oraz wspomaga odpowiedzialne podejście do zarządzania kapitałem. Poza tym bardzo przydatna dla mnie jest możliwość wymiany opinii z Wojetek’iem oraz innymi uczestnikami portfela. Od czasu korzystania z tej usługi moje wyniki inwestycyjne się poprawiły, a dzięki zdobytej wiedzy zmniejszyły się moje koszty psychologiczne po zajęciu pozycji – ocenia użytkownik Andrjusza.

W ramach portfela ‚Cztery fazy rynku’, jako początkujący inwestor giełdowy, od początku października mogłem na bieżąco śledzić decyzje inwestycyjne autora portfela – doświadczonego inwestora- realizowane w ramach realnego rynku, w tak szczególnym jego okresie. Możliwość praktycznej analizy strategii inwestycyjnych Wojeteka, aktualizowanych na bieżąco w warunkach parkietu funkcjonującego tu i teraz, według mnie jest bezcenna ze względów edukacyjnych, a także bezpośrednio inwestycyjnych – ocenia użytkownik Mamur.

Ty też możesz korzystać z portfela StockWatch.pl

Subskrypcja portfela to rozwiązanie dedykowane dla inwestorów szukających merytorycznego wsparcia w handlu oraz wiecznie zadających sobie pytanie: czy to dobry moment na kupno lub sprzedaż akcji lub szukających dobrze rokujących spółek pod inwestycję. Proponujemy:

 • nasz czas – Codziennie poświęcamy wiele godzin na analizę wykresów i poszukiwanie okazji do zajęcia pozycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku. Poinformujemy Cię mailem o wygenerowaniu sygnału i co tydzień podsumujemy aktualną sytuację rynkową i stan portfela
 • naszą wiedzę – Prowadzący jest inwestorem z udokumentowaną historią zysków, który na przykładzie swojej strategii pokaże Wam jak generować i weryfikować poprawność sygnałów, zarządzać ryzykiem portfela, prowadzić pozycje i zamykać we właściwym momencie, co jest często niedoceniane przez początkujących inwestorów
 • nasze doświadczenie – Nie wystarczy przeczytać wartościowej książki znanego amerykańskiego inwestora, aby skutecznie wykorzystać wiedzę w praktyce na polskim rynku kapitałowym. Kluczowa jest znajomość mechanizmów rynkowych, dyscyplina w realizacji założeń strategii, odpowiednie zarządzanie wielkością pozycji, czy filtrowanie fałszywych sygnałów. Dzięki doświadczeniu prowadzącego unikniecie niemiłych niespodzianek i będziecie uczyć się na cudzych błędach
>> Przejdź do swojego profilu i dokonaj zakupu subskrypcji w jednym z trzech wariantów cenowych i czasowych

W ramach opłaty otrzymujesz:

 • co tydzień dwa biuletyny opisujące prowadzenie otwartych pozycji, aktualne wyniki oraz obserwowane walory z potencjałem do wygenerowania sygnału do zajęcia pozycji
 • powiadomienia mailowe o nowym biuletynie, wygenerowanym sygnale lub zmianach w portfelu
 • analizy na życzenie i wsparcie w merytoryczne w indywidualnym wykorzystaniu sygnałów
 • dostęp do zamkniętego forum dyskusyjne, gdzie prowadzący odpowiada na pytania subskrybentów
 • ogromną bazę wiedzy w postaci 181 biuletynów portfelowych z lat 2017-2020 oraz kilkuset wykonanych analiz technicznych

Wpisy Wojeteka znajdziesz na forum w dziale: „Strategie Portfelowe StockWatch.pl”

 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR