Pozytywne nastroje na GPW, inwestorzy czekają na Fed

Omawiane walory: , , , , ,

Ostatnia przed posiedzeniem Fed i Bożym Ciałem sesja na GPW upływa pod znakiem lekkich spadków. Nastroje wciąż jednak pozostają optymistyczne. Pytanie tylko, czy piątek nie przyniesie negatywnej weryfikacji wczorajszego optymizmu?

Źródło: ATTrader.pl

Środowe przedpołudnie na europejskich giełdach upłynęło bez fajerwerków, jakich pełno było wczoraj, co zakończyło się wybuchem optymizmu wśród inwestorów. Dziś fajerwerki zostaną odpalone dopiero wieczorem. I to prawdopodobnie podwójne. Pierwszy raz zrobi to amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), która o godzinie 20:00 polskiego czasu upubliczni decyzję ws. stóp procentowych w USA i opublikuje najnowsze projekcje makroekonomiczne, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu z udziałem szefa Fed Jerome Powella. Drugi raz zrobi to prezydent Donald Trump, który w swoim stylu nie omieszka skomentować wyników posiedzenia Fed.

O godzinie 12:33 indeks WIG20 tracił 0,19 proc., cofając się do 2.320,79 pkt., WIG testował poziom 59.824,60 pkt. (-0,19 proc.), mWIG40 4.056,78 pkt. (-0,19 proc.), a sWIG80 11.583,65 pkt. (-0,51 proc.).

Inwestorzy oczekują, że Fed wprawdzie nie zmieni wysokości stóp procentowych, ale wyśle dziś mocny gołębi sygnał tożsamy z rynkowymi oczekiwaniami na pierwszą obniżkę kosztu pieniądza w USA już nawet na lipcowym posiedzeniu i następne trzy obniżki do końca 2020 roku. Pytanie tylko, czy w tych oczekiwaniach inwestorzy nie zagalopowali się zbyt daleko. Jakkolwiek ryzyka związane z eskalacją wojen handlowych są oczywiste, a inflacja nie jest straszna, to zarówno obecne dane makroekonomiczne płynące z USA, jak prognozy na kolejne kwartały, nie uzasadniają aż tak mocnego cięcia stóp procentowych. Może się więc okazać, że wszystko na co zdecyduje się Fed to zmiana retoryki i powtórzenie deklaracji jakie już padały z ust Powella, że w razie potrzeby bank centralny będzie działać. W ten sposób Fed owszem wyśle gołębi sygnał, ale dużo słabszy niż tego się oczekuje, co byłoby kubłem zimnej wody na rozgrzane głowy inwestorów.

W oczekiwaniu na posiedzenie Fed, które jest nie tylko głównym wydarzeniem dnia na giełdach, a być może nawet miesiąca, na giełdzie w Warszawie dominują lekkie spadki, które jednocześnie są korektą wczorajszych mocnych wzrostów indeksów WIG20, WIG i mWIG40. Podobną sytuację obserwujemy też na innych europejskich giełdach. W głównej mierze warszawskie indeksy spychają niżej spółki, które wczoraj mocno wystrzeliły w górę. Szczególnie jeżeli chodzi o duże spółki. Takim dobrym przykładem są PZU i Dino Polska. W południe akcje PZU taniały o 0,7 proc. do 43,75 zł, po wczorajszym wzroście o 2,2 proc. Kurs Dino Polska spadł o 1,3 proc. do 133,70 zł i korygował wtorkowy skok notowań o 6,4 proc.

Obserwowane cofnięcie WIG20, podobnie jak opisane spadki notowań spółek, nie psują optymistycznego obrazu sytuacji jaki powstał po wczorajszej sesji. Wtorkowe wybicie powyżej 2.300 pkt., a w praktyce przełamanie oporu tworzonego przez dołek z marca oraz domknięcie luki bessy z początku maja, otwiera indeksowi blue chipów drogę w okolice 2.400 pkt. Jeżeli spróbować wskazać jakiegoś potencjalnego mocnego beneficjenta tych ewentualnych wzrostów, to może nim być CD Projekt. Wczorajszy zwrot kursu akcji tej spółki z okolic wsparcia na poziomie 200 zł, co dziś znajduje potwierdzenie we wzroście notowań o 1,4 proc. do 207,40 zł, jest sytuacją analogiczną do tej z początku miesiąca, gdy rynek zainicjował impuls, który wywindował notowania na nowe historyczne rekordy. W scenariuszu nieco mniej optymistycznym, zwrot ten doprowadzi kurs w okolice 220 zł.

Czekanie na Fed, ale też mniejsza aktywność giełdy przed jutrzejszym dniem wolnym w Polsce, dostrzegana jest głównie w notowaniach spółek z indeksu WIG20, gdzie największy spadek to 1,6 proc., a najmocniejszy wzrost to 1,4 proc. Dużo bardziej gorąco jest na spółkach mniejszych. Na pierwszy plan wysuwa się szczególnie Ceramika Nowa Gala. Jej notowania szybują w górę o 19,2 proc. do 0,775 zł, wybijając się powyżej szczytu z lutego i testując najwyższe poziomy od września 2018 roku. Tym samym spółka kontynuuje wzrosty zainicjowane w ostatni piątek, rosnąc od tego czasu już o 43,5 proc. Brakuje jednoznacznych impulsów tłumaczących ten wzrost. Spekuluje się, że akcje mogą być kupowane przez jakiś fundusz. Pojawią się też głosy, że inwestorzy po prostu dostrzegli, że spółka jest tania.

W grze jest też inny bohater ostatnich sesji, czyli Bumech. Po dwóch dniach mocnych wzrostów, dziś akcje tanieją o 9,6 proc. do 3,70 zł. W tym tygodniu ze spółki napłynęły informacje o zwiększeniu udziałów przez nowe podmioty, co w dużej mierze związane było konwersją obligacji serii C1 na akcje serii I o wartości 4 zł każda, które to obligacje zostały przydzielone wierzycielom w ramach układu restrukturyzacyjnego. Tym samym, jakkolwiek sama spółka próbuje wyjść na prostą, to liczba akcji wzrosła, co może utrudniać ewentualne wzrosty. Notowania powyżej 4 zł zachęcać bowiem będą do ich sprzedaży przez niedawnych wierzycieli spółki.

W centrum uwagi znalazł się też Unimot, po tym jak spółka poinformowała o zainwestowaniu do 9,5 mln zł w spółkę Green Electricity, która jest operatora platformy Blinkee.city. Akcje Unimotu drożeją 3,1 proc. do 16,50 zł.

Podsumowując, nastroje na giełdzie w Warszawie są optymistyczne. Układ sił na wykresie WIG20 sugeruje wzrosty w okolice 2.400 pkt. Jednak o wszystkim i tak zdecyduje dzisiejszy Fed, na co rodzimi inwestorzy będą mogli zareagować dopiero w piątek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Bumech, CDPROJEKT, dinopl, Nowagala, PZU, UNIMOT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR