Prezes XTPL: Nasza technologia jest przełomowa. Drukowane nanomateriały zmienią zasady gry na wielu rynkach

Filip Granek, CEO XTPL SA, rozmawia z redakcją StockWatch.pl o innowacyjnej technologii ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów oraz planach debiutu na NewConnect.

Filip Granek, CEO XTPL.

StockWatch.pl: Jesteście jedną z najczęściej nagradzanych firm w Polsce. Posiadacie listy intencyjne od największych firm na świecie, które chcą z Wami współpracować. A przed kilkunastoma dniami otrzymaliście nagrodę na największych europejskich targach elektroniki drukowanej w Berlinie. Proszę szerzej opowiedzieć naszym czytelnikom o spółce i jej technologii.

Filip Granek: Opracowana przez nas metoda pozwala drukować ultracienkie i transparentne linie przewodzące prąd elektryczny. Mówimy tu o skali nanometrów, gdzie grubość jednej linii jest ponad 400 razy mniejsza od włosa. Pozwala nam to rozwijać przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia m.in. wytwarzanie przezroczystych warstw przewodzących, transparentnych dla światła i jednocześnie doskonale przewodzących prąd elektryczny.

Takie warstwy są niezbędnym elementem technologii bazujących na świetle, takich jak np. ogniw słonecznych czy wyświetlaczy. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, każdy panel fotowoltaiczny czy wyświetlacz składa się z wielu różnych warstw, które ułożone są kolejno na sobie. Każda z nich pełni inną funkcję. Jedną z nich jest transparentna elektroda, która powinna być przezroczysta i dobrze przewodzić prąd elektryczny. Docelowo będziemy nadrukowywać na różne powierzchnie siateczkę bardzo cienkich, a zatem transparentnych, drucików, które znakomicie przewodzą prąd.

Transparentna elektroda wytworzona metodą XTPL pozwoli docelowo na podniesienie wydajności oraz obniżenie kosztów produkcji ogniw słonecznych. Zaś w zakresie produkcji wyświetlaczy technologia umożliwia obniżenie poboru prądu przez dany wyświetlacz oraz poprawi wizualne własności nasycenia obrazu kolorem.

Dodatkowo metoda opracowana przez XTPL pozwala wytwarzać takie warstwy, które podczas wyginania nie będą traciły swoich własności. Zatem nasze rozwiązanie w pewnym zakresie umożliwia producentom ogniw słonecznych czy wyświetlaczy przechodzenie na elastyczne podłoża, co powinno umożliwić producentom znaczący postęp prac np. w zakresie elastycznej elektroniki użytkowej.
Nasze przezroczyste przewodniki będzie można wykorzystać także w elementach elektroniki drukowanej, mikroelektronik, biosensorach, nano- oraz mikrofotoniki, smart windows i zabezpieczeniach antypodróbkowych.

Choć pewnie brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości oznacza, że pracujemy nad czymś, co wpłynie pozytywnie na komfort każdej osoby korzystającej na co dzień ze smartfonów, tabletów, elastycznej elektroniki. Otwieramy też nowe możliwości w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Czy XTPL zamierza się skupić tylko na sprzedaży drukarek i materiałów umożliwiających produkcję Transparent Conductive Films (TCF)? Nie kusi Was, żeby na bazie dotychczasowych osiągnięć zbudować np. własną markę nowoczesnych paneli słonecznych, albo ekranów dotykowych?

Produkcja paneli słonecznych czy ekranów dotykowych to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga olbrzymich nakładów, a także szeregu specyficznych kompetencji, których my jako zespół nie posiadamy, bo ich nie potrzebujemy. Koncentrujemy się na tym, na czym się znamy i co rozumiemy, a zatem na drukowaniu nanomateriałów oraz tworzeniu drukarek i nanotuszów.

Wartość rynku TCF szacowana jest obecnie na 5 mld dolarów. Jak szybko rośnie ten rynek i jakie ma przed sobą perspektywy?

Według najnowszych danych, rynek TCF jest dziś wart nawet 6 mld dolarów, a perspektywy jego wzrostu są dobrze oceniane. Ważnym komponentem wzrostowym będą na pewno ogniwa fotowoltaiczne, które rosną niemal 25 proc. rocznie. Eksperci szacują też, że do 2050 roku energia słoneczna stanie się największym źródłem energii elektrycznej na świecie. Unikalne właściwości technologii XTPL, takie jak wysoka transparentność czy niska cena, umożliwią odegranie istotnej roli na tym rynku. W przypadku wyświetlaczy dzisiejszy standard technologiczny TCF przestaje już wystarczać i producenci coraz intensywniej rozglądają się za alternatywami, a nasza technologia dobrze wpisuje się w ich potrzeby.

Ostatnio w kwestii produkcji paneli słonecznych dużo mówiło się o perowskitach, technologii rozwijanej przez polską fizyk Olgę Malinkiewicz. Czy dla XTPL technologia oparta o perowskity to konkurencja czy też szansa wspólne działania?

Rozwiązanie XTPL będzie umożliwiało wytwarzanie ogniw słonecznych opartych na różnych technologiach. Dziś na rynku dominują technologia krzemowa i technologia cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Na nich zamierzamy koncentrować się w pierwszym etapie, ponieważ ten rynek już istnieje, a główni gracze w tych obszarach wykazują zainteresowanie nasza technologią. W przyszłości będziemy również współpracowali z podmiotami działającymi w obszarze rozwijania nowych technologii fotowoltaicznych, takich jak ogniwa barwnikowe, organiczne oraz perowskitowe. Na tym etapie rozwoju, na którym aktualnie jesteśmy, szukamy jednak dużych partnerów międzynarodowych, którzy staną się pierwszymi producentami wdrażającymi metodę XTPL w swoich rozwiązaniach.

Technologia, nad którą pracujecie, jest wysoce zaawansowana i wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin. Proszę nam powiedzieć, kto współtworzy projekt i ile osób liczy zespół XTPL?

Dziś w XTPL pracuje nieco ponad dwadzieścia osób i jest to interdyscyplinarny, dobrze zbalansowany zespół.

Z jednej strony składa się na niego część technologiczna, ze znacznym doświadczeniem w obszarze fizyki, chemii, elektroniki, mechaniki, symulacji numerycznych. Dla przykładu powiem, że w naszym zespole mamy 6 osób ze stopniem doktora nauk, a znaczna część zespołu zdobywała swoje doświadczenie badawcze za granicą. Z drugiej część biznesowa, z doświadczeniem i sukcesami w obszarze rozwoju produktów, marketingu, finansów, sprzedaży B2B oraz rynku kapitałowego. Dużym atutem jest to, że w naszym gronie znalazło się wielu specjalistów z międzynarodowym doświadczeniem we współpracy z dużymi, światowymi korporacjami i instytutami badawczymi.

A co z konkurencją? Na świecie są przecież inne firmy, dysponujące budżetami idącymi nawet w setki miliony dolarów. Jakie przewagi ma XTPL?

Rzeczywiście, nie my jedyni pracujemy nad nowinkami technologicznymi w zakresie TCF. Wspomina Pan o dużych firmach z ogromnymi budżetami. XTPL jest firmą zwinną i zdeterminowaną, co stanowi plus w dziedzinie rozwoju nowoczesnych rozwiązań. Jako zespół angażujemy wszystkie swoje siły, pomysły i całe doświadczenie w technologię, nad którą pracujemy. Nie gubią nas procedury i rutyna. Wielkie korporacje lepiej się sprawdzają w rozwoju i udoskonalaniu istniejących rozwiązań. I niemal zawsze to młode firmy są dostawcą disruptive technologies.

Największą przewagą XTPL obok zespołu, który tu pracuje, jest nasza technologia. Nie boję się użyć słowa: przełomowa. Drukowane nanomateriały pozwolą zmienić zasady gry na masowym rynku ogniw słonecznych, wyświetlaczy i ekranów dotykowych. Głównym atutem rozwijanej przez nas technologii jest możliwość wytworzenia ultraprecyzyjnych struktur metodą, która jest skalowalna i może być tania. Co ważne – nasza technologia może zostać wykorzystana w wielu różnych dziedzinach. Właśnie udostępniamy pierwszą na świecie drukarkę laboratoryjną do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd. Dedykowana jest technologom z działów R&D, którzy będą mogli wykorzystywać technologię XTPL w swoich pracach badawczo-rozwojowych, poszukując tym samym nowych jej zastosowań, niejako pomagając nam w komercjalizacji.

Z dostępnych informacji wiadomo, że o Państwa technologię pytają duże firmy z Chin, m.in. Trina Solar i Kingstone. A jak wygląda zainteresowanie firm z innych państw?

Rzeczywiście, jednym z naszych największych sukcesów jest to, że zdobyliśmy już uznanie branży, co przekłada się na plany konkretnej współpracy oraz zaproszenia na największe światowe spotkania dotyczące fotowoltaiki, odnawialnych źródeł energii czy elektroniki drukowanej. Z firmami najbardziej zainteresowanymi wykorzystaniem naszej technologii podpisaliśmy już listy intencyjne. Na tym jednak kontakt z międzynarodowymi graczami się nie kończy. Rozmawiamy z wieloma firmami, które pytają o naszą technologię i jej możliwości i są zainteresowane jej testowaniem. W maju zaprezentowaliśmy naszą technologię na najważniejszych światowych targach i konferencji w branży elektroniki drukowanej w Berlinie. Tam rozpoczęliśmy etap pozyskiwania partnerów do współpracy, gotowych adoptować naszą technologię do swoich potrzeb. Tam też pokazany przez nas po raz pierwszy prototyp urządzenia do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd został natychmiast zauważony i doceniony, a XTPL uhonorowany nagrodą Technical Development Manufacturing Award – jednym z najistotniejszych branżowych wyróżnień.

W czerwcu ruszy oferta akcji XTPL. Jaką część akcjonariatu mają stanowić nowi akcjonariusze?

Chcemy wyemitować około 10-15 proc. nowych akcji.

Ile XTPL chce pozyskać środków z rynku i na jakie cele zamierza je przeznaczyć?

Chcemy pozyskać do 10 mln zł, które przeznaczymy z jednej strony na rozpoczęcie globalnej sprzedaży naszej technologii, a z drugiej na rozwój laboratoriów aplikacyjnych, w których będziemy rozwijać technologię już do konkretnych zastosowań przemysłowych, ale również badać możliwości wykorzystania technologii druku nanomateriałów w zupełnie nowych obszarach, m.in. z zakresu elektroniki drukowanej, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na szukanie kapitału wśród polskich inwestorów i debiut na rynku NewConnect?

Mimo iż XTPL ma globalne aspiracje, bardzo chcielibyśmy pozostać częścią lokalnego ekosystemu gospodarczego. NewConnect, a niedługo także rynek główny GPW daje nam taką możliwość. Mamy ogromne aspiracje i chcemy być graczem nowych technologii rozpoznawanym na globalnych rynkach, mającym jednak swoje korzenie i mózg operacyjny w Polsce. Co bezwzględnie będzie miało odzwierciedlenie we wzroście naszej wartości.

Dziękujemy za rozmowę.

Zastrzeżenie do wywiadu
„Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny i reklamowy. Został przygotowany w związku z ofertą publiczną Akcji serii M emitowanych przez XTPL SA (Emitent). Emitent udostępnił do wiadomości publicznej memorandum informacyjne, które znajduje się na jego stronie internetowej (www.xt-pl.com) oraz na stronie internetowej oferującego Domu Maklerskiego BOŚ (www.bossa.pl).”

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR