Prognozy dla 10 ciekawych spółek u progu sezonu wynikowego

Pierwsza tura raportów finansowych może być papierkiem lakmusowym dla całego sezonu wynikowego, zwłaszcza że na pierwszy ognień idą raporty ważnych spółek z kluczowych branż. Sprawdziliśmy prognozy analityków dla dziesięciu z nich.

Inauguracja sezonu wyników przypadła Quercus TFI i okraszona została kilkuprocentowym wzrostem kursu walorów funduszu inwestycyjnego. Kolejne raporty już niedługo i wprawdzie lawina sprawozdań zejdzie w listopadzie, ale jeszcze w październiku poznamy raporty spółek z kluczowych branż. W sumie w najbliższym czasie oczekiwane jest ok. 40 sprawozdań, m. in. reprezentantów sektora paliwowego, bankowego, telekomunikacyjnego, informatycznego czy przemysłowego.

Jedną z pierwszych spółek publikujących wyniki będzie Orange Polska (24 października). Ostatnio zyski giełdowego telekomu z kwartału na kwartał były coraz słabsze. Spadek marży EBITDA to efekt m.in. utrzymującej się presji na przychody z wysokomarżowych tradycyjnych usług stacjonarnych oraz wzrostu kosztów sprzedaży. Analitycy DM BZ WBK w niedawnej rekomendacji dla Orange (sprzedaj) ocenili, że spółka pokaże dalsze bardzo silne osłabienie marży EBITDA w III kwartale 2016 r. i oczekują spadku o 3 p.p. do zaledwie 29 proc. Ich zdaniem poziom zadłużenia netto do EBITDA może przekroczyć 2,2 (jest to oficjalny cel), poddając w wątpliwość, czy spółka będzie w stanie utrzymać wypłatę dywidendy na poziomie 0,25 zł na akcję. Innego zdania w sprawie dywidendy są analitycy Haitong Banku, choć też prognozują dalszy drenaż przychodów i w konsekwencji spadek zysków. Według biura, w III kwartale 2016 r. Orange Polska zanotuje spadek przychodów r/r o 4 proc. do 2,863 mld zł, 11-proc. ubytek na poziomie EBITDA do 831 mln zł i spadek o 73 proc. zysku netto do 30 mln zł.

– W wynikach Orange Polska za III kwartał 2016 r. nie spodziewam się spektakularnych zmian. Przewiduje, że w segmencie głosowym baza klientów abonamentowych nadal będzie rosła. W segmencie internetu stacjonarnego widoczny był w ostatnich kwartałach delikatny spadek bazy. Niemniej spółka stawia na rozwój światłowodów. W III kwartale prognozuję lekki wzrost kw./kw. w segmencie szybkiego internetu. Natomiast zdecydowanego przyśpieszenia w tym segmencie oczekiwałbym w ostatnim kwartale tego roku. Cash flow będzie obciążony ratą za częstotliwość UMTS i wypłatą dywidendy. Jednak to spółka sygnalizowała już wcześniej. Z perspektywy całego roku ważne będą wyniki za IV kwartał i rekomendacja dywidendy. Oczekuję, że spółka utrzyma wypłatę na poziomie 0,25 zł. – mówi Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

Jeszcze w tym tygodniu wynikami podzieli się też pierwsza spółka z Grupy Asseco. Będzie to Asseco South Eastern Europe, a prezentację wyznaczono na 21 października. W przyszłą środę raport odtajni Asseco Business Solutions. Spółka matka publikuje wyniki w połowie listopada. Analitycy liczą na dobre wyniki szczególnie w Asseco South Eastern Europe, zaś w wypadku Asseco Poland możliwy jest spadek zysków. Mimo to analitycy widzą pole do wypłaty przyszłorocznej dywidendy na poziomie podobnym jak z zysku za 2015 r. Maklerzy z Haitong Banku z kolei są zdania, że w Grupie Asseco wynikami za III kwartał powinny wyróżnić się spółki Formula Systems i Asseco Business Solutions.

– Pierwsza rozwija się dynamicznie, a jej wyniki wspiera silny dolar. Druga umiejętnie rośnie poprzez zwiększanie sprzedaży eksportowej. Natomiast wyniki Asseco South Eastern Europe powinny mieć neutralny wydźwięk. Jeśli chodzi o wyniki spółki matki, czyli Asseco Poland, to będą one pod presją braku nowych kontraktów z sektora publicznego. Spodziewam się, że pierwsze wpływy z nowej perspektywy unijnej będą widoczne z końcem I kwartału 2017 r. Szacuję, że w III kwartale tego roku Grupa Asseco Poland wypracuje 1,91 mld zł przychodów (+9 proc. r/r), 262 mln zł na poziomie EBITDA (-3 proc.) i 74 mln zł zysku netto (-27 proc.). Niemniej oczekuję, że spółkę będzie stać na wypłatę dywidendy w wysokości 3 zł, czyli podobnej do ostatniej. Przemawia za tym zdrowa struktura bilansu, a także fakt wpływu znaczące dywidendy ze spółek zależnych. – ocenia Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

W cieniu spekulacji na temat konsolidacji i ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących kredytów we frankach, wyniki zaprezentują pierwsze banki – BZ WBK i mBank (26 października). W II kwartale wyniki mBanku okazały się lepsze w ujęciu r/r i od oczekiwań rynkowych, jednak ta poprawa była oparta o zdarzenie jednorazowe, czyli profity ze sprzedaży udziałów w VISA (w sumie ok. 1,6 mld zł brutto.). W III kwartale oczekiwana jest natomiast poprawa na podstawowych liniach biznesu. 

– Generalnie w sektorze bankowym spodziewam się relatywnie dobrych wyników za III kwartał 2016 r. W ujęciu kw./kw. oczekiwałbym poprawy wyniku odsetkowego i prowizyjnego. Częściowo jest to efekt niższych kosztów depozytów i finansowania. Do tego dochodzi wysoka sprzedaż produktów wysoko marżowych. Poprawę wyniku prowizyjnego traktowałbym jako powrót do normalności. W sektorze nadal powinna być widoczna dyscyplina kosztowa, co ma związek m. in. z podatkiem bankowym. Na poziomie salda rezerw prognozuję lekki wzrost, ale nie będzie on groźny. – mówi Michał Konarski, analityk DM mBanku.

W sektorze spółek usługowych ciekawość mogą natomiast budzić wyniki Orbisu – ich publikacja przypadnie 27 października. W II kwartale 2016 r. zyski hotelarskiej grupy urosły w dwucyfrowym tempie i przeskoczyły konsensus rynkowy. Równolegle z raportem finansowym spółka podała, że na cały rok zakłada 360-370 mln zł zysku EBITDA. W I półroczu zysk na tym poziomie powiększył się o 15 proc. do 164,3 mln zł. W tym okresie  wskaźnik RevPar (przychód na 1 dostępny pokój) wzrósł o 10,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. To dzięki wyższym wskaźnikom operacyjnym w całym regionie Europy Wschodniej – wzrost wskaźnika frekwencji o +1,9 p.p. oraz średniej ceny za pokój o +6,9 proc.

– Wynikom Orbisu powinno sprzyjać wciąż dobre otoczenie rynkowe, a także zarządzanie ceną i rodzajem klienta. Korzystnie wpłyną też zdarzenia jednorazowe w postaci Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu NATO, dzięki czemu wzrost przychodów może przekroczyć nawet 10 proc. Na poziom EBITDA niekorzystnie oddziałuje sytuacja na rynku pracy, przez co efekt przychodowy zostanie w części zniewlowany, ale wzrost wyników na tym poziomie bez zdarzeń jednorazowych powinien przekroczyć także barierę 10 proc. – mówi Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

Ciekawie zapowiada się też konfrontacja fundamentów z ostatnim odbiciem notowań w sektorze spółek paliwowych. Orlen publikuje wyniki już w najbliższy piątek, a Lotos w przyszły czwartek. Z racji niższych marż rafineryjnych III kwartał w tym sektorze nie należał do wybitnych, natomiast wzrost notowań spółek odbywa się pod odbijające marże rafineryjne, spekulacyjne wzrosty cen ropy naftowej oraz działający od sierpnia pakiet paliwowy. Po I półroczu Orlen wypracował 3,99 mld zł wyniku EBITDA wobec 4,23 mld zł rok wcześniej. W Lotosie zysk operacyjny powiększony o amortyzację wzrósł r/r o 49 proc. do 263,8 mln zł,

– Oczekuję słabszych wyników oczyszczonych w obu spółkach za III kwartał 2016 r., co ma związek z rekordowo wysokimi marżami rafineryjnymi w analogicznym okresie zeszłego roku. Szacuję, że w PKN Orlen EBITDA oczyszczona będzie znacznie niższa w ujęciu r/r, a w Lotosie tylko trochę niższa. W Lotosie wsparciem będzie zakontraktowany tańszy gaz z PGNiG i w segmencie wydobywczym nowe złoże zakupione w Norwegii. – prognozuje Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

W sektorze przemysłowym jako pierwszy karty odkryją Kęty. Spółka uchyliła już rąbka tajemnicy i podała wstępne szacunki za III kwartał, w którym zanotowała 16-proc. wzrost przychodów do 630 mln zł. W podobnej skali rósł wynik EBITDA, a czysty zysk miał się zwiększyć o 19 proc, do 78 mln zł. Spółka zaznacza, że w III kwartale utrzymywała się dobra koniunktura na rynku krajowym i za granicą. W efekcie podwyższyła całoroczne prognozy finansowe: przychody podniesiono o 5 proc, do 2,255 mld zł, wynik EBITDA o 10 proc. do 397 mln zł, a zysk netto o 14 proc. do 279 mln zł.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i półrocznych znajdziesz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, bzwbk, kety, Lotos, Millennium, orangepl, orbis, PKNOrlen)

 • Orlen China liczy na wzrost EBIT dzięki sprzedaży bezpośredniej w ciągu 3 lat

  Zmiana modelu sprzedaży spółki Orlen China - spółki z Grupy Orlen - na sprzedaż bezpośrednią pozwoli w najbliższych trzech latach wygenerować znacznie większy zysk operacyjny niż w przypadku kontynuowania wcześniejszego modelu handlowego z wykorzystaniem zewnętrznych partnerów, wynika z szacunków koncernu.

 • Orlen podpisał umowę przyłączeniową dla morskiej farmy wiatrowej

  Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę o przyłączenie do sieci morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego. 

 • Grupa ORLEN zwiększa inwestycje OZE w Wielkopolsce. PV Gryf ma też wsparcie z aukcji OZE

  W sąsiedztwie działającej od lipca 2020 roku Farmy Wiatrowej Przykona (woj. wielkopolskie) rozpoczęła się budowa kolejnego odnawialnego źródła Energi z Grupy ORLEN – farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy zainstalowanej 20 MW. 

 • WIG20 coraz bliżej 2.100 pkt., w grze Answear, mBank i Alior

  Pierwszy tydzień 2021 roku WIG20 zamknie wzrostami, powoli zmierzając ku poziomowi 2.100 pkt. Można to traktować jako dobrą wróżbę na cały rok, bo ten zapowiada się dobrze dla akcji. Szczególnie dla rynków wschodzących, a zwłaszcza notowanych tam małych i średnich spółek.

 • KGHM powyżej 200 zł, WIG20 najwyżej od lutego, a sWIG80 od 2007 roku

  Rekordowo drogi KGHM, razem z mocnym Orlenem, PKO i PZU, wywindowały indeks blue chipów na 11-miesięczne maksima. Niebezpiecznie wygląda za to CD Projekt, cofając się w kierunku grudniowych minimów. Jeszcze lepiej niż blue chipy wyglądają małe spółki. Reprezentujący je sWIG80 jest najwyżej od 2007 roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR