Przecena na rynkach akcji nabiera tempa, gorąco na KGHM i WDX

Omawiane walory: , , , ,

W środę kurs ropy naftowej spada o 1,6 proc. i ciągnie za sobą większość zachodnioeuropejskich indeksów. Dla inwestorów z warszawskiej GPW niewielkim pocieszeniem jest fakt, że póki co wyprzedaż na krajowym rynku ma nieco łagodniejszy przebieg.

Barometrem rynkowych nastrojów pozostają wahania kursu ropy naftowej, której baryłka jest wyceniana dzisiaj na 30,80 USD (WTI). W tym tygodniu cena surowca spada w reakcji na komentarze ze strony Iranu. We wtorek tamtejszy minister ropy, Bijan Namdar Zanganeh podsumował proponowane przez Arabię Saudyjską i Rosję zamrożenie dostaw surowca na poziomie ze stycznia jako nierealistyczne żądanie. Stanowisko Iranu nie jest większą niespodzianką, ponieważ od zniesienia międzynarodowych sankcji celem władz w Teheranie jest odbudowa mocy produkcyjnych.

Oliwy do ognia dolał saudyjski minister ds. ropy naftowej, Ali al-Naimi, który stwierdził, że do żadnego cięcia produkcji ropy w najbliższym czasie nie dojdzie, ponieważ kompromis większej liczby krajów w tym zakresie jest mało prawdopodobny. W ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska wstępnie porozumiała się z Rosją. Warunkiem wejścia w życie postanowienia była zgoda na identyczny krok pozostałych krajów należących do OPEC. Zdaniem ekspertów, zgoda Arabii Saudyjskiej ma symboliczne znacznie, ponieważ jej moce produkcyjne w styczniu po pierwsze były na rekordowych poziomach, a po drugie były zbliżone do limitu możliwości produkcyjnych.>> Zobacz także: Inwestorzy popełnili błąd spekulując o cięciach wydobycia ropy

W środę po południu Departament Energii USA przedstawi raport na temat zapasów ropy naftowej. Konsensus zakłada wzrost o 3,3 mln baryłek. Dane będą miały kluczowe znaczenie dla notowań surowca. Pewną wskazówką w tym zakresie może być wtorkowy raport API, który pokazał wzrost zapasów o 7,1 mln baryłek. Jednak jak pokazują wcześniejsze odczyty, dane mogą się znacząco różnić. W ubiegłym tygodniu raport API mówił o spadku zapasów o 3 mln baryłek, a opracowanie DOE o wzroście o 2,1 mln baryłek.

W środę warszawski parkiet tylko na początku sesji wyraźnie odstawał na plus względem zachodnioeuropejskich rynków. W południe WIG20 zniżkuje o 1 proc. i schodzi poniżej piątkowego dołka. Główne indeksy na Zachodzie Europy notują większą przecenę – DAX i CAC 40 tracą po ok. 2 proc., a FTSE 100 zniżkuje o 1,4 proc.

– Jak na razie brakuje argumentów mogących wywołać kolejną falę wzrostów i ewentualne zaatakowanie obszaru oporu 1.900-1.907 pkt. Brak impulsów prowzrostowych może skutkować zejściem indeksu WIG20 w okolice 1.800 punktów na najbliższych sesjach. Nie wydaje się jednak, aby w obliczu zbliżającego się posiedzenia ECB (10 marca) europejskie rynki akcji, w tym polski, mogły doświadczyć zdecydowanie mocniejszej przeceny. – uważa Piotr Tukendorf z Biura Maklerskiego Deutsche Bank Polska.

Źródło: International Energy Agency/The Economist

Źródło: International Energy Agency/The Economist

W gronie dużych spółek najsłabiej radzą sobie walory KGHM (-3 proc.) i Cyfrowego Polsatu (-2,5 proc.). We wtorek rada nadzorcza miedziowej spółki powołała Stefana Świątowskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansowych. >> Zobacz także: KGHM, BZ WBK, PZU i Cyfrowy Polsat – analiza techniczna

O 1,1 proc. tanieją dzisiaj akcje PGE. Grupa energetyczna pierwszy raz opublikowała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe w ujęciu miesięcznym. W styczniu 2016 roku produkcja energii elektrycznej w grupie wyniosła 4,6 TWh, wolumen sprzedaży detalicznej sięgnął 3,6 TWh, a wolumen dystrybuowanej energii 2,9 TWh.

Wśród nielicznych wzrostowych spółek jest dzisiaj Budimex (+1 proc.). Spółka szacuje, że w 2015 roku zarobiła na czysto 236,5 mln zł. W samym IV kwartale zysk netto miał urosnąć o 31 proc. do 74,7 mln zł. Ubiegłoroczny zysk EBIT wzrósł z 247,3 mln zł do 292,2 mln zł. Progres widoczny był także w przychodach – wzrost o blisko 4 proc. do 5,13 mld zł.>> Czytaj więcej

Blisko 12-proc. przecenę zalicza dzisiaj WDX (d. Wandalex). Spółka zanotowała w IV kwartale 14-proc. wzrost przychodów do 42,8 mln zł. Z kolei zysk netto i operacyjny tąpnęły o 65 proc. Na czysto WDX zarobił 0,8 mln zł, a na poziomie operacyjnym 1,1 mln zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, CYFRPLSAT, kghm, PGE, wdx, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR