Przecena Orlenu i silny dolar ciągną WIG20 w dół

Omawiane walory: , , , ,

Mocny dolar daje się we znaki wycenom na rynkach wschodzących. Rykoszetem obrywa też giełda w Warszawie. Indeks WIG20 jest jednym z najmocniej tracących w Europie. W dół ciągnie go przede wszystkim PKN Orlen.

Źródło: ATTrader.pl

Na czerwono otworzyła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Po trzech kwadransach handlu indeks WIG20 spadał o 1 proc. do 2.348 pkt., WIG o 0,77 proc. do 60.487 pkt., mWIG40 o 0,25 proc. do 4.172 pkt., a sWIG80 o 0,12 proc. do 11.975 pkt. Spadki wpisują się w podobne zachowanie giełd w Moskwie i Budapeszcie i korespondują z mocną przeceną na parkiecie w Szanghaju. Nastroje na rynkach wschodzących psuje mocny dolar, który w relacji do euro był najsilniejszy od czerwca 2017 roku, a do złotego atakuje szczyty z lutego i marca br., gdy również zahaczał o dwuletnie maksima notowań USD/PLN.

Indeks blue chipów w dół ciągnie przede wszystkim PKN Orlen. Jego akcje tanieją o 2,6 proc. do 98,76 zł, wybijając się dołem z krótkiej konsolidacji powyżej 100 zł i ruszając w kierunku marcowego dołka na poziomie 97 zł.

Co ciekawe, spółka z Płocka spada pomimo opublikowanych dziś lepszych od oczekiwań wyników. W I kwartale br. zysk netto PKN Orlen spadł o 18,7 proc. w relacji rocznej (r/r) do 849 mln zł, ale jednocześnie był o 11,4 proc. lepszy od prognoz. Zysk EBITDA spadł o 9,7 proc. r/r do 1,84 mld zł, pokonując prognozy o 6 proc. Przychody zwiększyły się o 8,6 proc. do 25,246 mld zł, ale były o 1,8 proc. poniżej oczekiwań.

Spółka poinformowała dziś również, że czasowe wstrzymanie przez PERN dostaw ropy transportowanej ropociągiem „Przyjaźń” nie wpłynie na jej działalność. Podobne oświadczenie wydał też Lotos. Teoretycznie wstrzymanie dostaw ropy mogłoby stać za spadkiem cen akcji Orlenu, ale ta teoria wydaje się nieco zbyt naciągana. Raczej pretekstem do tego są wysokie ceny ropy w połączeniu z drogim dolarem, co w przyszłości zmniejszy marże PKN-u. To zresztą przyznała sama spółka przy okazji publikacji raportu kwartalnego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie tracących blue chipów jest też Pekao. Jej akcje tanieją o 0,7 proc. do 115,45 zł. Pekao porozumiało się z organizacjami związkowymi działającymi w banku odnośnie zwolnień grupowych. Obejmą one maksymalnie 900 pracowników, a maksymalnie 620 pracownikom zostaną zmienione warunki zatrudnienia. Bank szacuje, że koszty z tym związane wyniosą 70-90 mln zł. W IV kwartale 2018 roku Pekao zarobił netto 749,2 mln zł. Wyniki za I kwartał br. bank opublikuje 9 maja.

Dobry początek roku mają za sobą Kęty. W I kwartale zysk netto spółki wzrósł o 9 proc. rok do roku i ukształtował się na poziomie 58,1 mln zł. To wyniki lepszy niż opublikowane pod koniec marca jego wstępne szacunki, które mówiły o 53 mln zł zysku. Przychody w omawianym okresie wzrosły o 15,4 proc. r/r do 778,9 mln zł, przewyższając wstępne szacunki o prawie 9 mln zł. Dziś akcje Kęt drożeją o 0,9 proc. do 342 zł.

Dziś jeszcze wyniki za I kwartał br. opublikuje m.in. Kruk. W oczekiwaniu na nie akcje windykacyjnej spółki tanieją o 0,25 proc. do 161 zł. To już 5. kolejna spadkowa sesja w ich wykonaniu, po tym jak w poprzednich 3 tygodniach akcje te podrożały z poziomu 150 zł do 171 zł.

Kolejną sesję mono tanieją akcje Elektrobudowy. Po wczorajszej przecenie o 21,6 proc., dziś tracą 12,4 proc. i spadają do 18,40 zł.

Czerwony początek sesji na GPW nie wróży nic dobrego na drugą połowę dnia. Te nie najlepsze nastroje może dodatkowo jeszcze popsuć strach przed realizacją zysków na Wall Street oraz ewentualna, coraz bardziej prawdopodobna, spadkowa korekta na giełdzie we Frankfurcie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT elbudowa, kety, Kruk, Pekao, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR