Rafako nie dostało zapłaty za zwrócone akcje Energomontażu-Płd

Omawiane walory: , ,

Spółki zastosowały się do żądania nadzorcy sądowego i odwróciły transakcję sprzedaży akcji Energomontażu-Południe sprzedane w grudniu do Rafako. Z komunikatu wynika, że PBG na razie pieniędzy nie oddało.

W połowie lipca nadzorca sądowy ustanowiony dla znajdującego się w upadłości układowej PBG uznał transakcję sprzedaży akcji za bezskuteczną i wezwał PBG do podjęcia czynności wycofania jej, czyli zwrotnego przeniesienia na rachunek spółki 46.021.520 akcji Energomontażu-Południe, sprzedanych w ubiegłym roku spółce Rafako. Powodem jest dokonanie transakcji na mniej niż 6 miesięcy przed złożeniem przez PBG wniosku o upadłość. >> Więcej pisaliśmy tutaj.

Strony zawarły odpowiednią umowę i odwróciły felerną transakcję, w wyniku czego 46 mln szt. akcji wróciło do majątku PBG, które musi uiścić za nie 160 mln zł.

– PBG zobowiązane jest do zwrotu świadczenia wzajemnego przysługującego Rafako z tytułu przeniesienia akcji przez Rafako na rzecz PBG w wysokości 160.154.889,60 zł, tj. 3,48 zł za 1 akcję zgodnie z art. 134 ustawy – Prawo upadłościowego i naprawczego. Wartość ewidencyjna akcji w księgach rachunkowych PBG wynosi 160.154.889,60 zł. – czytamy w komunikacie. >> Pełna treść tutaj.

Wszystkie spółki zaangażowane w transakcję są między sobą powiązane osobowo oraz tworzą grupę kapitałową. Grudniowa transakcja była nieoficjalnie nazywana drenowaniem bogatego Rafako z gotówki przez PBG, które zaczynało mieć problemy z płynnością. Ich narastanie doprowadziło do złożenia z początkiem czerwca przez zarządy PBG oraz dwóch spółek zależnych, wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Została ona ogłoszona w ciągu kilkunastu dni, ale odnośnie Hydrobudowy i Aprivii była ostatnio mowa o zmianie na likwidacyjną. >> PBG i Hydrobudowa spadają z obawy o skutki likwidacji Aprivii.

Na początku środowej sesji kursy PBG i Rafako lekko osuwają się wraz z rynkiem. W wyniku transakcji Rafako stało się wierzycielem PBG, które na koniec marca dysponowało na poziomie jednostkowym kwotą jedynie 85 mln zł. Znajduje się jednak pod ochroną przed wierzycielami i nie wiadomo, czy nadzorca sądowy, który nakazał anulowanie transakcji, uiści kwotę należną za zwrócone akcje.

>> Na temat sytuacji w grupie PBG informujemy na bieżąco. >> Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Na środowej sesji kursy całej trójki związanej z odwróconą transakcją, zniżkują w pierwszych godzinach handlu. Najmocniej traci Energomontaż-Południe (-3,2 proc.). Przecena walorów Rafako i PBG wynosi około 1 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energopld, PBG, rafako, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR