Realizacja zysków na europejskich giełdach, w grze PKO BP i Rafako

Omawiane walory: , , ,

Banki ciągną warszawskie indeksy w dół. Słabo radzi sobie też sektor odzieżowy. Na rynku coraz mocniej słychać obawy o nową falę zachorowań na COVID-19.

mapa,rynku,gpw

Mapa rynku.

Pod znakiem przeceny upłynęło środowe przedpołudnie na europejskich giełdach. Na wartości traciły prawie wszystkie indeksy. W tym te główne. Po dwóch godzinach notowań niemiecki DAX spadał o 2,3 proc., francuski CAC o 2,1 proc., a brytyjski FTSE o 1,9 proc. W odróżnieniu od dnia wczorajszego, humorów inwestorom w Europie nie poprawiły lepsze od prognoz, dane makroekonomiczne. Odnotowany w czerwcu wzrost indeksu instytutu Ifo dla Niemiec z 79,7 pkt. do 86,2 pkt. (prognoza: 85 pkt.), co było jego największym miesięcznym skokiem w historii, został po prostu zignorowany. Uwaga inwestorów skoncentrowała się bowiem na ponownie rosnącej (po otwarciu gospodarek) liczbie osób zarażonych koronawirusem. To nie pierwszy raz, gdy strach przed nową falą zachorowań prowokuje realizację zysków na rosnących od połowy marca giełdach. Nie jest więc wykluczone, że podobnie jak wcześniej, na 1-2 dniach korekty się skończy. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że po tych trzech miesiącach zwyżki, ryzyko głębszej i dłuższej trwające korekty na giełdach rośnie.

Europejska fala realizacji zysków nie omija Warszawy. O godzinie 11:18 taniały akcje 54,8 proc. wszystkich notowanych tu spółek, podczas gdy drożały walory 29,8 proc. z nich. Przekładało się to na spadek indeksu WIG20 o 1,24 proc. do 1.803 pkt., WIG spadał o 1,04 proc. do 50.900 pkt., mWIG40 o 0,81 proc. do 3.584 pkt., a sWIG80 o 0,46 proc. do 13.786 pkt.

Na gruncie analizy technicznej te przedpołudniowe spadki to nic więcej, niż tylko korekta techniczna. I nawet jeżeli będzie ona kontynuowana w kolejnych dniach, to nie zagraża ona trwającemu od połowy marca trendowi wzrostowemu. Żeby tak się stało, tąpnięcie na indeksach musiałoby być dużo bardziej gwałtowne.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Warszawskie indeksy w dół ciągnie przede wszystkim sektor bankowy. To właśnie m.in. spadki PKO BP (-2,9 proc.) i Pekao (-2,7 proc.) w największym stopniu ciążą indeksowi blue chipów, którego w dół ściąga jeszcze PKN Orlen (-1,8 proc.) i PZU (-1,6 proc.). W przypadku mWIG40 spory udział w jego spadkach mają taniejące akcje ING Banku Śląskiego (-1,8 proc.) i Millennium (-1,6 proc.). Subindeks WIG Banki spada o 2,1 proc., po wczorajszym wzroście o 3,7 proc.

Zauważalna jest też słabość spółek odzieżowych. Aczkolwiek one, w odróżnieniu od banków, mają już minimalny wpływ na zachowanie indeksów. Akcje CCC spadają o 1,9 proc., LPP o 1,7 proc., Lubawy o 5,2 proc., Esotiq o 4,5 proc., a Intersport o 2,7 proc.

Mieszane nastroje panują w sektorze gamingowych. Realizacja zysków dosięgła m.in. trzech bohaterów wczorajszej sesji. Kurs CI Games spadał o 5,6 proc., T-Bull o 0,5 proc., a PlayWay o 1 proc.

Pozytywnym bohaterem sesji jest za to Rafako. Akcje firmy z Raciborza drożeją o 8,95 proc. do 1,656 zł, starając wybić się z 2-tygodniowej konsolidacji na nowe 10-miesięczne maksima. Ruch do góry ma przede wszystkich charakter techniczny pomimo, że zbiegł się on z informacją o próbnym rozruchu przez spółkę bloku w Elektrowni Jaworzno III.

Inną gorącą spółką był Synektik. Jej akcje drożały o 16 proc. do 24,60 zł, po wczorajszym skoku o 15,2 proc. Wzrosty w dalszym ciągu napędzane były informacją z wtorku o zawarciu z Genomtec listu intencyjnego dotyczącego współpracy w zakresie komercjalizacji testów genetycznych w kierunku SARS-CoV-2.

Skaner gorących spółek na Stockwatch.pl każe dziś zwrócić jeszcze uwagę m.in. na akcje JWA, Vigo System, 7levels, Rubicon i Mercator.

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Pekao, pkobp, rafako, synektik)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR