Rekordowy short na CD Projekcie

Omawiane walory:
Zagraniczne fundusze idą w zaparte i na potęgę shortują akcje CD Projektu. Według najnowszych oficjalnych danych, pozycja krótka przekroczyła właśnie 3,8 proc.
cdprojekt,szorty,pozycje,krótkie,rejestr knf

5 zagranicznych funduszy gra na spadki akcji CD Projektu

Piątkowa aktualizacja rejestru krótkiej sprzedaży KNF przyniosła trzy zmiany, z czego jedna z nich dotyczyła CD Projektu. Eminence Capital zwiększył krótką pozycję z 0,74 proc. do 0,82 proc. Pozostałe cztery fundusze utrzymały dotychczasowe pozycje.

Historia krótkich pozycji na akcjach CD Projektu. Źródło: Opracowanie własne na podstawie Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF

W sumie 5 zagranicznych instytucji posiada na krótko aż 3,83 proc. akcji warszawskiego producenta gier. To nowy rekord w wypadku tej spółki i drugi najwyższy wynik w historii GPW. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w publicznym rejestrze KNF widnieją jedynie podmioty z pozycją powyżej 0,5 proc. akcji. „Shortujących” może być więc więcej, bo podmioty z mniejszą pozycją nie mają obowiązku ujawniana.

Według danych zawartych w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF, większy short odnotowano tylko w 2015 r. na Orlenie. Wówczas aż 6 funduszy (Blue Ridge Capital LLC, Carlson Capital UK LLP, Hound Partners LLC, Adage Capital Managment LP, Two Creeks Capital Management LP i BlackRock Investment Management (UK) Ltd.) miało na krótko rekordowe 5,22 proc. akcji paliwowej spółki.

Co ciekawe, rekordowy short wcale nie okazał się aż tak straszny i zyskowny. Co prawda notowania Orlenu w ciągu kolejnych 6 sesji spadły z 58 zł do 53 zł, a na przestrzeni kolejnych dwóch miesięcy zameldowały się na poziomie 49 zł, ale potem dość szybko odrobiły straty. Jeszcze przed końcem 2015 r. notowania paliwowej spółki kilkukrotnie atakowały poziom 60 zł. Ostatecznie bariery nie udało się pokonać, ale w międzyczasie 4 z 6 shortujących funduszy zredukowało pozycje i zeszło poniżej 0,5 proc. Z perspektywy czasu zamknięcie krótkiej pozycji było dobrym posunięciem, bo kolejne lata stały pod znakiem silnej hossy na akcjach Orlenu. W 2016 r. za papiery paliwowej spółki płacono ponad 77 zł. W 2017 było jeszcze lepiej. W październiku kurs wyznaczył historyczny szczyt – za jeden walor płacono blisko 123 zł.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Pretekstów do gry na spadki cen akcji CD Projektu w ostatnim czasie nie brakowało. Od grudniowego szczytu kurs spółki spadł o 45 proc. Źródłem problemów CD Projektu okazała się premiera Cyberpunka. Skala błędów w grze i kłopoty z jej prawidłowym działaniem na starszych konsolach PlayStation 4 i Xbox One wywołały falę krytyki. Sony usunął grę ze swojego sklepu, a Microsoft zaproponował niezadowolonym graczom zwrot pieniędzy. CD Projekt długo nie zwlekał z reakcją i sam zaoferował wszystkim niezadowolonym graczom opcję „refundu”. W tym tygodniu Marcin Iwiński w specjalnym wideo przeprosił graczy za stan gry i zapowiedział wydanie większych i mniejszych łat. Pierwsza aktualizacja pojawi się jeszcze w styczniu.

Oddzielnym wątkiem są pozwy zbiorowe od inwestorów ze Stanów Zjednoczonych wz. z premierą gry Cyberpunk 2077. Jak dotąd dwie z pięciu kancelarii prawniczych z USA, które sygnalizowały taki zamiar, oficjalnie wystąpiły na drogę sądową. Zdania co do ewentualnej winy i odszkodowania są mocno podzielone. CD Projekt nie jest spółką notowaną na giełdzie w Stanach, ale amerykańscy inwestorzy mogą handlować niesponsorowanymi ADR-ami, czyli papierami wartościowymi opartymi na akcjach spółki. W historii rynku było kilka podobnych pozwów, ale o ich rozstrzygnięciu nic nie wiadomo.

W piątek kurs akcji CD Projektu spadł o 3,32 proc. do 256,20 zł. Obecna kapitalizacja spółki to 25,79 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR