Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Ruszyły notowania Newagu, akcje drożeją o ponad 20 proc.

Opublikowano: 2013-12-05 09:02:19

Omawiane walory:

Spółka, której oferta publiczna akcji zakończyła się blisko 93-proc. redukcją zapisów zadebiutowała w czwartek na warszawskim parkiecie. Chwilę po rozpoczęciu notowań akcje przy dużych obrotach drożały w dwucyfrowym tempie. Newag SA jest 448. spółką notowaną na głównym rynku oraz 19. debiutem na tym rynku w 2013 roku.

Na otwarciu czwartkowej sesji akcje Newagu drożeją o 20,7 proc. Pierwsze transakcje zawarto po cenie 22,95 zł. Na udany debiut wskazywał TKO, momentami rosnący o 24,21 proc.

W transzy detalicznej inwestorzy indywidualni objęli walory po 19 zł za sztukę, czyli po cenie maksymalnej przewidzianej w tej grupie. Natomiast instytucjonalni płacili o 1,50 zł więcej za każdy walor, co również było górną wartością widełek. Warto dodać, że na ostatniej prostej transza dla inwestorów indywidualnych została zmniejszona, a zapisy na akcje w tej transzy zostały zredukowane o 92,55 proc. W efekcie spora część inwestorów otrzymała od kilku do kilkunastu sztuk akcji.

>> Zobacz jak na tle rynku oraz sektora prezentują się wskaźniki spółki. >> W serwisie znajdziesz wstępną symulację finansową debiutu Newagu.

Według prospektu, spółka nie otrzymała żadnej części wpływów ze sprzedaży akcji. Środki trafiły do akcjonariuszy sprzedających. Najwięcej akcji odsprzedało Multico SKA, bo aż 34,6 proc. (15,57 mln walorów). Warto dodać, że Zbigniew Jakubas jest pośrednio podmiotem dominującym w stosunku do Multico SKA. Sam inwestor uszczuplił swój pakiet o 4,8 proc. do ok. 39 proc. łącznej liczby akcji i głosów na WZ. Kolejne pakiety pochodzą od prezesa, wiceprezesa i członka zarządu, odpowiednio Zbigniew Konieczek sprzedał 4 proc., Wiesław Piwowar 3 proc., a Bogdan Borek 2 proc.

Grupa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. W zakładach spółki w Nowym Sączu prowadzone są prace w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych, wagonów osobowych i lokomotyw spalinowych. Należąca do grupy spółka Newag Gliwice SA specjalizuje się w obszarze produkcji oraz modernizacji lokomotyw elektrycznych. Obecnie działalność grupy koncentruje się na obszarze Polski. W 2012 r. spółka zanotowała 655,4 mln zł przychodów, EBITDA sięgnęła 103,5 mln zł, a zysk netto wyniósł 55,7 mln zł. W całym pierwszym półroczu 2013 r. Newag wypracował 287,03 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej opiewał na 27,26 mln zł, a netto 14,49 mln zł. Prognoza na cały 2013 r. zakłada wypracowanie 755,59 mln zł przychodów ze sprzedaży, 37,91 mln zł zysku netto i 83,97 mln zł EBITDA. Plan na przyszły rok zakłada zwiększenie wyniku netto do 79,34 mln zł, EBITDA do 136,52 mln zł zysku, a przychodów do 919,49 mln zł.

Newag nie wypłacił dywidendy za lata obrotowe 2010 i 2011. Wypracowany zysk w tym okresie trafił na kapitał zapasowy. Za to konta akcjonariuszy zasiliła wpłata za 2012 r. Tegoroczne walne podzieliło 54,2 mln zł w ten sposób, że na wypłatę dywidendy przeznaczono 9,9 mln zł, a na kapitał zapasowy pozostałe 49,2 mln zł. Według prospektu, Newag w przyszłości zamierza dzielić się zyskami z akcjonariuszami. Przyjęta polityka dywidendowa zakłada wypłatę 70 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy począwszy od roku 2016. Na przyszłoroczną wypłatę ma trafić 20 mln zł, a w 2015 roku 50 mln zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o newag)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku