Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Rynki żyją nadzieją na porozumienie handlowe USA-Chiny, w grze JSW, Famur i CD Projekt

Opublikowano: 2019-01-09 10:52:21

Omawiane walory: , , ,

Poprawa klimatu inwestycyjnego na globalnych rynkach akcji wspiera nastroje w Warszawie. Po wczorajszej realizacji zysków indeks WIG20 próbuje ruszyć na północ. Jest szansa, że to się może udać. Rano w centrum uwagi są taniejące akcje JSW i Famuru.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Środowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich wahań indeksów. Po 1,5 godz. notowań WIG20 rósł o 0,3 proc. do 2.332 pkt., mWIG40 o 0,3 proc. do 4.006 pkt., a sWIG80 o 0,5 proc. do 10.779 pkt. W tej fazie handlu drożały akcje prawie 44 proc. notowanych spółek, a 25 proc. traciły względem dnia wczorajszego.

Lepsze nastroje na świecie to przede wszystkim zasługa poprawy na Wall Street, gdzie wczoraj amerykańskie indeksy kolejną sesję zakończyły wzrostami (DJIA +1,09 proc.; S&P500 +0,97 proc.; Nasdaq Composite +1,08 proc.). W efekcie znalazły się one najwyżej od trzech tygodni, zyskując od grudniowego dołka po około 10 proc. i częściowo korygując bardzo silne październikowo-grudniowe spadki.

Wczorajsze wzrosty na Wall Street to w głównej mierze efekt nadziei na zawarcie porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami, co ostatecznie zażegna trwające wojny handlowe. Prezydent Donald Trump napisał wczoraj na Twitterze, że „rozmowy z Chinami idą bardzo dobrze”.

Poprawy nastrojów na giełdach nie byłoby, gdyby też nie ostatnie zauważalne złagodzenie retoryki przez Fed, co postawiło pod znakiem zapytania planowane na ten rok dwie podwyżki stóp procentowych w USA. To drugi istotny czynnik, który wspiera rynki akcji. Dlatego dziś kluczowa będzie wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (tzw. minutki) oraz wcześniejsze wystąpienia szefów Fed z Atlanty i Chicago.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W Polsce natomiast wydarzeniem dnia jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie wydaje się, żeby ostatnie, dość mocno zaskakujące dane z rodzimej gospodarki, wstrząsnęły Radą. Obserwowany w grudniu spadek wskaźnika inflacji z 1,3 do 1,1 proc., Rada prawdopodobnie potraktuje jako potwierdzenie słuszności prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. „Ustawa prądowa” zapewnia jej dalszy komfort działania, aczkolwiek same komentarze odnośnie skutków tej ustawy i kształtowania się inflacji w przyszłości mogą dla rynku być ciekawe. Grudniowy recesyjny odczyt indeksu PMI dla przemysłu, przy wciąż dobrych danych o produkcji, sprzedaży i bezrobociu, Rada powinna potraktować jako spodziewany sygnał spowolnienia gospodarczego, ale niezagrażający przyjętemu scenariuszowi bazowemu. Tym bardziej, że silne hamowanie niemieckiej gospodarki, nie przekłada się (jeszcze?) negatywnie na procesy gospodarcze w Polsce.

Mając to wszystko na uwadze, należy oczekiwać nie tylko braku zmiany retoryki przez Radę, ale również coraz mocniejszego przeświadczenia inwestorów, że stopy procentowe w Polsce nie zmienią się do końca 2020 roku. Z punktu widzenia sektora bankowego, z punktu widzenia możliwości generowania przez niego zysków, to zła wiadomość.

JSW zainwestuje w Ostrołękę?

Dziś na GPW ponownie na tapecie znalazł się temat finansowania budowy nowego bloku Elektrowni Ostrołęka. Po tym jak wczoraj PGE poinformował, że przyjął od Energi i Enei zaproszenie do rozmów ws. zaangażowania w projekt budowy bloku o mocy 1.000 MW w Ostrołęce, co skutkowało spadkiem jego kursu o 2,5 proc., teraz w ten projekt może być zaangażowana Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Jak donosi Puls Biznesu, jednym z pomysłów sfinansowania budowy bloku w Ostrołęce jest właśnie zaangażowanie JSW. Jako, że prezes Daniel Ozon nie ma takich planów, dlatego już w najbliższy czwartek może stracić stanowisko. Tego dnia zbiera się Rada Nadzorcza JSW, a jednym z punktów porządku obrad jest przeprowadzenie zmian w zarządzie. Byłaby to już kolejna próba odwołania prezesa Ozona.

Kurs akcji JSW spada o 1,9 proc. do 66,36 zł, w dalszym ciągu pozostając jednak w prawie miesięcznej konsolidacji powyżej poziomów lokalnych dołków z października i listopada. Wybicie dołem z tejże konsolidacji, czyli spadek poniżej strefy 65-65,50 zł, otworzyłoby drogę do wrześniowego minimum na 61,20 zł.

Akcje JSW są najmocniej tracącym walorem w indeksie WIG20. Łącznie traciło 6 z 20 spółek. Brakowało natomiast zdecydowanych liderów. Najmocniej wyróżniały się drożejące o blisko 4 proc. do 159,70 zł akcje CD Projektu. Noble Securities w raporcie z 4 stycznia podwyższył rekomendację dla spółki i wycenił jeden walor na 194,30 zł.

Na szerokim rynku skalą przeceny wyróżnia się Famur. Główny akcjonariusz – firma TDJ Equity I – wystawiła na sprzedaż do 10 proc. akcji spółki w drodze ABB. Kurs Famuru zareagował na tę informację spadkiem o 10 proc. do 4,96 zł. Tym samym kurs wybił się dołem z ponad trzymiesięcznego trendu bocznego w przedziale 5,20-6 zł. >> Czytaj więcej

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CDPROJEKT, Famur, jsw, PGE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku