Saga o Brexicie nie skończy się jutro

Omawiane walory: , ,

Po piątkowym załamaniu na Wall Street wiadomo było, że światowe giełdy rozpoczną dzisiejsze notowania pod presją. W wypadku Azji do nie najlepszej atmosfery przykładały się także nieprzetrawione jeszcze dane o chińskim handlu z weekendu.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Dla świata szczególnie ważne jest bardzo poważne ujemne zaskoczenie na poziomie importu, który wzrósł o zaledwie 3 proc. r/r, podczas gdy konsensus zakładał 14 proc. r/r. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w 2015 r. to właśnie silnie ujemne dynamiki na tym wskaźniku spowodowały falę obaw dotyczących wiarygodności pozostałych danych. Japonia miała swoje własne problemy – zannualizowany spadek PKB w 3Q2018 wyniósł -2,5 proc. k/k, podczas, gdy oczekiwano -1,6 proc. k/k. Nikkei straciło na zamknięciu -2,2 proc., Hong Kong był wyraźnie silniejszy (-1,2 proc.). Atmosfera na linii USA-Chiny pozostaje zła i raczej nie poprawi jej decyzja chińskiego sądu, który zakazał sprzedaży niektórych modeli iPhone w wyroku o naruszenie patentów należących do Qualcomm. Akcje chińskiego giganta rosły, a Apple ciągnie dziś amerykańskie indeksy w dół. Do dyskusji na temat prowadzonej przez Państwo Środka polityki dołączyła się dzisiaj Japonia. Władze w Tokio zatwierdziły przepisy wykluczające Huawei i ZTE z realizacji zamówień publicznych, co umotywowano obawą o bezpieczeństwo informatyczne. >> Co dalej z kursami akcji Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Europa żyła dziś odwołaniem zapowiadanego na wtorek głosowania w sprawie Brexitu. Pierwsze przecieki na ten temat pojawiły się jeszcze w weekend, a zostały potwierdzone dzisiaj rano, w końcówce sesji zaś stały się oficjalne. Premier T. May odwołała głosowanie zmuszona do tego zapewne perspektywą całkowitej porażki oraz ultimatum członków swojego gabinetu, którzy podobno masowo zapowiadali rezygnację w proteście przeciwko warunkom. W tej chwili będzie zapewne próbowała wywalczyć w Brukseli zmianę zapisów dotyczących irlandzkiej granicy i równie kontrowersyjnych reguł, które w praktyce miałyby umożliwiać UE bezterminowe utrzymywanie Królestwa w ramach unii celnej. Funt jest dziś najsłabszą z walut, traci -0,7 proc. względem dolara i jeszcze więcej względem euro. Giełdy w strefie euro tracą na chwilę obecną od -1 proc. do -1,4 proc.

WIG20 stracił na zamknięciu -1,7 proc., mWIG40 -0,4 proc., a sWIG80 -0,8 proc. O pozostanie nad kreską walczył dziś tylko mWIG40, ale i tam miały miejsce spadki w końcówce sesji, gdy po otwarciu w USA na południe osuwały się akcje amerykańskie. Na podwórku krajowym negatywny wpływ miała konferencja prasowa Ministerstwa Energii, na której zasugerowano, że wzrost cen prądu dla odbiorców detalicznych może wynieść około 7 proc., czyli ponad czterokrotnie mniej niż proponowały spółki z sektora. Bardzo silnie przeceniały się PGE (-4 proc.) i Tauron (-3,9 proc.). Bardzo źle wypadało także CCC, którego notowania spadły o -4 proc. po ogłoszeniu wezwania na Gino Rossi. Na to wszystko nakładał się skrajnie niski popyt – dzisiejsze obroty ledwo przekroczyły 400 mln zł na dużych spółkach, 100 mln zł na średnich okazało się barierą nie do przejścia. Oba wyniki są praktycznie niewidywane w ostatnich miesiącach.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 10 grudnia 2018 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

    3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

  • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
  • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

    Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

  • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
  • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR