Siódmy dzień spadków na GPW, gorąco na Enei i Ten Square Games

Omawiane walory: , ,

Czarna passa warszawskiej giełdy trwa. Tym razem gorsze nastroje przywędrowały z Europy. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że GPW jest wyprzedana, więc wzrostowe odbicie czai się już za rogiem.

Źródło: ATTrader.pl

Spadki na światowych giełdach to efekt nowej odsłony wojny handlowej między Stanami i Chinami. Ten dawno zapomniany już temat wrócił zza światów po sławnych niedzielnych tweetach prezydenta Trumpa, który zapowiedział podwyższenie od jutra karnych ceł na chińskie towary, bo negocjacje handlowe idą zbyt wolno. Początkowo rynki finansowe jeszcze się łudziły, że dzisiejszy przyjazd do Waszyngtonu chińskiej delegacji z wicepremierem Chin na czele unormuje sytuację. Niestety, nie unormuje. Okazało się, że Chiny chcą renegocjacji wynegocjowanych już wcześniej punktów nowej umowy i zapowiedziały wprowadzenie ceł odwetowych, jeżeli USA w piątek podniosą swoje cła. Tym samym zamiast zmniejszenia napięć, mamy ich zwiększenie, na co giełdy reagują spadkami.

W południe indeks WIG20 miał wartość 2.211 pkt. (-0,46 proc.), spadając po pierwszej godzinie handlu do 2.199 pkt. i testując poziomy nieoglądane od pół roku, WIG testował poziom 57.267 pkt.(-0,44 proc.), mWIG40 3.962 pkt. (-0,36 proc.), a sWIG80 11.781 pkt. (-0,17 proc.). W tym czasie na wartości traciły akcje ponad 40 proc. wszystkich notowanych spółek, podczas gdy rosły notowania niespełna 36 proc. z nich.

Spadki w Warszawie korelują ze spadkami na większości europejskich parkietów (DAX -0,6 proc.; CAC40 -1,1 proc.; BUX -0,4 proc.) oraz wcześniejszymi spadkami w Azji (Nikkei -0,9 proc.; KOSPI -2,6 proc.). Korelują też z minusami na kontraktach na amerykańskie indeksy (S&P500 Futures -0,7 proc.).

To już 7. kolejna sesja, gdy GPW spada. I to paradoksalnie jest dobra wiadomość. Rynek jest po prostu w krótkim terminie wyprzedany, co zwiększa szanse na wzrostową korektę. W pewnych warunkach ona byłaby możliwa nawet jeszcze dzisiaj. Zwłaszcza w wypadku WIG20, gdzie testowany rano poziom 2.200 pkt. może być traktowany jako liczące się wsparcie. Niestety, w nieco dłuższym horyzoncie czasu sytuacja wygląda źle. Szczególnie ta oceniana przez pryzmat analizy wykresu WIG20. Po ewentualnej korekcie w górę, trzeba się liczyć z powrotem spadków i ruchem w kierunku 2.100 pkt.

W Warszawie nie wszyscy inwestorzy są smutni. Dobre humory mają m.in. akcjonariusze koncernu Enea. Jego akcje drożeją o 6,4 proc. do 7,93 zł, korygując 3-miesięczne spadki z poziomu 11,30 zł. Wzrosty to z jednej strony zasługa wyprzedania, ale przede wszystkim opublikowanych wstępnych wyników za I kwartał br. Enea wyprasowała w tym okresie 246 mln zł zysku netto i 799 mln zł zysku EBITDA. Ten pierwszy wprawdzie był o 7,8 proc. niższy od konsensusu, ale drugi przekroczył go o 8,5 proc. Znacząco wyższe od prognoz były też przychody. Ukształtowały się one na poziomie 4,01 mld zł wobec oczekiwanych 3,63 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Odpornością na kiepską koniunkturę na giełdzie w Warszawie mogą pochwalić się spółki gamingowe. Liderem czwartkowych wzrostów jest Vivid Games, którego akcje drożeją 11,1 proc. do 1,666 zł, wybijając się górą z ponad tygodniowej konsolidacji i ostatecznie kończąc zainicjowane w lutym spadki. Pretekstem do zwyżki są opublikowane dziś rano wyniki kwartalne pomimo, że te pozostawiają wiele do życzenia.

Gwiazdą wśród producentów gier jest dziś jednak Ten Square Games. Akcje tej spółki rosną o blisko 8 proc. do 141,40 zł i są rekordowo drogie. Warto dodać, że dzień wcześniej na rynek trafiła rekomendacja Haitong Banku z wyceną 180,50 zł za walor. Po zielonej stronie notowany jest również CD Projekt (+0,2 proc.), który rano próbował zbliżyć się do kwietniowych maksimów oraz 11 bit studios (+1,55 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, TSGAMES, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • WIG20 łapie oddech, w grze Enea, Pekao i Asbis

  WIG20 łapie oddech po szaleńczym zrywie z początku tygodnia, który wywindował go na 3-miesięczne maksima. W grze są przede wszystkim spółki publikujące wyniki finansowe za III kwartał, z Eneą i Pekao na czele.

 • Vivid Games zamknął III kwartał na plusie

  Bydgoski producent gier zmienił ubiegłoroczne straty w zyski, ale wśród inwestorów nie wywołało to większego poruszenia. Paląca kwestią pozostaje stan gotówki, który względem poprzedniego kwartału skurczył się o 10 proc. do 2,3 mln zł. Zarząd zamierza poruszyć kwestię spłaty obligacji na listopadowym walnym. 

 • Walne Vivid Games dało zielone światło emisji akcji

  Akcjonariusze VIVID Games upoważnili zarząd do podwyższenia kapitału poprzez emisję nowych akcji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 1 mln zł, z częściowym lub całkowitym wyłączeniem prawa poboru.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR