Spadki na CD Projekcie i KGHM-ie. Orlen rośnie po odcięciu dywidendy

Omawiane walory: , , , ,

Wyniki kwartalne spółek kształtują nastroje na największych światowych giełdach. Wkrótce do tego grona dołączyć powinna giełda w Warszawie. Póki co jednak, główną rolę odgrywają inne tematy. W czwartek w centrum uwagi znalazły się walory CD Projektu, KGHM-u, Orlenu i Qumaka.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Czwartkowa sesja na GPW upływa pod znakiem mieszanych nastrojów, co wpisuje się w klimat na pozostałych europejskich parkietach i koresponduje z wynikami wczorajszej sesji na Wall Street. W południe indeks WIG20 miał wartość 2.154 pkt. (-0,2 proc.), WIG 56.553 pkt. (+0,2 proc.), mWIG40 4.200 pkt. (0,0 proc.), a sWIG80 12.634 pkt. (-0,5 proc.).

Jakkolwiek zachowanie giełdy przy ulicy Książęcej nawiązuje do nastrojów aktualnie dominujących w Europie, to zgoła inne czynniki stoją za takim zachowaniem. W Europie, podobnie jak na Wall Street, w centrum uwagi są wyniki spółek. Na GPW uwaga inwestorów koncentruje się przede wszystkim na korygujących potężne wzrosty akcjach CD Projektu, KGHM-ie tracącym w ślad za miedzią i Orlenie, który dzisiaj jest notowany bez dywidendy, a jutro opublikuje wyniki za II kwartał.

Kurs akcji CD Projektu, jednej z najlepszych spółek tego roku, spada o 4 proc. do 201,80 zł. Korekta jak najbardziej się należała. Akcje rosły przez 7 kolejnych sesji, były rekordowo drogie, przebiły psychologiczną barierę 200 zł, w miesiąc podrożały o 1/4, a od początku roku podwoiły swą wartość. Korekta jest więc czymś naturalnym. Czymś, co nie kończy hossy na nich. Ile potrwa? Trudno powiedzieć. Może tydzień? Może do czasu, aż nie napłyną nowe wieści o Cyberpunku 2077? A może aż do publikacji wyników kwartalnych (28 sierpnia)? Niemniej jednak, ile ona by nie trwała, trend wzrostowy na tę chwilę w żaden sposób nie jest zagrożony.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Drugą po CD Projekcie najmocniej tracąca spółką w WIG20 jest KGHM. Jego akcje tanieją o 2 proc. do 90,42 zł. W tym wypadku przyczyna jest oczywista: przecena miedzi. Notowania tego metalu spadły poniżej poziomu 6.000 dolarów za tonę i są najniższe od roku. Miedź w 6 tygodni potaniała o ponad 17 proc. Na tym tle pozostający od marca w szerokim trendzie bocznym kurs KGHM-u prezentuje się bardzo dobrze. Niestety, prędzej czy później sytuacja na miedzi zacznie wywierać podażową presję na kurs akcji lubińskiej spółki.

Trzecią spółką z WIG20, która znalazła się w centrum uwagi, jest PKN Orlen. I to z dwóch powodów. Dziś jego akcje pierwszy dzień notowane są bez dywidendy w wysokości 3 zł na akcję. Jutro natomiast spółka paliwowa pochwali się wynikami finansowymi. Rynek oczekuje, że w II kwartale zysk netto spółki obniżył się o 22 proc. w skali roku i ukształtował się na poziomie 1,2 mld zł, podczas gdy przychody wzrosły o 14 proc. do 26,4 mld zł. Dziś akcje Orlenu kosztują 82,70 zł.

Wśród pozostałych spółek z WIG20 fason stara się trzymać przede wszystkim PKO BP (+1,8 proc.) i PZU (+2,2 proc.), odrabiając spadki z poprzednich sesji. To właśnie ich wzrosty ograniczają skalę strat indeksu dużych spółek.

Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazł się m.in. Qumak i Polimex-Mostostal. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 10,7 proc. do 1,66 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację, że Qumak podpisał umowę z „dużą spółką elektroenergetyczną” o wartości 5,1 mln brutto. Wzrosty Polimexu-Mostostal mają mniej fundamentalne, a bardziej techniczne źródła. W ubiegłym tygodniu kurs wybił się górą z formacji odwróconej głowy z ramionami, co dziś skutkuje wzrostem o 7,8 proc. do 4,13 zł. Sytuacja na wykresie dziennym daje jeszcze przestrzeń do kontynuacji tego ruchu w kolejnych dniach. >> Zobacz analizę techniczną Polimeksu-Mostostalu

Wspomniany wcześniej, jutrzejszy raport finansowy Orlenu, w umowy sposób zapoczątkuje sezon publikacji wyników finansowych za II kwartał br. W przyszłym tygodniu raporty opublikuje m.in. Orange Polska (wtorek), BZ WBK (środa), Millennium i Budimex (czwartek). Ponadto zaległy raport za I kwartał powinien w poniedziałek jeszcze opublikować GetBack. Póki co spływające wstępne wyniki nie budzą szczególnie dużych emocji. A na pewno nie oddziałują one na zachowanie innych spółek z tej samej branży. W ostatnim czasie wynikami pochwaliła się m.in. Bogdanka (dziś +0,4 proc.), Ergis (-1,3 proc.), Komputronik (-2,6 proc.) i Esotiq & Henderson (+0,9 proc.).

W drugiej połowie dnia nastroje w Warszawie mogą nieco się pogorszyć. Obecne zachowanie kontraktów na amerykańskie indeksy wskazuje, że istnieje ryzyko realizacji zysków na Wall Street w dniu dzisiejszym. To natomiast powinno zepchnąć w dół również warszawskie indeksy.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, kghm, PKNOrlen, Polimexms, qumak)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR