Spadki na Wall Street napędziły stracha inwestorom, w grze Rafako i Ten Square Games

Omawiane walory: , , ,
Czerwony początek piątkowej sesji na europejskich parkietach to efekt wczorajszej - momentami groźnie wyglądającej - wyprzedaży akcji na amerykańskiej giełdzie. Główne indeksy w Londynie, Paryżu, Warszawie i we Frankfurcie powoli odrabiają poranne straty.
mapa,rynku,giełda

Źródło: ATTrader

Czwartkowe załamanie amerykańskich indeksów przez chwilę wyglądało groźnie. S&P500 w zaledwie pół godziny spadł z 0 proc. do -1,3 proc. Na szczęście w drugiej części sesji inwestorom z Wall Street udało się odrobić większość strat. Ostatecznie DJIA zakończył dzień spadkiem o 0,44 proc. S&P500 o 0,38 proc., a Nasdaq o 0,67 proc. Niemniej, pokaz siły podaży napędził stracha graczom w Europie. Nad giełdami ciąż wiszą obawy związane z koronawirusem. Temat ten spycha na dalszy plan nawet lepsze od prognoz wstępne odczyty lutowych indeksów PMI dla największych europejskich gospodarek.

Umiarkowane spadki mają miejsce również na giełdzie przy ulicy Książęcej w Warszawie. W południe na wartości traciły akcje 44 proc. wszystkich notowanych spółek, podczas gdy zyskiwały 34 proc. z nich. To prowokowało niewielkie cofnięcie na indeksach. WIG20, który rozpoczął dzień dość słabo, bo od spadku krótko po otwarciu do 2.084 pkt., miał wartość 2.097 pkt. (-0,1 proc.), mWIG40 4.069 pkt. (+0,06 proc.), a sWIG80 13.128 pkt. (-0,06 proc.).

W piątek, pomimo że temat koronawirusa, czy opublikowane rano przez GUS styczniowe dane o sprzedaży detalicznej (5,7 proc. r/r) i produkcji budowlano-montażowej (6,5 proc. r/r), mogły być potencjalnym impulsem do zmian, uwaga inwestorów koncentrowała się przede wszystkim na tematach spółkowych. Pomijając odreagowanie ostatniej przeceny na akcjach Bogdanki (+2,4 proc.), JSW (+0,4 proc.) i koncernów energetycznych (WIG-Energia +1,1 proc.), w grze były przede wszystkim gamingowe spółki CD Projekt i Ten Square Games, a także Rafako.

>> Zobacz także: Co dalej z kursami akcji Bogdanki i JSW [analiza techniczna]

CD Projekt przypomniał inwestorom, jak zarabia na grach. Spółka poinformowała, że skumulowane przychody ze sprzedaży trzeciej części gry „Wiedzmin” na platformie Steam przekroczyły 50 mln dolarów. Tym samym studio skorzysta z najniższej prowizji na Steam. Inwestorzy zareagowali na to kupnem akcji, które w południe drożały o 1,3 proc. do 332,80 zł, pozostając o krok od niedawnego historycznego rekordy na poziomie 336 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wzrosty kontynuuje kurs akcji Ten Square Games, rosnąc dziś aż o 8,7 proc. do 293 zł i wyznaczając nowe historyczne maksima. Tu mamy analogiczną sytuację jak z CD Projektem, w przypadku którego najpierw wyobraźnię rozpalał „Wiedźmin”, a teraz przygotowywany „Cyberpunk 2077”, podczas gdy dla Ten Square Games taką grą jest „Fishing Clash”. Tylko w IV kwartale 2019 roku wygenerowała ona spółce 67,7 mln zł przychodów, co stanowiło 86 proc. wszystkich jej przychodów.

Dobry dzień mają również akcjonariusze Ryvu Therapeutics. Akcje drożeją o 2 proc. do 50 zł, po tym jak spółka poinformowała o zawarciu umowy z NCBR o dofinansowaniu projektu onkologicznego kwotą 32,76 mln zł.

Akcje Rafako tanieją o 5,9 proc. do 0,667 zł, wyznaczając krótko po otwarciu historyczny dołek na 0,591 zł. Przyczyną wyprzedaży są wyniki finansowe. W całym 2019 roku spółka zanotowała stratę netto wysokości 217,2 mln zł, podczas gdy rok 2018 zamknęła zyskiem na poziomie 4,3 mln zł. Strata miała miejsce pomimo, że jej przychody wzrosły o 49 proc. do 958,1 mln zł.

Druga połowa sesji na GPW tradycyjnie już będzie uzależniona od nastrojów na rynkach globalnych. W tym przede wszystkim od zachowania Wall Street. A potencjalny wpływ na nie mogą jeszcze mieć publikowane o godzinie 15:45 wstępne odczyty lutowych indeksów PMI dla USA. Istnieje pewna szansa, że wzorem Europy te dane pozytywnie zaskoczą. Tym samym nie jest wykluczone, że warszawskie indeksy ostatecznie zamkną dzisiejszą sesję po zielonej stronie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, rafako, RYVU, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt przekazał 4 mln zł na walkę z koronawirusem

  Producent gier o przygodach Wiedźmina dołączył do grona firm wspierających walkę z koronawirusem. CD Projekt, akcjonariusze i zarząd za pośrednictwem WOŚP sfinansują zakup sprzętu medycznego za 4 mln zł.

 • Ten Square Games nie podjął decyzji ws. dywidendy, chce skupić się m.in. na M&A

  Zarząd Ten Square Games nie podjął decyzję w sprawie rekomendowania wypłaty dywidendy za 2019 r. i nie wyklucza pozostawienia środków w spółce, poinformował wiceprezes Arkadiusz Pernal.

 • Giełdy łapią oddech, w grze LPP i spółki gamingowe

  Zazieleniło się we wtorek na warszawskiej giełdzie. Pomagają mocne wzrosty na europejskich parkietach i nadzieje na silne korekcyjne odbicie na Wall Street, ale też informacje ze spółek. Wszystko wskazuje na to, że wtorkowa sesja zakończy się mocnymi wzrostami na GPW.

 • Ten Square Games miał ponad 76 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Ten Square Games odnotował 76,39 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 36,47 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR