Wiedźmin 3 rozbił bank na Steamie. CD Projekt zapłaci niższą prowizję

Omawiane walory:
Przychody ze sprzedaży Wiedźmina 3 na Steamie przekroczyły 50 mln dolarów, a to oznacza, że od dzisiaj CD Projekt korzysta z najniższej możliwej prowizji na Steam. Do kasy studia z każdej sprzedanej kopii Wiedźmina 3 trafi aż 80 proc. ceny gry.
cdprojekt,steam,wiedzmin

CD Projekt jest pierwszym polskim producentem gier, który skorzysta z najniższej prowizji na platformie Steam (Fot: CD Projekt)

CD Projekt kolejny raz pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. W czwartek wieczorem dział relacji inwestorskich spółki poinformował, że przychody z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon przebiły 50 mln dolarów. Dla akcjonariuszy CD Projektu to coś więcej niż ciekawostka. To przepustka do wyższych zysków. Pokonując barierę 50 mln zł warszawskie studio otrzymało najniższą możliwą prowizję od Steam. Zamiast dotychczasowych 75 proc., CD Projekt zgarnie aż 80 proc. przychodu z każdej sprzedanej kopii gry.

>> Magiczna data – omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za III kw. 2019 r.

Valve Corporation, właściciel największego na świecie sklepu z cyfrową rozrywką pod koniec 2018 roku zmienił politykę prowizyjną i odszedł od sztywnej stawki 30 proc. Obecnie wysokość prowizji uzależniona jest od wysokości sprzedaży. Jeśli przychody z gry nie przekraczają 10 mln USD, Steam pobiera 30 proc. Powyżej 10 mln USD, prowizja sklepu maleje do 25 proc., a w wypadku hitów, których sprzedaż przekracza 50 mln USD, stawka wynosi już tylko 20 proc. System ma na celu premiowanie i przyciąganie dużych i kasowych produkcji. Nota bene, Valve zmienił politykę po tym, jak kilku światowych producentów pominęło Steam przy dystrybucji swoich gier.

200 mln zł w niecałe półtora roku

Wynik robi wrażenie, szczególnie że mowa o grze, która swoją premierę miała maju w 2015 roku! CD Projekt jest pierwszym polskim producentem gier, który skorzysta z najniższej prowizji na platformie Steam. Wśród giełdowych spółek jedynie 11 bit studios pochwaliło się przekroczeniem progu 10 mln dolarów w wypadku Frostpunka.

Wiedźmin 3: Dziki Gon to na tę chwilę największy hit studia (Cyberpunk 2077 czeka na swoja kolej). Gra zebrała rekordową liczbę nagród, a w ubiegłym roku została też najwyżej ocenianą produkcją w historii wszystkich platform (według ocen graczy na Metacritic). W tyle zostały hity wyprodukowane przez takich gigantów jak Rockstar, Sony, Nintendo czy Valve.

Wiedźmin 3, mimo upływu czasu, wciąż świetnie się sprzedaje. Gra na ubiegłorocznych wyprzedażach na Steam za każdym razem łapała się na pierwszą stronę bestsellerów Steam. W ostatnim czasie swoją cegiełkę do popularności gry mógł dołożyć serial Netfliksa, bazujący na prozie Andrzeja Sapkowskiego.

Akcjonariusze CD Projektu mają co świętować. Dzień wcześniej ich spółka pod względem kapitalizacji wyprzedziła Orlen i stała się trzecią największą firmą na warszawskiej GPW. W czwartek na zamknięciu sesji jeden walor CD Projektu wyceniono na 328,50 zł, a całą firmę na 31,58 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR