Spadki w ślad za Wall Street, w grze spółki energetyczne i Kruk

Omawiane walory: , , , , ,

Giełda w Warszawie próbuje odrabiać straty po porannym ciosie zadanym przez Wall Street. Nie ma pewności, czy to się uda. Jednak stosunkowo ograniczona skala spadów pokazuje, że rodzimi inwestorzy nie tracą nadziei na udany grudzień na giełdzie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

We wtorek na Wall Street polała się krew: indeks DJIA spadł o 3,1 proc., S&P500 o 3,24 proc. a Nasdaq Composite stracił aż 3,8 proc. Wczorajsza wyprzedaż okazała przysłowiowym kubłem zimniej wody wylanym na rozgrzane (w ostatnich dniach) głowy rodzimych inwestorów. Kubłem wody, który może wyjść im tylko na dobre. Wprowadza bowiem element niepewności, przez co giełda uniknie szybkiej szarży byków i grudniowe wzrosty (bo to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz na ten miesiąc) będą miały bardziej racjonalny i stabilny charakter.

O godzinie 11:40 indeks WIG20 miał wartość 2.324,47 pkt., cofając się o 0,87 proc. wobec wtorkowego zamknięcia. Rano te spadki były znacznie większe, sprowadzając indeks do 2.296 pkt. Podobną próbę odrabiania strat z pierwszych minut notowań można też zaobserwować w wypadku pozostałych indeksów. Po prawie trzech godzinach handlu WIG testował poziom 59.093 pkt. (-0,78 proc.), mWIG40 cofnął się do 4.037 pkt. (-0,55 proc.), a sWIG80 do 10.980 pkt. (-0,16 proc.).

Ta wstrzemięźliwość inwestorów z GPW w gwałtownym wyprzedawaniu akcji nie zaskakuje. Tak naprawdę wczoraj nie wydarzyło się nic, co istotnie podważyło by nadzieje na grudniowe wzrosty.

Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Widmo eskalacji wojen handlowych po ustaleniach prezydentów USA i Chin w Argentynie pozostaje odsunięte. Co więcej, rozpoczęły się nawet rozmowy handlowe, co może dawać dodatkową nadzieję na przyszłe porozumienie. Retoryka Fed stała się mniej jastrzębia. Październikowo-listopadowy spadek cen ropy nie tylko obniży inflację, ale też zapewne lekko wesprze światową gospodarkę. Dalej też można mieć nadzieję na analogiczne zachowanie Wall Street, jak po spadkach z przełomu stycznia i lutego. No i sama końcówka roku również sprzyja wzrostom cen akcji.

Mając to wszystko na uwadze, nie można wykluczać, że do końca sesji warszawskie indeksy zdołają jeszcze odrobić część strat. Szczególnie, że dziś już nic istotnego się nie wydarzy. Po tym jak rano została opublikowana seria usługowych indeksów PMI dla wybranych europejskich gospodarek, popołudniowy kalendarz jest praktycznie pusty. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne z USA zostały przeniesione na czwartek w związku z żałobą po śmierci prezydenta Busha. Nie ma też sesji na Wall Street. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) tradycyjnie natomiast nie wzbudzi emocji, bo nie tylko nie przyniesie ono zmiany stóp procentowych (główna stopa w Polsce kształtuje się na poziomie 1,5 proc.), ale i retoryki Rady. Stąd nie zmienią się rynkowe oczekiwania odnośnie ścieżki zmian stóp w przyszłości. A dopiero to mogłoby mieć jakiś wpływ chociażby na sektor bankowy.

Dziś indeksowi WIG20 w największym stopniu ciąży właśnie wspomniany sektor bankowy. To spadek PKO BP i Pekao po 1,1 proc., wsparte przeceną PZU o 1,4 proc. (humory psuje kara nałożona przez KNF) i CD Projektu o 3,4 proc. (korekta mocnej zwyżki z poniedziałku), w głównej mierze ciągnie indeks w dół.

Tanieją również akcje Orlenu. Za jedną trzeba zapłacić 108,65 zł, czyli o 0,2 proc. mniej niż wczoraj. Inwestorzy tym samym zignorowali ostatnie dobre wiadomości ze spółki o wzroście marż w listopadzie. Modelowa marża downstream wyniosła 14 dolarów na baryłce i była o 25 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 22 proc. wyższa niż w listopadzie 2017 roku. Modelowa marża rafineryjna z dyferencjałem wyniosła 7,1 dolara, co oznacza wzrost o 39 proc. w relacji miesięcznej i o prawie 5 proc. w relacji rocznej. Modelowa marża petrochemiczna ukształtowała się w listopadzie na poziomie 970 euro za tonę, czyli była o 14,5 proc. wyższa niż w październiku i o 10,8 proc. wyższa niż przed rokiem.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Przed południem na plusach notowane były tylko cztery spółki z WIG20. W tym trzy koncerny energetyczne. Była to Energa (+1,9 proc.), PGE (+0,8 proc.), Tauron (+1,6 proc.) i Orange (+2,3 proc.).

Kruk zostaje na GPW z nową strategią do 2024 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Dalekosiężne, bo 6-letnie plany spółki Kruk, zakładające m.in. wypracowanie 700 mln zł zysku netto w 2024 roku (w 2017 było to 295 mln zł, a w tym roku może to być 366 mln zł), a także dalsze pozostanie na giełdzie, nie wzbudziły entuzjazmu wśród inwestorów. Kruk, jak większość spółek, spada dziś pod ciężarem pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych. Za jedną akcję trzeba zapłacić 172,80 zł. To o 2,4 proc. mniej niż wczoraj. Rano akcje te były jeszcze tańsze i kosztowały 168,20 zł, czyli były zaledwie o 3 zł tańsze niż w dołu w listopadzie, gdy ich notowania znalazły się najniżej od ponad 2,5 roku. Od początku roku Kruk potaniał o prawie 1/3.

Pewnym zaskoczeniem może za to być zachowanie Work Service. Kurs akcji rośnie o 6,6 proc. do 0,97 zł pomimo, że spółka poinformowała, iż nie wykupiła obligacji serii T o wartości 12,85 mln zł. Być może za dobrą monetę inwestorzy wzięli to, że spółka rozmawia z obligatariuszami odnośnie przesunięcia terminu wykupu zarówno wspomnianej serii obligacji, jak jeszcze dwóch innych. Rozmowy mają zakończyć się do 14 grudnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, Kruk, PGE, PKNOrlen, TAURONPE, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • DataWalk wdroży w Orlenie platformę wspierającą przeciwdziałanie nadużyciom

  DataWalk podpisał z Orlenem umowę, której celem jest sprzedaż i wdrożenie licencji wieczystej oraz pełne produkcyjne wykorzystanie platformy DataWalk w zakresie związanym z przeciwdziałaniem nadużyciom. Kurs akcji rośnie dziś o ponad 11 proc.

 • Orlen rusza z ekspansją na kraje bałtyckie

  Pod koniec stycznia br. Orlen Lietuva uruchomił w Poniewieżu pierwszą nową stację paliw Orlen na Litwie od 12 lat, dzięki czemu litewska sieć koncernu wzrosła do 26 placówek. Docelowo, w ciągu kilku lat, koncern chciałby posiadać w tym kraju sieć liczącą 70-80 obiektów. Pod kątem możliwości akwizycyjnych spółka obserwuje rynki Łotwy i Estonii.

 • Sasin: W Ostrołękę C zaangażowano 912 mln zł w kapitale i 235 mln zł w pożyczkach W realizację inwestycji w Elektrownię Ostrołęka C zaangażowano dotychczas 912,5 mln zł jako kapitał własny spółki celowej, należącej do Energi i Enei, oraz 235 mln zł w wypłaconych łącznie spółce pożyczkach, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
 • Sesja pod znakiem Ostrołęki i odczytów makro, w grze Kruk, Enea i Energa Zawieszenie finansowania Ostrołęki (prawie) wszystkich ucieszyło, stając się tematem dnia na warszawskiej giełdzie. W drugiej jego połowie jednak pierwszoplanową rolę mogę odegrać już dane z USA. To one najprawdopodobniej zdecydują o tym, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać tydzień.
 • Akcje Enei, Energi i Orlenu drożeją po zawieszeniu kontrowersyjnej inwestycji w Ostrołęce

  Państwowe koncerny energetyczne zawiesiły finansowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce, a inwestorzy odetchnęli z ulgą. W piątek rano akcje Enei i Energi drożeją o kilka procent. Traci z kolei Torpol, który obok GE Power i Alstom Power Systems jest jednym z wykonawców inwestycji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR