Spółki energetyczne chcą drastycznej podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych

Omawiane walory: , , ,

Spółki obrotu należące do grup energetycznych złożyły wnioski o dwucyfrowe wzrosty cen energii w taryfie dla gospodarstw domowych (taryfy G), wynika z informacji "Rzeczpospolitej" i "Dziennika Gazety Prawnej".

(Fot. PGE)

Urząd Regulacji Energetyki (URE) potwierdził otrzymanie wniosków taryfowych od sprzedawców z urzędu – spółek obrotu należących do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Enei, Energi i Taurona Polskiej Energii. Urząd nie ujawnia jednak informacji o szczegółach wniosków.

– Odpowiedzi […] o ewentualną skalę podwyżki odmówiły także spółki energetyczne. Z naszych informacji wynika jednak, że każda z nich prosiła o dwucyfrowy wzrost stawki za sprzedaż energii w przyszłym roku. Rozpiętość była spora – od rzędu wielkości 20 proc. do 40 proc. – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Z kolei z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że wnioskowane podwyżki sięgają 30 proc.

– O najwyższe podwyżki wnioskują te spółki, które dużo więcej energii sprzedają do klientów niż są w stanie same wyprodukować – czytamy w gazecie.

W październiku minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że ceny energii dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w przyszłym roku co najwyżej o 5 proc. Ministerstwo Energii planuje przygotowanie programu wsparcia dla obywateli i odbiorców przemysłowych, który ma być gotowy do końca roku. W innej wypowiedzi minister zaznaczył, że „polskie rodziny, których roczny dochód mieści się w pierwszym progu podatkowym, nie będą płacić wyższych rachunków za prąd dostarczony w 2019 roku w porównaniu z rokiem 2018”.

We wrześniu prezes URE mówił, że jego urząd może „przechylić szale” na rzecz przedsiębiorstw energetycznych przy rozpatrywaniu wniosków taryfowych w związku z wysokimi cenami uprawnień do emisji CO2.

Akcje spółek idą w górę

Ceny akcji spółek energetycznych wciąż rosną. Kurs PGE co prawda dziś (19 listopada) w południe spada prawie 0,5 proc. osiągając cenę 12,12 zł za akcję, ale jeszcze tydzień temu cena za walor wynosiła 11,08 zł. Kurs akcji Enei dziś rośnie o 3,6 proc. osiągając cenę 10,36 zł za papier, w porównaniu do ubiegłotygodniowego 8,77 zł za walor. Podobnie sprawa wygląda na kursie akcji Energi. W ubiegłym tygodniu za jedną akcję trzeba było zapłacić 8,31 zł, dziś cena wynosi już 9,03 zł, a kurs akcji idzie w górę o 2,5 proc. Podobnie sprawa wgląda w wypadku Tauron PE. Dziś za jedną akcję trzeba zapłacić 2,15 zł, natomiast w ubiegłym tygodniu cena za walor wynosiła 1,87 zł. Kurs akcji Taurona rośnie dziś o 4,37 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR