Srebrna hossa winduje KGHM, gorąco także na Allegro i CD Projekcie

Omawiane walory: , , ,

Szaleństwo na srebrze winduje kurs akcji KGHM-u, stanowiąc skuteczną przeciwwagę dla taniejących akcji Allegro. Po otwarciu galerii handlowych rośnie kurs CCC. Dobre nastroje dodatkowo wspiera lepszy od prognoz odczyt indeksu PMI dla rodzimego przemysłu.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

W dobrych nastrojach inwestorzy rozpoczęli pierwszą lutową sesję na warszawskiej giełdzie. To w głównej mierze duża zasługa mocnych wzrostów na rynku srebra i rosnących europejskich indeksów. Pomaga również opublikowany rano, lepszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu. W styczniu indeks ten wzrósł do 51,9 pkt. z 51,7 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 51,3 pkt.

Po dwóch godzinach handlu drożały akcje 45,5 proc. spółek notowanych przy ulicy Książęcej, podczas gdy taniały walory 37,7 proc. z nich. Indeks WIG20, który styczeń zamknął spadkiem o 1,81 proc., rósł o 0,55 proc. do 1.958 pkt. W tym samym czasie WIG zyskiwał 0,43 proc., mWIG40 0,05 proc., a sWIG80 0,18 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Tematem numer jeden na rynkach finansowych jest rajd na rynku srebra. Ceny tego kruszcu wystrzeliły o 10,7 proc., atakując maksima z sierpnia ub.r. Srebro znalazło się w centrum uwagi po tym jak zainteresowała się nim grupa inwestorów z Reddita, która wcześniej windowała kurs spółki GameStop, grając przeciwko funduszom. Aczkolwiek same wzrosty srebra nie są zaskoczeniem. Surowcowa hossa i spodziewane w tym roku mocne odbicie w światowej gospodarce już dawno wskazywało na wzrosty notowań srebra powyżej 30 dolarów.

Na „srebrnym rajdzie” korzysta KGHM, który jest jednym z największych na świecie producentów tego kruszcu. Akcje spółki drożeją o 3,61 proc. do 195,20 zł, przejściowo zahaczając już o poziom 201,70 zł. Jeżeli w najbliższych dniach nie rozpocznie się mocna korekta na rynku miedzi, to wzrosty cen srebra powyżej 30 dolarów mogą ponownie wywindować kurs akcji do styczniowych maksimów na poziomie 221 zł.

>> Zobacz także: DM BOŚ podwyższył cenę docelową akcji KGHM-u do 240 zł

KGHM w znaczący sposób przyczynia się do zwyżki indeksu blue chipów. Drugą spółką z największym wkładem we wzrosty jest PKN Orlen, którego akcje drożeją o 1,75 proc. do 57 zł. Największą dzienną stopą zwrotu wśród blue chipów może pochwalić się JSW, którego akcje drożeją o 5,38 proc. do 33,52 zł.

Mocno, bo o 4,93 proc. do 86,78 zł, rosną też akcje CCC. W tym przypadku pretekstem jest otwarcie od dziś sklepów w galeriach handlowych w całej Polsce, po tym jak rząd zniósł związane z tym zakazy. Wzrosty WIG20 byłby jeszcze większe gdyby nie Allegro.

Akcje Allegro tracą 1,9 proc. i za jedną trzeba zapłacić 72 zł. Niezmiennie ciężarem dla kursu jest Amazon. Po tym jak światowy gigant ogłosił wejście na polski rynek i otworzenie sklepu Amazon.pl, teraz inwestorzy dowiedzieli się o podpisaniu przez Amazon 5-letniego kontraktu z InPostem na dostawę paczek do paczkomatów.

Emocji nie brakuje także na akcjach CD ProjektuW pierwszych minutach notowania producenta gier traciły nawet kilka procent. W dołku za jeden walor płacono 291,70 zł. Poranny zjazd to efekt informacji o nowym pozwie zbiorowym złożonym w USA przeciwko spółce i właścicielowi platformy Steam. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że pomimo tych negatywnych informacji i gwałtownej przeceny z piątku, notowania nie tylko odrobiły spadki, ale tez wyszły na niewielki plus. Obecnie za jeden walor CD Projektu trzeba zapłacić 306,50 zł (+0,5 proc.).

Losy dzisiejszej sesji, pomimo porannej przewagi kupujących zarówno w Warszawie, jak i na innych giełdach europejskich, nie są jeszcze do końca przesądzone. Wiele będzie zależało od tego w jakich nastrojach rozpoczną miesiąc indeksy na Wall Street. W kolejnych dniach natomiast o nastrojach będzie decydował miks wyników spółek (zarówno na Wall Street, jak i na GPW), danych makroekonomicznych (przede wszystkim rynek pracy w USA) i doniesień nt. pandemii koronawirusa i tempa szczepień.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, ccc, CDPROJEKT, kghm)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR