Strach przed inflacją pretekstem do realizacji zysków, w grze Huuuge i Kool2Play

Omawiane walory: , , ,

Narastające obawy przed wybuchem inflacji, czego emanacją są szybujące w ostatnim czasie rentowności długu, psują nastroje na europejskich giełdach. W tym również na GPW. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy są pod kreską.

Mapa rynku: Źródło: ATTrader.pl

Rentowności 10-letnich obligacji USA dobiły dziś do 1,387 proc. i były najwyższe od lutego 2020 roku. Wielomiesięczne rekordy są też udziałem długu innych państw. W przypadku polskich 10-latek taka sytuacja wprawdzie nie ma miejsca, ale i tu rentowność od początku roku podskoczyła z okoli 1,15 proc. do 1,36 proc. obecnie.

Sytuacja na rynku długu jest pochodną narastającego przekonania, częściowo już potwierdzonego w danych makroekonomicznych, że po uporaniu się z pandemią wiele krajów doświadczy podwyższonej inflacji, jako konsekwencji ultraluźnej polityki monetarnej i rządowych programów wsparcia. W dłuższym okresie inflacja oczywiście oznacza, że wzrost gospodarczy znacząco przyspieszy, ale w krótkim inwestorzy obawiają się wcześniejszej niż dotychczas zakładali normalizacji polityki monetarnej przez banki centralne. Zupełnie niesłusznie, ale jako pretekst do korekty na giełdach to działa.

Dziś taka fala realizacji zysków wywołana obawami inflacyjnymi przelewa się przez prawie wszystkie europejskie giełdy. Warszawski parkiet nie jest wyjątkiem. W południe na czerwono świeciły wszystkie tutejsze indeksy, a pod kreską było notowanych 52,5 proc. spółek, podczas gdy drożały akcje 32,8 proc. z nich. Indeks WIG20 spadał o 0,74 proc. do 1.970 pkt., WIG cofał się o 0,65 proc. mWIG40 o 0,48 proc., a sWIG80 o 0,25 proc.

W gronie 20 największych spółek najmocniej pozytywnie wyróżnia się KGHM, którego akcje drożeją o 1,54 proc. do 210,70 zł. Największy negatywny wpływ na indeks ma natomiast PKO BP (30,16 zł; -1,63 proc.) i PKN Orlen (59,54 zł; -1,88 proc.).

Dziś jednak dużo więcej dzieje się w drugiej linii. W dalszym ciągu powodów do zadowolenia nie mają akcjonariusze gamingowej spółki Huuuge, która na warszawskim parkiecie zadebiutowała w piątek. Pomimo bardzo dużego zainteresowania ofertą, która zakończyła się 96 proc. redukcją zapisów dla inwestorów indywidulanych, akcje drugą kolejną sesję tanieją. Dziś za jedną trzeba zapłacić 47,05 zł, czyli o 4,95 proc. mniej niż w piątek na zamknięciu, gdy po dużych wahaniach zakończyły one dzień spadkiem o 1 proc.

Uczucia rozczarowania nie znają za to akcjonariusze gamingowej spółki Kool2Play, która dziś zadebiutowała na NewConnect. Na debiucie walory te podrożały do 26 zł. W ofercie prywatnej, która przeprowadzona została jeszcze w wakacje, akcje te sprzedawano po 14 zł.

Udaną sesję mają też posiadacze akcji 11 bit studios. Drożeją one o 2,5 proc. do 574 zł. Pomogła podtrzymana rekomendacja „kupuj” przez analityków Domu Maklerskiego BOŚ, przy jednoczesnym podwyższeniu ceny docelowej do 654 zł z 437,90 zł.

W centrum uwagi znalazła się też inna spółka gamingowa – Games Operators. Spółka poinformowała, że od debiutu gry „Rustler” w czwartek 18 lutego sprzedała jej 6,5 tys. kopii na platformie Steam, a „outstanding wishlist” wynosi 119 tys. Wydawca przyznaje, że gra spotkała się z mieszanym odbiorem graczy. Dość jednoznacza za to jest reakcja giełdy. Akcje Games Operators tanieją dziś o 10,2 proc. do 22 zł i są najtańsze od pierwszych dni stycznia.

Gorąco jest też na wielu innych spółkach. Skaner „gorących spółek” z strony StockWatch.pl każe zwrócić uwagę na firmy: Resbud (+19,77 proc.), Groclin (+10,5 proc.), BIK (+10,48 proc.), Mabion (+10,08 proc.), IPO Doradztwo Kapitałowe (+9,43 proc.), Elektrobudowa (-20,19 proc.), mPay (-14,67 proc.), InterFarMed (-5,66 proc.) i Capital Park (-5,48 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, gameops, Huuuge, Kool2Play)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR