Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil

Omawiane walory: , , , , ,

Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.

 enter, sanwil, skotan, r22, mirbud, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Nadzieje na pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz zamiar utworzenia wartego 500 miliardów euro europejskiego Funduszu Odbudowy, który będzie wspierał kraje i regiony najbardziej dotknięte pandemią, tchnęły nową nadzieję w rynki akcji, windując mocno w górę giełdowe indeksy. Po silnych poniedziałkowych wzrostach, dziś rano chęć do kupna akcji jest nieco mniejsza, ale nastroje wciąż są pozytywne, co może być dobrą wróżbą na cały dzień.

Sesja w Warszawie rozpoczęła się od wyraźnych wzrostów indeksów. WIG20, który poniedziałek zamknął zwyżką o 4,23 proc. do 1.639 pkt., wystartował dziś od poziomu 1.651 pkt. (+0,73 proc.), szybko atakując 1.658 pkt., skąd rozpoczęła się poranna realizacja zysków, która sprowadziła go później do 1.629 pkt. (-0,6 proc.).

Nie była to zresztą przypadłość tylko jego. W podobny sposób poranne zyski oddawały inne europejskie indeksy, w tym francuski CAC40 i niemiecki DAX, które również miały za sobą mocne wzrosty wczoraj. I podobnie jak w przypadku naszego indeksu dużych spółek, to poranne cofnięcie jeszcze nic nie znaczyło, a strona popytowa miała w ręku wszelkie argumenty, żeby wygrać w dniu dzisiejszym. Szczególnie, że w kalendarzu brakowało danych, które mogłyby wystraszyć inwestorów, a przedstawiciele Fed z Jerome Powellem na czele, którzy mieli wypowiedzieć się publicznie w drugiej połowie dnia, ostatnio raczej starali się wspierać swoimi wypowiedziami nastroje na rynkach.

Po 1,5 godzinie handlu indeks dużych spółek, w którym dokładnie taniały akcje 13 spółek, a drożały walory 7 firm, spadał o 0,51 proc. do 1.630 pkt. W tym samym czasie WIG miał wartość 45.753 pkt. (-0,26 proc.), mWIG40 3.228 pkt. (+0,2 proc.), a sWIG80 12.007 pkt. (+0,46 proc.). Ten ostatni, wspinając się rano do 12.062 pkt., znalazł się na najwyższym poziomie od pierwszej dekady marca, rosnąc już od dołka sprzed dwóch miesięcy o 32,7 proc. Dalej też sytuacja na wykresie sWIG80 jest najlepsza ze wszystkich warszawskich indeksów. W odróżnieniu od pozostałych, które od Wielkanocy tkwią w trendach bocznych, co wbrew ostatniej poprawie nastrojów, na gruncie analizy technicznej raczej zwiastuje koniec zainicjowanej wzrostowej korekty niż przystanek w dalszych wzrostach, sWIG80 wciąż ma szansę wrócić do lutowego szczytu (13.192 pkt.).

SWIG80,wykres

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na fali porannego optymizmu akcje CD Projektu zostały wywindowane na nowe historyczne rekordy (389 zł), ale później inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. W tej fazie notowań blue chipy zachowywały się stosunkowo spokojnie. Przez co najmocniej tracące w WIG20 akcje Santander Bank Polska taniały tylko o 1,6 proc., a będący liderem wzrostów Tauron Polska Energia rósł o 1,2 proc. Znacznie więcej działo się na małych i średnich spółkach.

Akcje Enter Air drożeją o 6,1 proc. do 28 zł na fali nadziei związanych z odmrażaniem gospodarek i przywróceniem normalnego ruchu lotniczego, co dziś podnosi również notowania innych linii lotniczych w Europie.

Wcześniejsze wzrosty kontynuują Sanwil (+14,4 proc.) i Skotan (+18,5 proc.), co plasuje obie spółki w czołówce gorących wzrostów na GPW.

gorace,wzrosty,gpw

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Notowania R22 spadają o 4,7 proc. do 30,50 zł w reakcji na opublikowane wyniki. W III kwartale roku obrotowego 2019/2020 spółka zarobiła 3,89 mln zł netto. Zysk operacyjny sięgnął 9,41 mln zł, a przychody ukształtowały się na poziomie 49,49 mln zł. We wszystkich trzech przypadkach były to wyniki lepsze niż przed rokiem, ale też były one zdyskontowane przez inwestorów.

Mirbud, po wczorajszym „dywidendowym rajdzie” o 23,3 proc., dziś koryguje ten ruch i tanieje o 6,3 proc. do 1,19 zł. Sytuacja na wykresie jednak pozostaje dobra, sugerując możliwość powrotu wzrostów kursu w kolejnych dniach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, ENTER, Mirbud, R22, sanwil, skotan, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR