To był słaby rok dla GPW, CD Projekt jedną z nielicznych gwiazd

Omawiane walory: ,

To był słaby rok dla GPW. Nie pierwszy i niestety nie ostatni. Szczególnie dla największych spółek. Podczas gdy indeksy na Wall Street, pomimo obaw związanych z wojami handlowymi i spadkiem zysków spółek, systematycznie poprawiały swoje rekordy, WIG20 prawdopodobnie zamknie rok spadkiem o 5 proc., a WIG nieco powyżej zera. Na szczęście były takie spółki jak CD Projekt, które dały inwestorom sporo zarobić.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Ostatnia w 2019 roku sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie upływa pod znakiem niewielkich wzrostów indeksów. O godzinie 11:32 indeks WIG20 rósł o 0,27 proc. do 2155,54 pkt., ciągnięty w górę głownie przez próbujący poprawić swój historyczny rekord kurs akcji CD Projektu (282,20 zł; +1,6 proc.) oraz drożejące o 0,8 proc. do 34,82 zł akcje PKO BP. W tym samym czasie WIG testował poziom 58032,27 pkt. (+0,27 proc.), mWIG40 3928,85 pkt.  (+0,34 proc.), a sWIG80 12023,69 pkt. (+0,34 proc.). Przed południem w Warszawie więcej akcji też drożało niż taniało. Rosły kursy łącznie 38,7 proc. wszystkich notowanych spółek, podczas gdy 33,4 proc. spadały. W efekcie rodzima giełda pozytywnie wyróżniała się na tle europejskich parkietów, gdzie w większości przypadków indeksy dziś przybrały czerwony kolor (np. DAX -0,6 proc.; CAC40 -0,3 proc.). To jednak sytuacja dość wyjątkowa, bo kończący się 2019 rok nie był dla polskich inwestorów udany.

Na tę chwilę z dwudziestu warszawskich blue chipów rok spadkiem kursu zamyka aż 13 spółek. Najmocniej potaniały walory JSW, które od początku roku straciły około 67 proc., spadając drugi kolejny rok i obecnie znajdują się na poziomach najniższych od połowy 2016 roku. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że w październiku przecena JSW się zatrzymała. Od tego momentu kurs jest w trendzie bocznym, a z każdym tygodniem rośnie szansa na wybicie z niego górą, co mogłoby zaowocować przyzwoitą korektą tych bardzo długich spadków. Potencjalny cel to nawet okolice 30 zł. Dziś za jedną akcję JSW trzeba zapłacić 21 zł.

W grupie 7 spółek z WIG20, które mają szansę zakończyć rok 2019 dodatnią stopą zwrotu, najwięcej dały zarobić walory CD Projektu. Od początku roku podrożały one o prawie 95 proc. i są tuż poniżej wyznaczonego w ostatni piątek nowego historycznego rekordu na poziomie 285 zł. Od ponad dekady akcje te znajdują się w trendzie wzrostowym i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby nastąpił tu jakiś nagły zwrot. Wprawdzie rynek jest wykupiony, ale wydaje się, że CD Projektowi poważna wielotygodniowa korekta nie zagraża przynajmniej do 16 kwietnia 2020 roku, czyli do premiery gry Cyberpunk 2077.

We wspomnianej grupie rosnących blue chipów znalazła się tylko jedna spółka kontrolowana przez Skarb Państwa. Był to KGHM. Koncern z Lubina, dzięki trwającym od początku października wzrostom cen miedzi na świecie i wcześniejszej zwyżce cen srebra, zdołał w październiku i na początku listopada odrobić sporą część kwietniowo-sierpniowych strat. W efekcie dziś notowany jest ponad 8 proc. powyżej ceny z końca 2018 roku, gdy rok zamknął spadkiem kursu swoich akcji.

I ten przykład z KGHM-em doskonale pokazuje to, dlaczego WIG20, a pośrednio cała warszawska giełda była tak słaba, podczas gdy np. indeksy na Wall Street systematycznie poprawiały historyczne rekordy. Aczkolwiek to nie jedyny problem (który nota bene nie zniknie w 2020 roku), z jakim borykał się polski rynek akcji. Dwa równie poważne, to fakt że duże kapitały omijały szerokim łukiem większość rynków emerging markets oraz problemy mniejszych spółek z wyraźną poprawą wyników w sytuacji mocno rosnących kosztów pracy w Polsce. Jeżeli dodamy do tego jeszcze spadające zaufanie do giełdy, jako miejsca inwestowania nadwyżek kapitału, to otrzymamy już kompletny obraz sytuacji. Oby 2020 był lepszy. Tego wszystkim Użytkownikom serwisu StockWatch.pl życzę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.

 • BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję

  Jakub  Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 29 lipca podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję. Zalecenie również zostało podwyższone z sprzedaj do trzymaj.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • CD Projekt skupił z rynku pierwsze akcje własne

  Producent gier szybko zabrał się za realizację buy backu. Już pierwszego dnia od uruchomienia programu spółka skupiła z rynku 69 tys. akcji. Średnia cena wyniosła 403,36 zł za sztukę.

 • CD Projekt rozpoczyna skup akcji własnych za ćwierć miliarda złotych

  CD Projekt rozpoczyna skup do 516.700 akcji własnych z maksymalnym limitem 500 zł za walor. Skupione w ten sposób akcje zostaną zaoferowanie osobom uprawnionym w ramach realizacji uprawnień przyznanych w ramach programu motywacyjnego. W czwartek rano kurs akcji studia rośnie dziś o 1,2 proc. do 405,80 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR