StockWatch.pl

W blokach startowych czekają prospekty 11 debiutantów

Omawiane walory: , , ,

Na rynku pierwotnym już dawno nie było takiego tłoku. Łączna wartość obecnie trwających ofert IPO przekracza 3,5 mld zł. Z ustaleń StockWatch.pl wynika, że biura maklerskie intensywnie pracują nad kontynuacją ofensywy, a na stempel Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje aktualnie aż 11 prospektów.

Warszawskie indeksy od kilku miesięcy tańczą w rytmie hossy. Pozytywne wibracje podłapał ostatnio także rynek pierwotny. Namacalnym dowodem są duże redukcje zapisów i debiuty z atrakcyjną przebitką. Dobrym przykładem jest czwartkowy debiutant Mercator Medical. Notowania PDA producenta jednorazowych rękawic medycznych rozpoczęły giełdową karierę od blisko 30-proc. wzrostu. Należy też odnotować, że akcje w ofercie publicznej sprzedano po maksymalnej cenie przedziału 11,50–13,50 zł, a redukcja zapisów w transzy inwestorów indywidualnych sięgnęła 97,68 proc.

Ważnym impulsem dla rynku pierwotnego był debiut PKP Cargo. To była w tym roku na razie największa oferta publiczna, której wartość przekroczyła 1,4 mld zł. Tu także nie obyło się bez redukcji zapisów (ponad 50 proc. w transzy drobnych), a na debiucie przebitka sięgnęła 19 proc. Wcześniej, na początku października pokaźne zyski na debiucie zapewnił chiński Peixin Group. Powody do zadowolenia mają także uczestnicy oferty dewelopera MLP Group. Pierwsza ze spółek zyskała na inauguracyjnej sesji blisko 27 proc., a druga 24 proc. Jednak obie oferty były dużo mniejsze niż PKP Cargo. >> Symulacje najważniejszych giełdowych debiutów znajdziesz tutaj.

– W mojej ocenie możemy liczyć na trwałą poprawę koniunktury na rynku pierwotnym. Poprawę nastrojów zapoczątkował udanych debiut PKP Cargo. Katalizatorem poprawy jest także trwająca od kilku miesięcy dobra koniunktura na parkiecie, która powinna nadal się utrzymywać. Widać też większą aktywność na rynku inwestorów indywidualnych. Wzrosty na giełdzie to lepszy czas dla emitentów, gdyż z racji wyższych wskaźników giełdowych mogą drożej sprzedać swoje akcje. To powinno sprawić, że w przyszłym roku należałoby oczekiwać wielu ciekawych debiutantów. – mówi Jacek Stąpała, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego Alior Banku.

Natężenie prac widać także w Komisji Papierów Wartościowych. W tym miesiącu nadzór zatwierdził już cztery prospekty emisyjne (Energa, Elemental Holding, Capital Park i Newag). Tymczasem w kolejce czekają następne spółki. Jak ustalił StockWatch.pl, w KNF na rozpatrzenie czeka 11 prospektów nowych spółek, a zawieszonych jest 23. Dla spółek obecnych na giełdzie liczby prospektów wynoszą odpowiednio 3 i 5.

Brokerzy też widzą rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem pierwotnym i już szykują kolejne oferty. Biura mają też świadomość, że ze słabymi ofertami nie ma co wychodzić do klientów. W ich opinii, w najbliższym czasie pierwsze skrzypce na tym rynku zagrają fundusze emerytalne.

– Jest popyt na solidne fundamentalnie spółki i o dobrym corporate governance. Natomiast spółki, które mają z tym problem nie będą cieszyły się zainteresowaniem. Obecne popyt ze strony OFE jest bardzo selektywny z powodu szykowanych zmian w reformie systemu emerytalnego. Podobnie selektywnie do rynku pierwotnego podchodzą inwestorzy zagraniczni, co ma związek z relatywnie wysokimi wycenami. Potencjalnie największym kupującym powinny być fundusze inwestycyjne, które notują duże napływy środków. To właśnie TFI w najbliższym czasie mogą dyktować ceny na rynku pierwotnym. Utrzymania dobrej koniunktury na rynku pierwotnym oczekiwałby do maja przyszłego roku. Na pierwszą połowę 2014 roku zaplanowane my przeprowadzenie 4-5 ofert, których wartość szacujemy w przedziale 150 mln zł – 1 mld zł. – powiedział StockWatch.pl Jacek Radziwilski, prezes UniCredit CAIB.

>> Polskie TFI już trzynasty miesiąc z rzędu notują napływ środków netto. Rekordy cenowe na rynku akcji przyciągają po prostu coraz więcej początkujących inwestorów, a to zwykle zapowiada koniec hossy. >> Trzymać czy uciekać, czyli co dalej z hossą.

Teraz języczkiem u wagi na rynku pierwotnym jest oferta Energi, która jest wyceniana według ceny maksymalnej na ponad 2,8 mld zł. Akcjonariuszem sprzedającym jest Skarb Państwa, który oferuje papiery stanowiące do 34,18 proc. istniejącego kapitału zakładowego spółki. Warto dodać, ze oferta odnotowała już pierwszy sukces. Energetyczna grupa już po jednym dniu zakończyła zapisy wśród Dużych Inwestorów Indywidualnych. Inwestorzy złożyli zapisy na liczbę akcji ponad 7 mln sztuk (5 proc. całej oferty). W efekcie Energa zakończyła przyjmowanie zapisów w tej kategorii. Nadal trwają zapisy w kategorii Inwestorów Indywidualnych, które zgodnie z harmonogramem potrwają do 2 grudnia. W tej transzy oferowanych jest do 15 proc. akcji Energi, z możliwością zwiększenia do 20 proc. Cenę maksymalną ustalono na 20 zł za walor. Debiut akcji na GPW planowany jest na około 11 grudnia.

– Jeśli chodzi o ofertę publiczną Energi to pozytywnie należy ocenić pomysł z transzą dla dużych inwestorów indywidualnych. W ten sposób Ministerstwo Skarbu Państwa wyszło naprzeciw inwestorom, którzy narzekali, że we wcześniejszych dużych ofertach nie mogli kupić więcej niż minimalny pakiet. Zakończenie zapisów we wspomnianej transzy już po pierwszym dniu może świadczyć, że oferta Energi cieszy się dużym zainteresowaniem, a inwestorzy wierzą w pozytywny debiut tej spółki. – mówi Jacek Stąpała, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego Alior Banku.

>> O szczegółach oferty i kategoriach zapisów mówił na poniedziałkowym czacie inwestorskim w StockWatch.pl Mirosław Bieliński.  >> Przebieg całego spotkania on-line z prezesem Energi znajdziesz na specjalnej stronie czatu w serwisie.

Równolegle trwa jeszcze kilka innych ofert. Do jutra inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje spółki Newag. Oferta publiczna dotyczy 21,8 mln akcji po cenie maksymalnej 19 zł. W tym tygodniu ruszyły zapisy w ofercie publicznej Capital Park. Oferta dewelopera obejmie nie więcej niż 20.955.314 walorów zwykłych na okaziciela serii C i została podzielona na transzę inwestorów instytucjonalnych i transzę inwestorów indywidualnych. Akcje oferowane mają stanowić do 20,01 proc. podwyższonego kapitału. Cenę maksymalną ustalono na 10 zł za sztukę.

W grudniu natomiast z ofertą do polskich inwestorów wystartuje Gorenje. Słoweński producent sprzętu AGD chce pozyskać ponad 44 mln EUR z oferty publicznej akcji. Część oferty będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz do zaproszonych inwestorów w Słowenii. >> Harmonogram i szczegóły oferty znajdziesz tutaj.

Ciekawostką jest także debiut Milestone Medical na NewConnect. Jest to pierwsza spółka z USA, która pozyskała kapitał i wchodzi na giełdę w Warszawie. W ofercie prywatnej 11 inwestorów instytucjonalnych nabyło 2 mln akcji spółki po cenie emisyjnej wynoszącej 4,65 zł. Nowe akcje stanowią niecałe 9,1 proc. w podwyższonym kapitale zakładowym Milestone Medical, a kapitalizacja spółki post-money stanowi ponad 100 mln zł (około 33 mln USD).

>> W piątek 22 listopada 2013 r. o godz. 13:00 zapraszamy na czat inwestorski >> z Leonardem Osserem, prezesem zarządu Milestone Medical Inc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mercator, mlpgroup, peixin, PKPCARGO, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKP Cargo miało szacunkowo 49,3 mln zł zysku netto w I połowie 2019 r.

  PKP Cargo według szacunkowych danych odnotowało 49,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I połowie 2019 r. Kurs akcji przewoźnika kolejowego spada dziś o ponad 3 proc.

 • Prezes Mercator Medical kupił akcje spółki za ok. 300 tys. zł w maju i kwietniu

  Prezes MERCATOR Medical, Wiesław Żyznowski, kupił podczas sesji giełdowych 42.612 akcji spółki po średniej cenie 5,83 zł za akcję (zakres 5,66-6,01 zł) w maju. W kwietniu było to 5.000 akcji po średniej cenie 8,51 zł (zakres 7,91-9,4 zł). Łącznie oznacza to zakup ponad 47,6 tys. akcji za 291 tys. zł. Kurs akcji spółki rośnie dziś o blisko 7 proc.

 • GPW zawiesiła obrót akcjami sześciu spółek od 7 maja

  Kolejna grupa spółek została ukarana za brak kompletnych raportów rocznych. Tym razem giełda zawiesiła obrót akcjami Sadovaya Group, PEIXIN International Group N.V., New World Resources PLC, KDM Shipping Public Limited, JJ Auto AG oraz Fenghua Soletech AG.

 • Dino mocno w dół, Tauron odbija, tąpnięcie na spółkach medycznych

  Sesja dużo ciekawsza niż mogłyby na to wskazywać wahania i zmiany indeksów. Dużo działo się nie tylko na mniejszych spółkach, gdzie "czarny poniedziałek" zaliczyły niektóre spółki z branży medycznej. Gorąco było też na blue chipach. Na nudę nie mogą narzekać zwłaszcza akcjonariusze Dino Polska i Tauronu.

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR