W drugiej połowie dnia WIG20 może spróbować odrobić straty

Omawiane walory: , ,

Od spadków indeksów rozpoczęła się środowa sesja na GPW, co wpisywało się w podobne zachowanie dużej grupy europejskich parkietów. Druga połowa dnia może jednak przynieść poprawę nastrojów, wspieraną m.in. oczekiwaniem na podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej.

peako, dino polska, vivid games, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa handlu przy ulicy Książęcej upłynęła pod znakiem spadków. Taniały zarówno duże, jak i średnie spółki. Po dwóch godzinach handlu dołączyły do nich też małe spółki, które w ostatnim czasie sprawowały się lepiej niż pozostałe. Warszawskim indeksom ciążyło przede wszystkim pogorszenie nastrojów na światowych giełdach, po tym jak po nieudanej próbie wzrostu, wczorajszą sesję amerykańskie indeksy zakończył niewielkimi spadkami.

O godzinie 12:53 indeks WIG20 cofał się o 0,42 proc. do 2.173 pkt., przejściowo schodząc już dziś o 10 pkt. niżej do poziomu 2.163 pkt. WIG tracił 0,33 proc. i testował poziom 58.921 pkt., mWIG40 spadał o 0,1 proc. do 4.070 pkt., a sWIG80, który krótko po otwarciu wspiął się do 12.533 pkt., wyznaczając nowe 1,5-roczne maksimum, cofnął się do 12.482 pkt. (-0,1 proc.).

Dzisiejsze lekkie pogorszenie nastrojów na światowych giełdach trzeba łączyć z informacją, że pomimo zaplanowanego na dziś podpisania w Waszyngtonie przez USA i Chiny porozumienia handlowego pierwszej fazy, amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do wyborów prezydenckich w 2020 roku. To rodzi obawy o konsekwencje dla gospodarki, a także o przebieg negocjacji handlowych nad całościowym porozumieniem. Niemniej jednak dzisiejsze wieczorne złożenie podpisów przed wynegocjowaną już umową, co prawdopodobnie w dużej mierze zostało już zdyskontowane, to wciąż pozytywne wydarzenie dla rynków akcji. Dlatego nie jest wykluczone, że w drugiej połowie dnia nastroje na europejskich giełdach się poprawią, a warszawskie indeksy odrobią dotychczasowe straty. Szczególnie WIG20, który tradycyjnie jest najbardziej wrażliwy na impulsy płynące ze świata.

Nastroje w drugiej połowie dnia mogą też poprawić publikowane wyniki finansowe amerykańskich banków. Przed sesją na Wall Street raporty kwartalne opublikuje Goldman Sachs i Bank of America (po sesji zrobi to natomiast Alcoa).

W środę indeksowi WIG20 w największym stopniu ciążył sektor finansowy. To przede wszystkim taniejące akcje Pekao (-1,95 proc.), PKO BP (-1,0 proc.) i PZU (-1,2 proc.) ściągały w dół indeks.

Jedyną liczącą się przeciwwagą dla nich były walory Dino Polska, które drożały o 2,3 proc. do 156,00 zł, odreagowując wczorajszą przecenę o 4,5 proc., będącą silną korektą wcześniejszych mocnych wzrostów kursu tej sieci supermarketów.

Warszawskie blue chipy stanowiły jednak tylko tło dla mniejszych spółek, na których rozgrywały się dużo ciekawsze historie. Skaner „gorących spółek” dostępnych na stronie Stockwatch.pl identyfikuje 10 takich spółek. W gronie spółek rosnących są to: Tesgas (+22,9 proc.), Geotrans (+11,9 p[roc.), Elektrobudowa (+6,8 proc.), Eurocash (+2,5 proc.) i Marvipol (+2,2 proc.). W grupie spadkowiczów zaś: Euco (-7 proc.), Mabion (-6,4 proc.), Ultimate Games (-3,8 proc.), R22 (-3,1 proc.) i Celon Pharma (-2,5 proc.).

To zestawienie można jeszcze uzupełnić o Vivid Games, czyli spółkę, która już od tygodnia przyciąga uwagę inwestorów. Dziś jej notowania najpierw wystrzeliły w pierwszej godzinie do 1,87 zł z 1,704 zł wczoraj na koniec dnia, wyznaczając w ten sposób nowy 10-miesięczny rekord, żeby następnie cofnąć się do 1,68 zł, czyli o 1,4 proc. poniżej wtorkowego zamknięcia. Początkowy wzrost popytu na akcje Vivid Games to reakcja informację, że w całym 2019 roku firma zarobiła netto 0,56 mln zł przy przychodach na poziomie 12,33 mln zł (to dane szacunkowe), co jest wynikiem lepszym niż sama prognozowała jeszcze w listopadzie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, Pekao, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR